Lizbona na weekend. Jakie atrakcje warto zobaczyć w dwa dni?

przez Ada
Lizbona najlepsze atrakcje

Lizbona jest według nas jedną z najciekawszych stolic europejskich. Będzie świetnym wyborem zarówno na kilkudniowy city break, jak i na przystanek podczas dłuższej podróży po Portugalii. Lizbona jest niezwykle bogata w atrakcje, zabytki, piękne widoki, a także posiada świetną ofertę gastronomiczną. Myślę, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie!

W dzisiejszym wpisie pokażemy Wam, jakie najlepsze atrakcje warto odwiedzić podczas dwudniowego pobytu w Lizbonie oraz podzielimy się wartymi uwagi restauracjami. Na końcu znajdziecie także garść informacji praktycznych, w tym sposób, jak zaoszczędzić na komunikacji i biletach wstępu.

Lizbona tramwaje
Lizbona azulejos

Najlepsze atrakcje Lizbony – subiektywny przewodnik po mieście

Rua Augusta i Praça do Comércio

Zaczynamy od prawdopodobnie najpopularniejszej ulicy w całej Lizbonie – Rua Augusta. Znajdziecie tutaj mnóstwo sklepów z pamiątkami, restauracji i kawiarni. Deptak ma długość ponad pół kilometra. Na końcu deptaka można zobaczyć Łuk Triumfalny (Arco da Rua Augusta), na szczycie którego znajduje się taras widokowy. Łuk jest jednocześnie bramą do Praça do Comércio, czyli reprezentacyjnego placu Lizbony, który otoczony jest budynkami ministerstw i urzędów. Na środku placu widnieje posąg króla Józefa I na koniu. Dawniej miejsce służyło jako plac handlowy dla kupców i żeglarzy.

Rua Augusta Lizbona atrakcje
Lizbona atrakcje

Lizbońskie windy – Santa Justa, Glória i Bica

Lizbona jest miastem położonym na 7 wzgórzach i można to bardzo szybko poczuć w nogach. Aby nieco ułatwić sobie zwiedzanie, można skorzystać z kilku wind znajdujących się na terenie miasta. Ze względu na ciekawe formy jakie przybierają lizbońskie windy, taki przejazd to atrakcja sama w sobie! 

Przejazdy wagonikami są płatne, jednak posiadając bilet 24-godzinny na komunikację publiczną przejazdy nimi wszystkimi są już w cenie.

Lizbońskie windy – pionowa winda Santa Justa

Elevador de Santa Justa to zabytkowa, pionowa winda, znajdująca się w żelaznej, 45-metrowej wieży. Na górnym piętrze windy dostępny jest taras widokowy. Winda wspina się na strome wzgórze do ulicy Rua do Carmo.

Winda Santa Justa jest też dostępna w bardzo opłacalnej ofercie Lisboa Card – dostęp do wielu atrakcji i nielimitowanego transportu publicznego, o której więcej napisaliśmy niżej opisując jak oszczędzić na zwiedzaniu.

Lizbońskie windy – wagoniki tramwajowe Glória i Bica

Na uwagę zasługują także dwie windy w postaci żółtych wagoników. Pierwsza z nich, Elevator da Bica, ciągnie się wzdłuż malowniczej uliczki Rua da Bica i łączy ze sobą dzielnicę Barrio Alto oraz Cais do Sodré. Druga ze wspomnianych wind, Elevador da Glória, pozwala wjechać na punkt widokowy Miradouro de São Pedro de Alcântara.

Jeżeli atrakcja wagonikowa to coś dla was, jest możliwość również zakupienia specjalnej wycieczki po historycznej trasie tramwajowej po wzgórzach, która trwa 1,5h i daje szansę podziwiać najpiękniejsze widoki. W cenie jest również dostęp do wszystkich tramwajów przez całą dobę, wliczając wszystkie lizbońskie windy!

https://tiqets.tp.st/XE5MIRWq

Kod zniżkowy 5% na wszystkie atrakcje – specjalnie dla Ciebie!
JOURNEYCHASERS5
Wystarczy, że przejdziesz na stronę Tiqets przez link z naszego bloga i wpiszesz kod podczas zakupu. Ciesz się korzystając z atrakcji podczas twojej następnej podróży w promocyjnej cenie i bez stania w kolejce!

