Turcja to jeden z najpopularniejszych kierunków wybieranych co roku przez Polaków. Często kojarzy nam się z leniwymi wakacjami w resorcie, ale tak naprawdę Turcja ma do zaoferowania o wiele więcej! Zdecydowaliśmy się na wyjazd w okolice Kemer, czyli region, który oferuje mnóstwo atrakcji, piękne widoki i urokliwe hotele.
Do każdego wyjazdu warto się przygotować, dlatego przygotowaliśmy dla Was garść informacji praktycznych, które pomogą Wam zaplanować idealne wakacje w Turcji.
Czy do Turcji potrzebny jest paszport oraz wiza?
Wjazd do Turcji dla obywateli Polski jest możliwy za okazaniem paszportu lub dowodu osobistego – taka możliwość została wprowadzona w 2022 roku. Paszport musi być ważny minimum 150 dni od dnia wjazdu do Turcji. W przypadku dowodu osobistego nie ma określnej ważności dokumentu, więc musi on być ważny do dnia wylotu z Turcji. Wiza dla Polaków została zniesiona.
Ubezpieczenie zdrowotne w Turcji
Jadąc do Turcji koniecznie wykupcie dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne. Wypadki zdarzają się nawet, jeśli nie planujecie wycieczek poza hotel – wystarczy chwila nieuwagi na śliskich kafelkach wokół basenu. Wybierając ubezpieczenie warto skorzystać z kalkulatora ubezpieczeń, który pomoże Wam wybrać opcję najbardziej dopasowaną do Waszych potrzeb. Zwrócicie uwagę przede wszystkim na sumę kosztów leczenia, pakiet pomocowy (umawianie wizyt lekarskich, pomoc tłumacza, pomoc w razie kradzieży dokumentów itd.) czy ubezpieczenie bagażu. Ważne jest także, aby być ubezpieczonym od wypadków po wypiciu alkoholu – nawet jedna lampka wina może sprawić, że w przypadku konieczności udzielenia pomocy medycznej, ubezpieczyciel może odmówić pokrycia kosztów leczenia.
Uwaga: W Turcji nie działa karta EKUZ!
Pogoda w Turcji - czy warto jechać w październiku?
Wyjeżdżając na wakacje w końcówce sezonu, trzeba liczyć się z tym, że nie będziemy mieli gwarancji pięknej pogody. Październik na wybrzeżu tureckim jest jednak dosyć przyjemny – temperatura zazwyczaj wynosi około 24 stopnie. Dla nas pogoda w drugiej połowie października była wręcz idealna – kilka dni było bardzo ciepłych, wówczas mogliśmy skorzystać z kąpieli w morzu czy basenach, a w nieco mniej słoneczne dni wybieraliśmy aktywności takie jak Kanion Goynuk czy zakupy w Kemer. Nie trafiliśmy na żaden deszczowy dzień. Warto mieć na uwadze, że w październiku baseny są już dosyć chłodne, natomiast morze jest nadal nagrzane po lecie.
Waluta w Turcji. Czy można płacić kartą w Turcji?
Walutą obowiązującą w Turcji jest lira turecka (TRY). 1 lira to w przybliżeniu 0,13 zł (stan na październik 2023 – kurs dynamicznie się zmienia). Powszechnie akceptowane są także dolary oraz euro (często przeliczane 1:1), natomiast zdarzają się wyjątki, dlatego warto mieć przy sobie także liry tureckie w gotówce.
W Turcji w wielu miejscach można płacić kartą. Rekomendujemy korzystanie z karty wielowalutowej Revolut, na której możecie wymieniać sobie liry tureckie na bieżąco i nie martwić się o to, ile gotówki ze sobą zabrać.
Co jeszcze warto wiedzieć przed wyjazdem do Turcji? Internet, gniazdka, obyczaje.
- Robiąc zakupy w Turcji konieczne targujcie się! Sprzedawcy w turystycznych miejscach potrafią rzucać kwotami, które są zawyżone co najmniej kilkukrotnie.
- Czas w Turcji w stosunku do Polskiego przesuwamy o godzinę do przodu.
- W Turcji nie działa Internet w ramach europejskiego roamingu, więc jeżeli nastawiacie się na zwiedzanie, warto kupić na lotnisku kartę SIM. Większość hoteli oferuje darmowy dostęp do wifi.
- Gniazdka w Turcji są takie same jak w Polsce.
- Plaże w Kemer są kamieniste, dlatego warto zabrać ze sobą buty do wody.
- W Turcji dominującą religią jest islam, ale nie jest to kraj konserwatywny. Nie ma przeciwskazań do chodzenia po mieście w szortach czy koszulce na ramiączkach. Specjalny ubiór obowiązuje w przypadku wejścia do meczetu. Na ulicach można usłyszeć nawoływanie do modliwy.
Jak poruszać się po Turcji w okolicach Kemer?
