Madera, znana jako „wyspa wiecznej wiosny”, to idealne miejsce na tygodniowy wypoczynek. Jej malownicze krajobrazy, w tym słynne lewady, przyciągają miłośników pieszych wędrówek oraz natury. Nasz plan zwiedzania pomoże Wam w pełni wykorzystać każdy dzień, zapewniając idealną równowagę między aktywnym zwiedzaniem, a chwilami relaksu.
Nocleg na Maderze
Pestana Village - bardzo udany wybór hotelu w Funchal.
Jednodniowe wycieczki
Wybierz się na jednodniową wycieczkę zorganizowaną z lokalnym przewodnikiem po atrakcjach okolicy lub niezapomniany rejs z obserwacją delfinów i wielorybów.
Karta eSIM za granicą
Dzięki karcie eSIM zaoszczędzisz na roamingu międzynarodowym i nie musisz martwić się wymianą karty w telefonie przy każdej podróży. Lecąc do Kopenhagi możesz wybrać lokalną kartę eSIM lub Europejską.
Ubezpieczenie podróży
Wyjeżdżając za granicę, nawet w Europie, dobrze jest wykupić dodatkowe ubezpieczenie turystyczne. Porównaj opcje ubezpieczenia i skorzystaj z kalkulatora i dopasuj ofertę do swoich potrzeb.
Madera - Plan zwiedzania na 7 dni
Poniższy plan był możliwy do zrealizowania z wypożyczonym na trzy dni samochodem. W pozostałe dni poruszaliśmy się pieszo, z bazy wypadowej w Funchal. Aby wycisnąć z tygodniowego wyjazdu jak najwięcej najlepiej jest wypożyczyć samochód na całe 7 dni, natomiast nasz plan jest fajną alternatywą, aby ograniczyć koszty wynajmu auta.
Polecamy sprawdzić najtańsze opcje wynajmu na porównywarce wypożyczalni samochodów DiscoverCars. Znajdziecie tutaj szeroką ofertę wielu popularnych wypożyczalni. Warto rozważyć zakup pełnego ubezpieczenia, szczególnie jak wybieracie się na szlaki, gdzie trzeba trochę zjechać z głównych dróg.
Dzień 1. Przylot, wieczorny spacer po Funchal
Wylatujemy z Polski w południe, a na Maderę przylatujemy o godzinie 16:00 czasu lokalnego. Lądowanie na szczęście odbyło się bez żadnych przygód i niedługo później jedziemy już autobusem do naszego hotelu Pestana Village. W hotelu jemy kolację i udajemy się na wieczorny spacer do portu w Funchal.
Dzień 2. Machico, Ponta de São Lourenço (Półwysep Świętego Wawrzyńca)
Z samego rana odbieramy spod hotelu samochód, który będziemy mieć do dyspozycji przez najbliższe trzy dni. Pierwszy przystanek robimy sobie na punkcie widokowym Cristo Rei. Następnie dojeżdżamy do Machico, ale zamiast do miasta, kierujemy się na przepiękny punkt widokowy Miradouro do Pico do Facho – stąd możemy zobaczyć m.in. Praia de Machico, czyli jedną z niewielu piaszczystych plaż na wyspie, a także obserwować startujące samoloty. Po krótkim spacerze jedziemy dalej, w stronę głównej atrakcji dzisiejszego dnia – Półwysep Świętego Wawrzyńca (Ponta de São Lourenço).
Przed rozpoczęciem wędrówki warto zatrzymać się w punkcie widokowym na półwysep – Ponta do Rosto. Następnie udajemy się na szlak PR8 Vereda da Ponta de São Lourenço (około 8km w dwie strony). Krajobraz jest tutaj niesamowity, surowy, mocno kontrastujący z zieloną Maderą. Po drodze możemy podziwiać klify, formacje skalne czy fale Oceanu Atlantyckiego. Przejście szlaku w dwie strony zajęło nam nieco ponad 4 godziny, wliczając w to mnóstwo przerw na zdjęcia oraz jeden dłuższy postój w kawiarni Casa do Sardinha, która przypomina oazę na pustyni. Po dotarciu na parking wracamy do Funchal na kolację.
Dzień 3. Pico do Arieiro, Levada dos Balcões, Levada do Caldeirão Verde
Rano wyruszamy na szczyt Pico do Arieiro (1818 m. n.p.m.). Na samą górę można wjechać autem, znajduje się tutaj duży parking. Z tego miejsca można wyruszyć na szlak PR1 Pico do Areiro – Pico Ruivo, natomiast my ze względu na niepewną pogodę i brak widoczności nie mieliśmy tego w planach. Widoczność na Pico de Arieiro można sprawdzać na kamerkach internetowych – zdecydowaliśmy się wyruszyć właśnie tego dnia, ponieważ widoczność była dobra, jednak zanim dojechaliśmy na miejsce szczyt znowu zaszedł mgłą i chmurami. Wybraliśmy się w krótki spacer niewielkim odcinkiem szlaku i zawróciliśmy na parking.