Elevador de Santa Justa Lizbona
Windy lizbońskie

Punkty widokowe w Lizbonie

Lizbona jest położona na siedmiu wzgórzach, dzięki czemu nie brakuje w mieście punktów widokowych. Dwa bardzo fajne punkty znajdują się w dzielnicy Alfama. Nie są one położone zbyt wysoko, ale dla mnie osobiście to plus – można lepiej przyjrzeć się czerwonym dachom Alfamy 😉 Miradouro das Portas do Sol słynie z widoku na palmę (których w mieście nie ma zbyt wiele) i jest świetnym miejscem na oglądanie wschodu słońca. Tuż obok tarasu widokowego znajduje się kawiarnia. Drugim punktem w okolicy jest Miradouro de Santa Luzia – taras widokowy z balustradą ozdobioną płytkami azulejos i roślinnością. Przy punkcie widokowym znajduje się niewielki, malowniczy plac.

Miraduro das Portas do Sol Lizbona
Punkty widokowe w Lizbonie
Punkty widokowe w Lizbonie

Kolejnym punktem widokowym, położonym już nieco wyżej, jest Miradouro da Graça. Z tarasu widokowego możemy podziwiać nie tylko dachy kamienic Lizbony, ale też zamek czy Most 25 Kwietnia. Przy punkcie widokowym znajduje się niewielki kościół, Igreja da Graça, do którego można zajrzeć bezpłatnie. Warto wejść do środka, ponieważ wnętrza ozdobione są płytkami azulejos, a do tego kościół posiada uroczy krużganek. Niedaleko znajduje się także park na wzgórzu Jardim da Cerca da Graça.

Ostatnim już odwiedzonym przez nas punktem widokowym był Miradouro da Sehora do Monte. Jest to najwyżej położony taras widokowy w okolicy. Chociaż widoki nie różnią się od siebie jakoś znacząco, to polecamy spacer szlakiem punktów widokowych, ponieważ po drodze można odkryć wiele ciekawych uliczek i zdobionych kamienic. Warto jednak ubrać wygodne buty i zabrać ze sobą coś do picia – nachylone uliczki potrafią dać w kość, szczególnie w upalne dni 😉

Tarasy widokowe w Lizbonie
Tarasy widokowe w Lizbonie

Dzielnica Alfama i fado

Dzielnica Alfama w dawnych czasach była domem najbiedniejszych mieszkańców miasta. Z biegiem czasu zyskała opinię niebezpiecznej, nieprzyjemnej dzielnicy, jednak obecnie przekształciła się w jedną z najmodniejszych dzielnic Lizbony, zachowując przy tym swój dawny charakter. Według wielu mieszkańców to właśnie tutaj bije serce Lizbony. Nam bardzo przydałoby do gustu strome uliczki, zaułki i kamienice z czerwonymi dachami, ale przede wszystkim warto wybrać się do Alfamy wieczorem, aby posłuchać Fado w jednym z lokali.

Fado to tradycyjny portugalski gatunek muzyczny, wywodzący się prawdopodobnie z dzielnicy Alfama. W uproszczeniu jest to melancholijny śpiew, któremu towarzyszą dwie gitary. Posłuchanie Fado na żywo było dla mnie najważniejszym punktem w planie zwiedzania Lizbony.

Nie wybieraliśmy wcześniej konkretnego lokalu i przypadkiem trafiliśmy do Estanca Zero. Miejsce ma niesamowity klimat – prowadzone jest przez trzy pokolenia jednej rodziny. Oprócz świetnego koncertu Fado w wykonaniu starszego i młodszego pokolenia, zjecie tutaj także pyszną kolacje.

Alfama dzielnica
Alfama dzielnica
Lizbona punkty widokowe
Fado Lizbona

Katedra Sé

Katedra Sé to najstarszy i najważniejszy kościół w Lizbonie. Została wybudowana w stylu romańskim, na miejscu istniejącego wcześniej meczetu. Do katedry można wejść za darmo, aby rzucić okiem na surowe wnętrza, jednak aby dokładniej przyjrzeć się jej zakamarkom trzeba zakupić bilet w cenie 5€.

TIP: Tuż przy świątyni przejeżdża słynny tramwaj linii 28. Warto zapolować na zdjęcie żółtego wagonika na tyle katedry. Niedaleko katedry, a dokładniej przy Museu de Santo António, znajduje się natomiast popularny insta spot – kolorowa ścianka, której wystrój zmienia się co jakiś czas.