Dolmusze - lokalne autobusy
Popularnym środkiem transportu w Turcji są tzw. dolmusze, czyli niewielkie lokalne busy. Spędzając urlop w okolicach Kemer można skorzystać z dolmuszy, które kursują na trasie Antalya-Tekirova co około 20 minut. Busy zatrzymują się po drodze na przystankach (zlokalizowanych zazwyczaj przy hotelach), m.in. w miejscowościach Beldibi, Goynuk czy Kemer. Połączenia oraz lokalizację przystanków znajdziecie bez problemu na Google Maps. Bilety kupicie u kierowcy w każdej z trzech walut – lity, dolary lub euro.
Przykładowe ceny przejazdów (stan na październik 2023):
- Antalya – Beldibi: 45 LT (ok. 6 zł)
- Antalya – Kemer: 60 LT (ok. 8 zł)
- Beldibi – Kemer: 30 LT (ok. 4 zł)
- Goynuk – Kemer: 25 LT (ok. 3,30 zł)
Wypożyczenie samochodu w Kemer, jazda samochodem po Turcji
W okolicach Kemer znajdziecie całe mnóstwo lokalnych wypożyczalni, które umożliwiają wynajęcie samochodu bez kaucji oraz bez karty kredytowej. Ceny są porównywalne z tymi, które proponują bardziej znane wypożyczalnie dostępne online przed wyjazdem. Warto zarezerwować samochód wcześniej, szczególnie, jeżeli podróżujecie w wysokim sezonie. Aby prowadzić samochód w Turcji wystarczy posiadać zwykłe, polskie prawo jazdy (nie jest wymagane prawo jazdy międzynarodowe).
Jazda autem po Turcji jest całkiem przyjemna, jednak rekomendujemy wybór auta z mocnym silnikiem, ponieważ okolice Kemer są mocno górzyste. Drogi są dobrej jakości, choć miewają sporo zakrętów, szczególnie jeżeli podróżujemy wzdłuż morza. Nie spotkaliśmy się z nierozważną jazdą ze strony innych uczestników ruchu drogowego.
Wypożyczalnia samochodów Localrent jest nam już dobrze znana i szczerze możemy Wam ją polecić. Dzięki współpracy z wieloma lokalnymi wypożyczalniami mają szeroki wybór aut, a warunki wynajmu są elastyczne. Przy wykupieniu pełnego pakietu ubezpieczenia zwykle nie jest wymagana kaucja. Sami zawsze z tej możliwości korzystamy, dla własnego komfortu i czerpania przyjemności z wakacji.
Wycieczki zorganizowane w Kemer
Zorganizowane wycieczki to świetny sposób na zwiedzanie Turcji. Ofert jest naprawdę mnóstwo, często w bardzo niskich cenach. Online znajdziecie wycieczki na GetYourGuide lub podobnych stronach. Dzięki temu nie trzeba martwić się o dojazd czy układanie planu dnia. My skorzystaliśmy ze zorganizowanej wycieczki łodzią na wyspę Suluada, ponieważ dojazd do portu, skąd wypływają statki byłby możliwy jedynie wynajętym samochodem, a ostatecznie i tak trzeba skorzystać z łódki jednej z wielu firm wycieczkowych 😉
Jak widzicie, wyjazd na all inclusive do Turcji nie musi oznaczać leżenia na plaży czy przy basenie przez cały tydzień. Turcja to bogaty w atrakcje kraj, a okolice Kemer są niezwykle urokliwe, górzyste i świetnie sprawdzą się na wyjazd wypoczynkowy połączony ze zwiedzaniem.
Gdzie spaliśmy w Kemer?
Na nasz tygodniowy pobyt w Turcji wybraliśmy hotel Champion Holiday Village. Nie jest to hotel idealny, ale ma wiele zalet i jest na tyle urokliwy, że można przymknąć oko na pewne niedociągnięcia. Dużym plusem jest to, że nie jest to ogromny moloch, jakich w Turcji pełno. Pokoje znajdują się w pięciu niewielkich budynkach, które są rozstawione na dużym terenie, w otoczeniu lasu. Dzięki takiemu rozwiązaniu mieliśmy sporo prywatności i poza wizytami w restauracji nie odczuwaliśmy, że w hotelu przebywa dużo gości. Na terenie hotelu żyje sporo zwierząt, w tym koguty, więc poranna pobudka jest tu gwarantowana 😉 Dla nas nie był to absolutnie minus, ale warto mieć to na uwadze.
W hotelu znajdują się cztery baseny (basen główny, basen relaksacyjny, basen dla dzieci oraz niewielki basen ze zjeżdżalniami). My korzystaliśmy głównie z największego basenu, ale bardzo podobał nam się również basen relaksacyjny ukryty wśród drzew, z dala od muzyki czy animacji. Znajduje się on przez większość czasu w cieniu, dlatego w październiku był zbyt chłodny, aby z niego korzystać, ale myślę że w środku lata na pewno jest to fajna opcja. Oprócz basenów hotel posiada prywatną plażę (plaża kamienista) z leżakami i parasolami w cenie, kort tenisowy, strefę spa oraz amfiteatr z wieczornymi animacjami. Tuż przed hotelem znajduje się przystanek, z którego odjeżdżają autobusy do centrum Kemer oraz do Goynuk.