Dalej ruszamy na naszą pierwszą lewadę. Lewady to tradycyjne kanały na Maderze, które służą do transportowania wody z górzystych, wilgotnych części wyspy na tereny niższe. Wzdłuż lewad prowadzą liczne szlaki turystyczne. Levada dos Balcões to jedna z najłatwiejszych, najkrótszych lewad (około 1,5km w jedną stronę), jednocześnie oferująca przepiękne widoki na końcowym punkcie widokowym.
Po przejściu wspomnianej wyżej lewady, jedziemy dalej aby wyruszyć w znacznie dłuższą drogę wzdłuż Levada do Caldeirão Verde. Na samym początku szlaku znajduje się nieczynne już schronisko Casa de Abrigo das Queimadas, które często pojawia się na pocztówkowych zdjęciach z Madery. Cała lewada ma długość około 13 km w dwie strony (trasa tam i z powrotem, nie ma możliwości zrobienia pętli). Na szlaku można zobaczyć niesamowicie zieloną, bujną roślinność, a także wiele wodospadów (niektóre z nich padają wprost na drogę i nie ma innego wyjścia, jak po prostu pod nimi przebiec!). Całą drogę towarzyszy nam dźwięk kapania wody z obrośniętych roślinnością skał i mgła, nadająca otoczeniu mroczny klimat. Na szlaku napotkamy także kilka tuneli – warto zaopatrzyć się w latarkę. Na samym końcu lewady czeka na nas wysoki na 100 metrów, majestatyczny wodospad. Przemoczeni do suchej nitki wracamy do samochodu i do hotelu docieramy już po zmroku.
Dzień 4. Seixal, Ribeira da Janela, Porto Moniz, Fanal, Cascata dos Anjos, Cabo Girão
Dzisiejszy dzień jest ostatnim, w którym mamy do dyspozycji wypożyczony samochód. Plan dnia wydaje się napięty, ale tak naprawdę będziemy się poruszać głównie autem, bez dłuższych pieszych wycieczek. Na początek kierujemy się na miejscowości Seixal, aby zobaczyć słynną czarną plażę, otoczoną zielonymi klifami. Po długiej sesji zdjęciowej ruszamy dalej na punkt widokowy Miradouro Ilheus da Ribeira da Janela, skąd rozpościera się spektakularny widok na formacje skalne wynurzające się z oceanu.
Następnie jedziemy do miejscowości Porto Moniz, gdzie robimy sobie przerwę na lunch i podziwiamy niezwykłe baseny lawowe. Ze względu na porę roku odpuszczamy sobie kąpiele w oceanie, ale w miesiącach letnich na pewno warto zaplanować tu więcej czasu. Opuszczamy północne wybrzeże i kierujemy się w głąb wyspy do bajkowego lasu Fanal, który słynie z wiekowych drzew laurowych. Las bardzo często jest otulony mgłą, co nadaje mu niezwykłego klimatu.
Po krótkim spacerze w lesie jedziemy w stronę południowego wybrzeża i zatrzymujemy się przy Wodospadzie Aniołów (Cascata dos Anjos), który spada ze 100-metrowgo klifu wprost na drogę. Ostatnim miejscem na dziś jest Cabo Girão, czyli platforma widokowa ze szklaną podłogą, która znajduje się na klifie o wysokości 580 m. n.p.m.
Dzień 5. Praia Formosa, Câmara de Lobos
Po trzech bardzo intensywnych dniach zwiedzania samochodem, dzisiejszy dzień będzie nieco spokojniejszy. Po śniadaniu udajemy się pieszo na czarną plażę Praia Formosa, gdzie odpoczywamy i pijemy kawę w pobliskim barze. Następnie ruszamy promenadą na długi spacer do miejscowości Câmara de Lobos. Droga prowadzi cały czas przy oceanie, więc idzie się bardzo przyjemnie. Po darciu do celu zwiedzamy miasteczko bez większego planu i robimy sobie przerwę na lunch. Do Funchal wracamy Boltem.