Katedra Se Lizbona
Instagramowa ściana Lizbona

Pink Street

Różowa ulica w Lizbonie jest zgodnie z nazwą pomalowana na kolor różowy, a nad ulicą wiszą kolorowe parasolki, stanowiące razem świetne tło do zdjęć. Prawdziwa nazwa ulicy to Rua Nova do Carvalho. Dawniej Różowa Ulica była.. dzielnicą czerwonych latarni. Dopiero w 2011 roku władze miasta postanowiły całkowicie zmienić klimat miejsca i zamknąć wszystkie domy publiczne oraz kluby ze striptizem. Obecnie Pink Street to popularne miejsce imprezowe – po obu stronach znajdziecie liczne knajpy, bary i kluby. Jeżeli wybieracie się tutaj na zdjęcia, to warto przyjść wcześnie rano, gdyż w ciągu dnia oraz wieczorami ulica jest pełna ludzi.

Pink Street Lizbona
Pink Street Lizbona

Torre de Belém

Wieża Torre de Belém uważana jest za symbol potęgi Portugalii. Zbudowana została w 1519 roku, w czasach wielkich odkryć geograficznych i pełniła funkcję wieży strażniczej portu. Obecnie znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Bilet wstępu do wieży kosztuje 8€ (z turystyczną kartą Lisboa Card wejście w cenie).

Torre de Belem Lizbona

Pomnik Odkrywców

Na Pomniku Odkrywców można zobaczyć bardzo ważne postacie dla historii Portugalii – m.in. Vasco da Gamę czy Magellana, z Henrykiem Żeglarzem na czele. Na szczycie znajduje się taras widokowy, z którego świetnie widać port, Klasztor Hieronimów oraz marmurową mozaikę z różą wiatrów, która znajduje się u stóp pomnika. Wstęp na taras widokowy, wraz z wejściem na niewielką wystawę wewnątrz pomnika, to koszt 10€.

Pomnik Odkrywców Lizbona
Pomnik Odkrywców Lizbona

Pastéis de Belém

Popularne portugalskie pasetéis de nata pochodzą z dzielnicy Belém – przepis narodził się w Klasztorze Hieronimów. Oryginalna receptura objęta jest ścisłą tajemnicą, znaną jedynie przez kilka osób na świecie. Babeczki według tajnego przepisu wypieka się tam już od prawie 200 lat.

Obecnie w Pastéis de Belém produkuje się nawet 40 tysięcy babeczek dziennie! Trzeba liczyć się z kolejką przed wejściem, ale wszystko poszło bardzo sprawnie. Wzięliśmy babeczki na wynos i zajadaliśmy się nimi w parku. Osobiście nie czułam zbyt dużej różnicy pomiędzy oryginałami a babeczkami dostępnymi w innych cukierniach – wszystkie były przepyszne! Mimo wszystko uważam, że warto spróbować ich w miejscu, gdzie powstały i samemu ocenić różnicę w smaku.

Lizbona plan podróży
Pasteis de Belem Lizbona

Ponte 25 de Abril - Most 25 Kwietnia

Most 25 Kwietnia do złudzenia przypomina słynny most Golden Gate w San Francisco. Nazwa mostu upamiętnia dzień rewolucji goździków, podczas której obalono dyktaturę w Portugalii. Most posiada 6 pasów do ruchu samochodowego (obowiązuje zakaz zatrzymywania się) oraz linię kolejową, przebiegającą pod mostem. Niestety ruch pieszy nie jest tutaj dozwolony. Jedyna opcja, aby wejść na most, to skorzystanie z punktu widokowego na jednym z pilarów – Pilar 7 Bridge Experience.

Fajny punkt widokowy oraz miejsce do zdjęć z mostem w tle to Jardim Docas da Ponte.

Most 25 Kwietnia Lizbona

LX Factory i Village Underground Lisboa

Pod Mostem 25 Kwietnia znajduje się świetna miejscówka – LX Factory. Na terenie dawnej fabryki powstała przestrzeń z mnóstwem knajpek, barów, ale też sklepów z rękodziełem. Znajdziecie tutaj też popularny insta spot – księgarnię Livraria Ler Devagar. Bardzo polecamy to miejsce na spędzenie popołudnia lub wieczoru.

