Gozo w jeden dzień – co zobaczyć na maltańskiej wyspie?

przez Ada
Wąwóz Gozo

Malta jest niewielkim państwem na południu Europy, na które składają się trzy zamieszkałe przez ludzi wyspy: Malta, Gozo oraz Comino. Dziś skupimy się Gozo, czyli drugiej największej wyspie archipelagu maltańskiego, którą odwiedziliśmy podczas naszego czterodniowego pobytu na Malcie.

Gozo - ogólne informacje o wyspie

Gozo ma powierzchnię około 67 km2 (dla porównania wyspa Malta ma nieco ponad 245 km2). Wyspę zamieszkuje około 37 000 osób. Na Gozo nie ma lotniska, zatem dostać się tam możemy jedynie drogą morską.

Gozo jest zdecydowanie spokojniejszą wyspą niż Malta. Nie uświadczycie tutaj tłumów turystów ani nagromadzenia atrakcji turystycznych. Największą atrakcją jest tu natura, która stworzyła piękne krajobrazy – klify, zatoki, formacje skalne. Jeżeli szukacie odpoczynku i wyciszenia, polecamy rozważyć nocleg właśnie na Gozo. Ceny są tutaj znacznie niższe niż na głównej wyspie.

Jak dopłynąć na Gozo?

Z Malty dostaniemy się na Gozo promem, który wypływa z miasteczka Cirkiewwa, a dopływa do Mgarr. Aktualny rozkład znajdziecie na stronie Gozo Channel. Promy wypływają zwykle co 45 minut i nie ma potrzeby kupowania biletów wcześniej. Prom pływa także w nocy, więc nie ma ryzyka, że spóźnicie się na ostatni i utkniecie na wyspie na noc.

Koszt przeprawy promem to 4,65€. Jeżeli chcecie, możecie popłynąć razem z wynajętym samochodem – wtedy koszt wzrasta do 15,70€. Opłata za przewiezienie roweru to 1,15€.

Prom Malta Gozo
Prom na Gozo
Mgarr Gozo

Jak poruszać się po Gozo?

Na Gozo pierwszy raz odczuliśmy brak samochodu podczas naszego pobytu na Malcie. Komunikacja miejska działa na głównej wyspie bardzo sprawnie i siatka połączeń jest naprawdę spora, ale niestety na Gozo sytuacja wygląda już nieco gorzej. Autobusem dojedziecie co prawda między innymi do stolicy wyspy – Victorii, do miejsca po dawnym skalnym oknie Azure Window, czy do piaszczystej plaży Ramla Bay. My natomiast chcieliśmy zobaczyć miejsca znajdujące się na północy wyspy. Postanowiliśmy więc pojechać autobusem jak najbliżej interesujących nas miejsc, a resztę drogi przejść pieszo. Wysiedliśmy zatem na przystanku Onici i stamtąd udaliśmy się na długi spacer po wyspie.

WAŻNE: Bilety okresowe na komunikację publiczną zakupione na Malcie (np. nielimitowane przejazdy przez siedem dni za 21 euro) obowiązują również na Gozo. Rozkład jazdy sprawdzicie bez problemu na Google Maps.

Wynajem samochodu na Gozo i Malcie

Możliwość wypożyczenia samochodu jest zarówno już w samym Gozo, ale też możliwe jest odebranie auta na Malcie i przeprawienie się promem na Gozo razem z autem za stosunkowo niewielką kwotę. Jak już wspomnieliśmy wyżej, auto to jedyny sposób na dotarcie do wielu atrakcji Gozo. Na maltańskich drogach bez problemu poradzi sobie każdy tych pojazdu oferowany w wypożyczalniach.

Na Gozo, jak i na Malcie obowiązuje ruch lewostronny – koniecznie trzeba o tym pamiętać, decydując się na wynajęcie samochodu! 