Przechodząc do minusów: wyżywienie w formie all inclusive średnio przypadło nam do gustu, brakowało mi także opisów dań oraz oznaczeń, które dania są wege. Łazience przydałoby się odświeżenie, a sprzątanie pokoi było raczej powierzchowne. Mimo wszystko nie żałujemy wyboru i miło spędziliśmy czas w tym hotelu 😊
Jak wybrać dobry hotel w Turcji?
- Czytajcie opinie! Opinie to prawdziwa kopalnia wiedzy na temat hoteli. Wiele osób opisuje swój pobyt bardzo szczegółowo, wymieniając zarówno plusy jak i minusy konkretnego obiektu. Warto wczytać się dokładnie w opinie, zamiast skupiać się tylko na średniej – być może hotel z „dobrymi” opiniami będzie miał wady, które dla Was są nie do przejścia, a kolejny ma obniżoną ocenę za coś, co nie będzie miało dla Was żadnego znaczenia. Polecam także zweryfikować opinie na kilku portalach.
- Przejdźcie się do biura podróży. Wybór hoteli w Turcji w portfoliach biur podróży potrafi być przytłaczający. Warto przejść się do stacjonarnego biura podróży i dać szansę specjalistom! Znaczna część z nich widziała wiele hoteli na własne oczy i pomoże Wam wybrać taki, z którego będziecie zadowoleni. Przed wizytą w biurze warto przemyśleć i sprecyzować swoje oczekiwania (termin wyjazdu, budżet, lokalizacja hotelu, typ wypoczynku, dostępność konkretnych udogodnień itd.).
PS jeżeli skorzystacie z rekomendacji pracownika biura, warto założyć u niego rezerwację (można to zrobić także kontaktując się telefonicznie czy mailowo) w ramach podziękowania za pomoc
. Nie ufajcie gwiazdkom! Gwiazdki hotelowe nie są wyznacznikiem standardu, czystości czy luksusu danego hotelu. Przyznawane są one zazwyczaj za to, że obiekt posiada pewne udogodnienia (przykładowo SPA czy sala konferencyjna). Jeżeli widzicie pięciogwiazdkowy hotel za śmiesznie niską cenę, to oczywistym jest to, że hotel nie będzie oferował wypoczynku na takim samym poziomie, jak inny pięciogwiazdkowy hotel za wielokrotność tej ceny. Zamiast sugerować się gwiazdkami, lepiej przeczytać opinie oraz zweryfikować, czy dany hotel odpowiadam Wam pod kątem lokalizacji (bliskość plaży, miasta), wyposażenia i udogodnień.
Nasz plan wyjazdu na tydzień w Kemer
Tydzień w Kemer na pewno nie wystarczy na odkrycie wszystkich atrakcji w okolicy, ale dzięki temu nie można narzekać na nudę! Nasz plan wyjazdu zakładał zarówno odpoczynek, jak i zwiedzanie, co udało nam się całkiem fajnie połączyć. Poniżej znajdziecie dokładny plan wyjazdu dzień po dniu.
Dzień 1. Przylot do Turcji.
Dzień 2. Odpoczynek w hotelu, plażowanie.
Dzień 3. Całodniowy rejs na wyspę Suluada.
Dzień 4. Odpoczynek w hotelu do południa, następnie zakupy w mieście Kemer.
Dzień 5. Zwiedzanie wypożyczonym samochodem: stanowisko archeologiczne Phaselis, przejazd piękną trasą widokową przy morzu, przystanek w lokalnej restauracji Vites burnu Veli’nin yeri, zwiedzanie starożytnych ruin Myra, port Limani w Demre.
Dzień 6. Odpoczynek w hotelu do południa, po południu spacer oraz pływanie pontonem w Kanionie Goynuk.
Dzień 7. Odpoczynek w hotelu, plażowanie / alternatywnie zwiedzanie Antalyi (oceanarium, Stare Miasto, wodospad Duden).
Dzień 8. Wylot do Polski.
Dzień siódmy mieliśmy w planie spędzić w Antalyi, dlatego taką opcję wstawiłam również tutaj, ale na tyle spodobało nam się leniuchowanie w hotelu, że tym razem odpuściliśmy i skorzystaliśmy w inny sposób z ostatniego dnia w Turcji. Odpuszczanie nie jest łatwe i zawsze pozostawia niedosyt, ale tym razem byliśmy nastawieni na luźne wakacje, bez zaliczenia kolejnych miejsc.
Więcej o atrakcjach Kemer, które udało nam się odwiedzić znajdziecie tutaj:
Dajcie znać, czy mieliście okazję być kiedyś na wakacjach typu all inclusive i jak Wam się podobało? Na pewno jest to zupełnie inny typ wyjazdu w stosunku do tych, do których jesteśmy przyzwyczajeni, ale warto próbować nowych rzeczy! Jeżeli macie jakieś pytania to napiszcie w komentarzu, a postaramy się pomóc.
Jak zawsze zapraszamy również do śledzenia naszych podróży na bieżąco na naszym Instagramie.
Do usłyszenia!