Kolejnym ciekawym miejscem jest Village Underground Lisoba – miejsce do co-workingu stworzone w starej zajezdni tramwajowej przy pomocy kontenerów i starych pojazdów. Wszystko to wygląda bardzo ciekawe i wpasowuje się w postindustrialny klimat okolicy. Można się tu napić kawy czy piwa, ale my wpadliśmy jedynie na kilka zdjęć.

LX Factory Lizbona
LX Factory Lizbona
Lizbona plan podróży
Village Underground Lisboa

Park Edwarda VII

Poza turystycznym centrum Lizbony, warto odwiedzić park miejski Edwarda VII. Znajduje się on na wzniesieniu, dzięki czemu oferuje piękne widoki (jeżeli jeszcze Wam mało 😉). Oprócz ogromnej polany z geometrycznymi wzorami znajduje się tu pawilon wystawowy oraz ogród szklarniowy Estufa Fria.

Lizbona Park Edwarda VII

Lizbona - informacje praktyczne

Lisbon Card - bilety wstępu do atrakcji oraz komunikacja publiczna w Lizbonie

Jeżeli planujecie korzystać z komunikacji publicznej oraz z płatnych atrakcji miasta, to najbardziej opłaconą formą zwiedzania Lizbony będzie wykupienie karty Lisboa Card. Karta dostępna jest w wersjach: 24, 48 oraz 72-godzinnej.

Dlaczego Lisboa Card - najtańszy sposób na zwiedzanie Lizbony

Lisboa Card uprawnia do nieograniczonych przejazdów wszystkimi środkami transportu publicznego w mieście. Do dyspozycji macie autobusy, tramwaje (w tym słynny, żółty tramwaj linii 28), metro (w tym dojazd z lotniska), zabytkowe windy, a także pociągi (w tym pociąg do Sintry).

Karta Lisboa Card obejmuje w cenie wejściówki do kilkudziesięciu (51) różnych atrakcji i zabytków! Z miejsc wymienionych w powyższym wpisie w cenie karty Lisboa Card wliczone są wejścia do: Torre de Belém, taras widokowy na Łuku Triumfalnym (Arco de Rua Augusta), Most 25 Kwietnia (Pilar 7 Bridge Experience), zabytkowe windy Santa Justa, Bica oraz Glória. Oprócz tego, warto wykorzystać wejściówki do Klasztoru Hieronimów, zamku Castelo de São Jorge czy Muzeum Płytek Azulejos.

Lisboa Card - jak zakupić kartę online

Szczegóły i pełną listę objętych atrakcji znajdziecie na stronie Tiqets, która oficjalnie sprzedaje tę kartę online w bardzo dobrej cenie. Dostępne są również jeszcze korzystniejsze pakiety, jak Lisboa Card z biletem do Pałacu Pena, dla tych którzy też wybierają się na zwiedzanie Sintry.

Uwaga: otrzymany kod QR należy wymienić na kartę fizyczną w jednym z punktów odbioru!

Polecane restauracje w Lizbonie – gdzie dobrze zjeść?

Lizbońska mapa gastronomiczna jest bardzo rozległa i na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. My mieliśmy okazję zjeść w kilku miejscach i poniżej podzielimy się tymi, które najbardziej przypadły nam do gustu.

Break Sé – śniadanie w dzielnicy Alfama

Zaczynamy od Break Sé, czyli kawiarni, gdzie zjecie pyszne śniadanie oraz brunch. Wybór jest naprawdę spory – mnóstwo opcji kanapek tostów na ciepło, bowle, pancakes czy gofry. Oczywiście w menu znajdziecie także kawę, smoothies, owocowe milkshake, a także świeżo wyciskane soki. Za śniadanie i napój zapłacimy około 15-18€. Wystrój kawiarni jest bardzo przyjemny, a obsługa miła i pomocna. Stoliki znajdują się również na zewnątrz, na wąskiej, pochylonej uliczce. W pobliżu znajduje się Katedra Sé.

Adres: R. da Saudade 2A, 1100-583, Lizbona

Lizbona gdzie zjeść
Lizbona Break Se

A Cevicheria - kuchnia peruwiańska

Nie ma co ukrywać – do wizyty w A Cevicheria zachęcił nas przede wszystkim oryginalny wystrój w postaci wielkiej ośmiornicy pod sufitem! Restauracja serwuje kuchnię peruwiańską. Jest dosyć drogo, ale za ceną stoi wysoka jakość składników, ciekawe połączenia i wyjątkowy smak. Fajną opcją jest też menu degustacyjne. Miejcie na uwadze, że miejsce jest popularne i najprawdopodobniej trzeba będzie poczekać w kolejce.

