Wakacje na tureckim wybrzeżu w okolicach Kemer nie muszą ograniczać się do leżakowania na hotelowej plaży. W okolicach Kemer znajdziecie piękne widoki, starożytne miasta, kaniony, a nawet bezludną wyspę z plażą o niezwykłym kolorze wody! Poniżej znajdziecie listę miejsc, dzięki której możecie urozmaicić swój pobyt na Riwierze Tureckiej.
Phaselis - starożytne greckie miasto pomiędzy zatokami
Phaselis to starożytne greckie miasto, którego powstanie datowane jest na 690 r. p.n.e. Miejsce jest warte odwiedzenia m.in. dzięki swojemu malowniczemu położeniu na tureckim wybrzeżu, wśród lasu sosnowego, z widokiem na masyw górski. Na terenie kompleksu możemy podziwiać ruiny dawnych sklepów czy łaźni, położonych wzdłuż szerokiej na 24 metry głównej ulicy miasta, a także świetnie zachowany teatr i akwedukt. Część ruin nie jest dostępna do zwiedzania ze względu na wciąż trwające prace archeologiczne. Oprócz zabytków znajdziecie tutaj piękne, zatokowe plaże z niezwykle czystą wodą. Bardzo żałowaliśmy, że nie zabraliśmy strojów kąpielowych!
Zwiedzanie Phaselis - informacje praktyczne
Bilety wstępu (stan na październik 2023):
Bilet do Phaselis kosztuje 220 TL (około 30 zł) za osobę. Płatność gotówką jest możliwa wyłącznie w lirach tureckich, natomiast istnieje także możliwość płatności kartą.
Godziny otwarcia:
Niski sezon (listopad-marzec): 8:30-16:30
Wysoki sezon (kwiecień-październik): 08:30-19:00
Jak dojechać do Phaselis?
Dojazd do Phaselis jest możliwy komunikacją publiczną. Wystarczy wsiąść w dolmusz kursujący na trasie Antayla-Tekirova (zatrzymuje się na wielu przystankach do drodze, m.in. Beldibi, Goynuk, Kemer) i wysiąść na przystanku Phaselis Muzesi. Z przystanku czeka Was spacer około 1,2km.
Parking
W pobliżu Phaselis jest możliwość zaparkowania na dwóch parkingach: jeden znajduje się bezpośrednio przy atrakcji (parkuje tam sporo autobusów wycieczkowych), natomiast drugi jest oddalony o około 500m (będziecie go mijać po drodze). Oba parkingi są darmowe.
Kanion Goynuk - wycieczka dla aktywnych
Kanion Goynuk to świetnie miejsce dla osób, które chcą skorzystać z nieco bardziej aktywnego wypoczynku. Do wyboru mamy tu trasę pieszą, rafting, pontony oraz zipline. Kanion jest bardzo urokliwy, duże wrażenie robi lazurowy kolor wody zarówno w jeziorku na początku trasy, jak i w samym kanionie.
Po wejściu na teren kanionu można ruszyć w trasę pieszą, której długość to ok. 2,5km. Alternatywnie można także skorzystać z przejażdżki jeepem (w cenie pod warunkiem wykupienia którejś z atrakcji kanionu). My osobiście pojechaliśmy jeepem w jedną stronę, a wróciliśmy pieszo. Podczas spaceru warto zatrzymywać się na punktach widokowych i wypatrywać niewielkich kaskad wodospadów, strumyków czy niezwykłych formacji skalnych. Na końcu trasy rozpoczynają się atrakcje takie jak rafting czy pływanie pontonem, ponieważ dalsze zwiedzanie kanionu możliwe jest już tylko z poziomu wody. Powrót odbywa się tą samą drogą.
Zwiedzanie Kanionu Goynuk - informacje praktyczne
Bilety wstępu (stan na październik 2023):
- Wstęp na trasę pieszą: 3$
- Przepłynięcie się pontonem: 20$
- Rafting: 35$
- Zipline (tyrolka): 25$
Na terenie kanionu znajdziecie budki z jedzeniem, a także szafki, gdzie można przechować rzeczy jeżeli wybieracie się na rafting. W przypadku wycieczki pontonem nie trzeba zostawiać rzeczy, ale koniecznie jest zdjęcie butów i skarpetek.
Godziny otwarcia
Kanion jest otwarty dla zwiedzających od 09:00 do 18:30, jednak rekomendowane ostatnie wejście to 17:00.
Jak dojechać do Kanionu Goynuk?
Do kanionu można na upartego dojść pieszo z miasta Goynuk, jednak jest to 3,5km niezbyt ciekawej drogi. My zdecydowaliśmy się na dojazd taksówką. Cena za przejazd (po targowaniu, ale niezbyt długim 😉) z centrum Goynuk do kanionu to 10$. Nie trzeba się umawiać z kierowcą na powrót, ponieważ na wyjściu z kanionu znajdziecie mnóstwo ogłoszeń z numerami whatsapp do taksówkarzy. W drugą stronę zapłaciliśmy 15$ za przejazd do hotelu w Beldibi.
Parking
Przed kanionem znajduje się duży, darmowy parking.
Suluada - rejs na tureckie Malediwy
Suluada to niewielka, niezamieszkała wysepka położona przy tureckim wybrzeżu. Nazywana jest ona tureckimi Malediwami ze względu na turkusowy kolor wody i biały piasek.
