Co zobaczyć w Peñiscola? Najlepsze atrakcje

przez Ada
Widok na miasteczko

Peñiscola to niewielkie miasteczko, położone we Wspólnocie Autonomicznej Walencja, w prowincji Castellon. Pomimo tego, że miasteczko nie jest duże, zdecydowanie warto przyjechać tutaj na jeden dzień. Zabytkowa część Peñiscoli pozwala przenieść się do dawnych czasów, dzięki doskonale zachowanej zabudowie i zamkowi położonemu na wzniesieniu. Nic więc dziwnego, że był tu kręcony kultowy serial Gra o Tron!

Jak to zwykle bywa w małych, hiszpańskich miasteczkach, najlepszą formą zwiedzania jest po prostu spacer w labiryncie uliczek, bez patrzenia na mapę. Uliczki są naprawdę urocze, a budynki są zadbane, pokryte białą farbą. Uroku dodaje też roślinność, którą mieszkańcy chętnie ozdabiają swoje balkony. W ciągu dnia miasteczko wydawało się raczej opuszczone, ale wieczorem bary szybko się wypełniły i zaczęło się nocne życie.

Uliczka Peñiscola 2
Uliczka Peñiscola 4
Ada w Peñiscoli
Balkony Peñiscola
Uliczka Peñiscola
Biała uliczka

Zamek

Dawna siedziba papieża Benedykta XIII, który został tam pochowany. Przed budowlą jest także pomnik upamiętniający tę postać. Zamek w Peñiscoli to drugi najchętniej odwiedzany tego typu obiekt w całej Hiszpanii! Nic dziwnego – my odwiedziliśmy sporo hiszpańskich zamków, ale mało który tak idealnie komponował się z zachowaną zabudową miasta jak tutaj. No i oczywiście warto się tam wybrać dla widoków!

Wieża
Palmy
Benedykt XIII

Latarnia Morska

Kolejnym obowiązkowym punktem jest latarnia morska, wybudowana prawie 150 lat temu. Deptak przy latarni jest wysunięty w głąb morza, więc widoki są naprawdę wspaniałe. Sama latarnia nie jest niestety udostępniona do zwiedzania.

Latarnia morska
Skały Peñiscola
Punkt widokowy Peñiscola 2
Punkt widokowy Peñiscola

Mury miejskie

Spacerując po murach otaczających zabytkową część Peñiscoli na pewno będziecie się zatrzymywać co chwilę na zdjęcia, bo widoki są fantastyczne! Jeżeli więc nie interesuje Was zamek, nie jest konieczne kupowanie wejściówki dla samego widoku, ponieważ miasteczko jest pełne darmowych fotospotów. To też idealne miejsce, aby usiąść i obejrzeć zachód słońca. Poniższe zdjęcia zostały zrobione z bezpłatnych punktów widokowych wzdłuż murów.

Widok Peñiscola 3
Mewa na zamku
Peñiscola miasto
Mury miejskie
Widok Peñiscola 2
Peñiscola widok
Palma
Peniscola

Plaże

Peñiscola jest miasteczkiem położonym na cypelku, który jest wysunięty na morze i po obu jego stronach znajdują się plaże. Dłuższą i szerszą plażą jest Playa de Peñiscola, a nieco mniejsza i spokojniejsza to Playa Sur. My byliśmy w Peñiscoli w listopadzie, więc plaże były puste. Gdy byłam tam pierwszy raz, latem, plaże były już nieco bardziej oblegane.

Widok Peñiscola 5
Widok Peñiscola

Zachód słońca

Wyjazd do Peñiscoli koniecznie zaplanujcie tak, aby móc zostać do zachodu słońca. My trafiliśmy na dość pochmurny dzień, ale mimo tego zachód był przepiękny i zdecydowanie warto go obejrzeć. W trakcie zachodu sporo spacerowaliśmy – zachodzące światło pięknie wpadało w uliczki. Na koniec usiedliśmy na murach miejskich aby podziwiać spektakl do końca.

Zachód słońca 2
Zachód słońca
Zachód słońca Peñiscola 3
Zachód słońca Peñiscola
Zachód słońca Peñiscola 4
Zachód słońca Peñiscola 5
Miasteczko nocą

Informacje praktyczne - dojazd, ceny

Do Peñiscoli najwygodniej dojechać wypożyczonym autem, my bardzo polecamy firmę Localrent (wcześniej Myrentalcar). Zresztą nie tylko w tym przypadku auto Wam się przyda – we Wspólnocie Walencji jest mnóstwo miejsc wartych odwiedzenia, do których dojazd jest możliwy tylko samochodem.

O wypożyczaniu samochodu i jak poruszać się po hiszpańskich drogach:

Jazda samochodem po Hiszpanii – Przepisy i jak tanio wynająć auto

Jeżeli przebywacie w Walencji i chcielibyście wysokoczyć na jeden dzień do Peñiscoli, bez wypożyczania samochodu, to jest to również możliwe. Nie ma niestety bezpośredniego połączenia, więc trzeba będzie się przesiąść. Najpierw, na stacji Valencia Nord, należy wsiąść w pociąg jadący do Benicarló, a następnie stamtąd złapać autobus do Peñiscoli.

Jeżeli natomiast jesteście na Erasmusie w Walencji, warto rozważyć wyjazd z lokalną organizacją studencką. Taki wyjazd zwykle polega na tym, że zostajecie dowiezieni na miejsce i jest tam czas wolny, więc tak nadal możecie spędzić sobie czas tak jak macie ochotę. Wyjazdy do Peñiscoli (zwykle połączone z jeszcze jednym miejscem) są organizowane kilkukrotnie w ciągu semestru.

Koszt takiego wyjazdu do Peñiscoli, poza dojazdem, na pewno nie będzie duży. Jedyną płatną atrakcją jest zamek – normalna wejściówka to koszt 5€, a dla studentów 3,5€. 

Palmy Peñiscola

Mamy nadzieję, że zachęciliśmy Was do odwiedzenia tego pięknego miasteczka! Jeżeli szukacie więcej pomysłów i inspiracji na spędzenie czasu w tym regionie, zachęcamy do przejrzenia naszych pozostałych postów na ten temat Wspólnoty Autonomicznej Walencji.

Szczególnie warto przejrzeć nasz przewodnik po najlepszych atrakcjach miasta Walencja oraz zajrzeć do wpisu TOP 5 miejsc w Regionie Walencji, gdzie przedstawiliśmy naszą subiektywną listę najfajniejszych miejsc w okolicy.

Jak zawsze zapraszamy również do śledzenia naszych podróży na bieżąco na naszym Instagramie.
Do usłyszenia!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Napijmy się razem kawy!
Cieszymy się, że możemy pomóc Ci w zaplanowaniu twoich przygód! Docenić naszą pracę możesz poprzez postawienie nam symbolicznej kawy. Dzięki!

MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zostaw komentarz!

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie Zgoda Czytaj więcej