Adres:  R. Dom Pedro V 129, 1250-096, Lizbona

Lizbona gdzie zjeść
A Cevicheria Lizbona

Manjerica – śniadanie w sercu Lizbony

Kolejne śniadanie na liście, tym razem w pobliżu deptaka Rua Augusta. Wybór śniadań w Manjerica jest bardzo duży i nie mogliśmy się zdecydować, czy bardziej mamy ochotę na słodkie, czy wytrawne śniadanie, więc skusiliśmy się na obie opcje! Wszystko było pyszne, a do tego podane w taki sposób, że jedliśmy także oczami 😉 Plusem tej śniadaniowni jest też to, że w menu znajdziecie wiele opcji wegańskich.

Adres: Rua João das Regras, Praça da Figueira 5-A, 1100-293, Lizbona

Manjerica Lizbona

Fábrica de Nata – słynne, portugalskie babeczki

O Pastéis de Belém pisaliśmy już wcześniej w kontekście atrakcji miasta, jednak nie jest to oczywiście jedyne miejsce, gdzie można zjeść tradycyjne portugalskie babeczki z budyniem. W innych miejscach są one sprzedawane pod nazwą Pastéis de Nata.

My kilkukrotnie zawitaliśmy do cukierni Fábrica de Nata, gdzie można na żywo podejrzeć proces wypiekania deseru. Polecamy zajrzeć do lokalu przy deptaku Rua Augusta – koniecznie wejdźcie na piętro, gdzie można usiąść przy stoliku w otoczeniu pięknego wystroju, a także wyjść na balkon i podziwiać deptak z góry.

Adres: R. Augusta nº 275 A, 1100-052, Lizbona

Lizbona Paseteis de Nata
Fabrica de Nata Lizbona
Fabrica de Nata Lizbona

Nocleg w Lizbonie

Na dwie noce w Lizbonie zarezerwowaliśmy niewielkie mieszkanko o nazwie Alfama 44 znajdująca się w… oczywiście dzielnicy Alfama! Największym plusem była dla nas lokalizacja, ponieważ do większości atrakcji można dostać się na pieszo. Do nieco bardziej oddalonych miejsc można za to bez problemu dostać się komunikacją publiczną. W odległości krótkiego spaceru znajdują się także punkty widokowe, na które warto wybrać się o wschodzie słońca, natomiast wieczorem wokół rozbrzmiewała muzyka fado. Do dyspozycji mieliśmy aneks kuchenny, a zameldowanie odbywało się bezkontaktowo. Minusem jest brak możliwości przechowania bagażu po wymeldowaniu, natomiast z tym poradziliśmy sobie przy pomocy wyszukiwarki skrytek bagażowych.

My zdecydowaliśmy się na najmniejsze i najtańsze mieszkanie, natomiast dostępnych jest kilka opcji, w tym mieszkanie z fajnym tarasem.

Szczegółowy plan zwiedzania Lizbony (wraz z Algarve i Sewillą)

Dwa dni zwiedzania Lizbony to tylko jeden z punktów naszego wyjazdu, który obejmował także portugalskie wybrzeże Algarve oraz Sewillę. W tydzień udało nam się zobaczyć mnóstwo pięknych miejsc. Jeżeli chcielibyście skorzystać z gotowego planu zwiedzania (w tym z dwudniowego planu na zwiedzanie Lizbony), to zapraszamy do wpisu podlinkowanego poniżej.

Plan 7-dniowego podróżowania po Lizbonie, Algarve i Sewilli:

Już wkrótce!

Koniecznie dajcie znać, jeżeli macie jeszcze jakieś pytania odnośnie pobytu w Lizbonie. My chętnie jeszcze wrócimy do tego miasta na dłużej, ale jesteśmy zadowoleni z wykorzystanego na maxa czasu, który mieliśmy w Lizbonie 😉

Jak zawsze zapraszamy również do śledzenia naszych podróży na bieżąco na naszym Instagramie.
Do usłyszenia!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Napijmy się razem kawy!
Cieszymy się, że możemy pomóc Ci w zaplanowaniu twoich przygód! Docenić naszą pracę możesz poprzez postawienie nam symbolicznej kawy. Dzięki!

MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zostaw komentarz!

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie Zgoda Czytaj więcej