Dzień 6. Funchal
Najwyższy czas poświęcić nieco więcej uwagi naszej bazie wypadowej, a zarazem stolicy Madery – Funchal. Zwiedzanie zaczynamy od centrum i wybieramy się na spacer ulicą Rua de Santa Maria, wzdłuż której można podziwiać kolorowe drzwi. Odwiedzamy także słynny targ Mercado dos Lavadores, gdzie można spróbować wielu egzotycznych owoców. Spacerując promenadą nadmorską mijamy Muzeum Cristiano Ronaldo, który pochodzi właśnie z Madery.
Następnie wjeżdżamy kolejką linową na wzgórze Monte – to tutaj znajdują się słynne ogrody Jardim Botânico da Madeira oraz Monte Palace Tropical Garden. My decydujemy się na wizytę jedynie w tym pierwszym. Oprócz niezwykłych roślin, ogród oferuje także wspaniałe widoki na całe Funchal. Na wzgórzu Monte znajdziecie jeszcze jedną ciekawą atrakcję – Carros de Cesto, czyli zjazd po ulicy na drewnianych saniach.
Wynajem samochodu
Najlepszą opcją komfortowego zwiedzania Madery jest wynajem samochodu. Polecamy skorzystać z porównywarki wypożyczalni samochodów.
Nocleg na Maderze
Pestana Village - bardzo udany wybór hotelu w Funchal.
Dzień 7. Curral das Freiras (Dolina Zakonnic), rejs z obserwowaniem delfinów
Ostatni pełny dzień na Maderze niestety nie udał nam się pod względem pogody – cały dzień padał ulewny deszcz. Pierwotnie mieliśmy w planach wsiąść w autobus jadący z Funchal do Curral das Freiras (Dolina Zakonnic). Ze względu na fatalną pogodę i zerową widoczną nie miało to większego sensu, więc my zrezygnowaliśmy, ale myślę że jest to fajny pomysł na spędzenie dnia. Dodatkowo tego dnia planowaliśmy wybrać się na rejs z obserwowaniem delfinów.
Ostatecznie dzień spędziliśmy korzystając z naszego hotelu – wypróbowaliśmy restauracje a la carte, a także popływaliśmy w krytym basenie. Taki dzień pełnego relaksu zdeycdowanie nam się przydał, chociaż nie ukrywam, że pierwotny plan podobał mi się bardziej 😉
Poniżej kilka zdjęć z hotelu Pestana Village w inny, bardziej słoneczny dzień.
Dzień 8. Wylot do Polski
Wynajem samochodu
Najlepszą opcją komfortowego zwiedzania Madery jest wynajem samochodu. Polecamy skorzystać z porównywarki wypożyczalni samochodów.
Jednodniowe wycieczki
Wybierz się na jednodniową wycieczkę zorganizowaną z lokalnym przewodnikiem po atrakcjach okolicy lub niezapomniany rejs z obserwacją delfinów i wielorybów.
Ubezpieczenie podróży
Wyjeżdżając za granicę, nawet w Europie, dobrze jest wykupić dodatkowe ubezpieczenie turystyczne. Porównaj opcje ubezpieczenia i skorzystaj z kalkulatora i dopasuj ofertę do swoich potrzeb.
Co jeszcze warto zobaczyć na Maderze?
Niestety Madera w tydzień to zdecydowanie za mało, aby zobaczyć wszystko to, co ma do zaoferowania Madera. Jeżeli macie to szczęście i wybieracie się na Maderę na dłużej lub macie do dyspozycji samochód na cały pobyt, poniżej znajdziecie listę miejsc które na pewno odwiedzimy następnym razem:
- Verada do Larano – szlak wzdłuż klifów przy oceanie
- Levada das 25 Fontes – najpopularniejsza lewada na Maderze
- Santana – miasteczko z tradycyjnymi trójkątymi domkami
- Teleférico das Achadas da Cruz – kolejka linowa zjeżdżająca z wysokiego klifu na wybrzeże
- São Vicente – malownicze miasteczko położone w dolinie
- Rejs z obserwowaniem delfinów i wielorybów
To oczywiście jedynie część atrakcji, które można zobaczyć na Maderze, ale myślę, że właśnie te miejsca jako pierwsze odwiedzimy podczas następnej podróży 😊
Mam nadzieję, że nasz tygodniowy plan podróży po Maderze będzie przydatny w planowaniu Waszego wyjazdu. Zapraszamy również do naszych wpisów z przewodnikami po Portugalii kontynentalnej. Na naszym blogu znajdziecie także wpis z informacjami praktycznymi, które warto wiedzieć planując podróż na Maderę.
Jak zawsze zapraszamy również do śledzenia naszych podróży na bieżąco na naszym Instagramie.
Do usłyszenia!