Powiem szczerze, że byłam dosyć sceptycznie nastawiona i spodziewałam się atrakcji typu „oczekiwania vs rzeczywistość”, ale myliłam się! Kolor wody rzeczywiście jest niezwykły, woda krystalicznie czysta, a przy tym bardzo ciepła. Minusem jest spora liczba przypływających statków, ale zupełnie się temu nie dziwię, ponieważ naprawdę warto tu przypłynąć. Podczas rejsu mieliśmy okazję zobaczyć także liczne formacje skalne.
Zdecydowaliśmy się na zorganizowaną wycieczkę łodzią na wyspę Suluada, w cenie której mieliśmy także odbiór z hotelu oraz obiad na statku (wersja mięsna lub rybna). Statek wypływa z plaży Adrasan. W planie wycieczki przewidziano rejs na Suluadę, przerwę na plażowanie i pływanie na wyspie (około godzina), lunch, a następnie dwa postoje na pływanie (zejście ze statku do wody). Rejs trwał około 5h, cała wycieczka razem z dojazdem około 8h.
Myra - starożytne grobowce
Myra to starożytne miasto, o którym pierwsze wzmianki pochodzą z V wieku p.n.e. Dawniej miasto było metropolią i ważnym punktem na mapie Licji, a obecnie możemy podziwiać jego pozostałości – ogromny amfiteatr, liczne płaskorzeźby, a przede wszystkim niezwykłe grobowce wykute w skale.
Zabytkowe ruiny, które można zobaczyć w Myrze, robią dużo większe wrażenie niż to, co można zobaczyć w opisanym przez nas wcześniej Phaselis. Jednak jeżeli miałabym wybierać, to zdecydowanie wybrałabym Phaselis, ze względu na całokształt – duży teren, malownicze zatoki, niewielka odległość od hoteli. Myra jest atrakcją na pół godziny, a droga z Kemer jest bardzo daleka.
Zwiedzanie Myry - informacje praktyczne
Bilety wstępu (stan na październik 2023):
Bilet kosztuje 300 TL (ok. 40 zł) za osobę. Teren jest bardzo niewielki, więc w naszej opinii cena mocno wygórowana.
Godziny otwarcia:
Niski sezon (listopad-marzec): 8:00-17:00
Wysoki sezon (kwiecień-październik): 08:00-19:00
Jak dojechać do Myry?
Do Myry można wybrać się na wycieczkę zorganizowaną, ofertowaną przez wiele różnych firm. Najczęściej zwiedzanie połączone jest z rejsem na wyspę Kekova, gdzie można zobaczyć zatopione miasto. Według naszej wiedzy nie ma możliwości dojechania do Demre (współczesne miasto, w którym znajduje się Myra) komunikacją publiczną. My zdecydowaliśmy się na dojazd wypożyczonym samochodem. Trasa prowadzi najpierw przez góry, następnie krętą drogą tuż przy morzu, z pięknymi widokami. Odległość z Kemer to około 100 km.
Parking:
Tuż przed Myrą znajduje się darmowy parking. Na parkingu można skorzystać z małej kawiarni, w której podają świeżo wyciskany sok. Właściciel oferuje także rejsy do Kekovy.
Miasto Kemer
Wizyta w mieście Kemer będzie świetnym pomysłem, jeżeli macie ochotę na zakupy i spacer po tureckich bazarach. Znajdziecie tu całe mnóstwo sklepów z ciuchami, perfumami, biżuterią, torebkami, a także słodkościami i herbatami. Oczywiście jak to w Turcji bywa, większość ciuchów i dodatków to niezbyt dobre podróbki 😉 Osobiście brakowało mi tutaj klimatycznych kawiarni, w których można byłoby napić się kawy po turecku. Kemer nie ma do zaoferowania także zbyt wielu miejsc do zwiedzania, ale warto zajrzeć na główny plac Kemer Saat Kulesi z wieżą zegarową.
Co jeszcze warto zobaczyć w okolicach Kemer?
Poniżej znajdziecie listę innych miejsc, do których można się wybrać będąc w okolicach Kemer, a w których osobiście tym razem nie byliśmy.
- Góra Tahtali – szczyt o wysokości 2365 m. n.p.m. Na górę można wjechać jedną z najdłuższych kolejek linowych w Europie.
- Antalya – największe miasto Riwiery Tureckiej. Warto zobaczyć Stare Miasto z zabytkowymi osmańskimi domami, wodospad Duden oraz oceanarium.
- Olimpos Beach – plaża wygląda pięknie na zdjęciach, znajduje się około 36km na południe od Kemer.
- Kekova – wyspa w pobliżu Demre (Myry), gdzie można zobaczyć zatopione starożytne miasto.
- Pamukkale – jedna z najpopularniejszych atrakcji Turcji, czyli naturalne, wapienne baseny. Pamukkale to w tłumaczeniu „bawełniane zamki”. Odległość od Kemer to około 270 km. Jeżeli chcecie odwiedzić to miejsce, warto skorzystać z wycieczki zorganizowanej.
Dajcie znać, czy mieliście już okazję odwiedzić Riwierę Turecką oraz czy wiedzieliście, że tureckie wybrzeże kryje w sobie tyle atrakcji! Jeżeli macie do polecenia jakieś miejsca, których nie wymieniliśmy we wpisie, koniecznie podzielcie się nimi w komentarzach.
Informacje praktyczne oraz gotowy plan zwiedzania Kemer przygotowaliśmy dla was w osobnym wpisie:
Kemer, Turcja: co warto wiedzieć przed wyjazdem? Informacje praktyczne
Jak zawsze zapraszamy również do śledzenia naszych podróży na bieżąco na naszym Instagramie.
Do usłyszenia!