Polecamy sprawdzić w wyszukiwarce aut DiscoverCars,  szeroką ofertę samochodów dostępnych w wielu znanych międzynarodowych wypożyczalniach aut. Pozwoli wam to wybrać najtańszą możliwą opcję i porównać warunki wynajmu. Warto zawsze wykupić pełne ubezpieczenie, dzięki czemu zazwyczaj nie jest wymagana kaucja. Szczególnie dla osób, których trochę niepokoi ruch lewostronny, a chciałyby bez dodatkowego stresu cieszyć się wyjazdem.

Gozo widok

Co zobaczyć na Gozo? Najciekawsze miejsca na Gozo

Wied Il-Ghasri - malowniczy wąwóz

Pierwszym miejscem, do którego dotarliśmy na wyspie była malownicza dolina Wied Il-Ghasri. Woda ma tutaj piękny, lazurowy kolor, który robił wrażenie nawet przy dużym zachmurzeniu. Niewielka kamienista plaża, wciśnięta między wysokie klify, jest jedynym miejscem w tej części wyspy, które pozwala zejść do morza. Nigdzie w okolicy nie znajdziecie ani plaż, ani zejść – na całym Gozo dominują klify i urwiska skalne. My zwiedzaliśmy Gozo w marcu, więc plaża była pusta, natomiast latem, miejsce to jest mocno oblegane przez fanów pływania, snorkelingu i nurkowania.

W pobliżu doliny znajduje się niewielki parking, a dalszą drogę trzeba pokonać pieszo wąskimi, skalnymi schodami. My dotarliśmy tutaj pieszo z przystanku Onici, a droga zajęła nam niecałe pół godziny.

Wied Il-Ghasri
Wied Il-Ghasri
Wied Il-Ghasri

Big Cave - spektakulrane klify i jaskinie

Idąc dalej w kierunku Wied Il-Mielah, zaczęliśmy mijać coraz to bardziej okazałe formy wyrzeźbione w piaskowcu. W pewnym momencie naszym oczom ukazały się przepiękne klify – naszym zdaniem dużo lepsze i bardziej okazałe niż słynne Dingi Cliffs na Malcie. Wiatr był dosyć mocny, ale dzięki temu mogliśmy podziwiać spore fale rozbijające się o skały w dole. Odchodząc jeszcze kawałek dalej, ukazuje się nam widok na jaskinie wyrzeźbione w klifach.

Miejsce to oznaczone jest na Google Maps pod nazwą Big Cave. Pieszo z Wied Il-Ghasri dotarliśmy tutaj w około 30 minut, ale można oczywiście dojechać również autem. Jeżeli wybierzecie się pieszo – polecamy zabezpieczyć się przed wiatrem!

Klify przy Big Cave
Big Cave Gozo

Wied Il-Mielah - okno skalne

Słynne Azure Window, wizytówka nie tylko Gozo ale i całej Malty, zawaliło się w 2017 roku. Na szczęście Gozo ma jeszcze zapasowe, nieco mniej znane okno skalne – Wied Il-Mielah. Most skalny można zobaczyć zarówno od góry, jak i z dołu, ponieważ tuż obok formacji znajdują się skalne schody, prowadzące nieco ponad poziom wody (w planie jest rozbudowa schodów, aby umożliwić zajście do morza i nurkowanie). Odważni mogą także bez problemu przejść się po oknie skalnym, ponieważ jest ono dosyć szerokie. Podczas naszej wizyty napotkaliśmy też kilku wspinaczy, których obserwowaliśmy z dużą ciekawością.

Wied Il-Mielah znajduje się bardzo blisko Big Cave, więc droga pieszo zajęła nam około 10 minut. Można tu także bez problemu zaparkować samochód.

Wied Il-Mielah
Wied Il-Mielah
Skalne Okno

Bazylika Ta’ Pinu

Malta to najbardziej katolicki kraj w Europie. Ponad 95% mieszkańców Malty deklaruje się jako wierzący. Znajduje to swoje odzwierciedlenie w krajobrazie wyspy – samych kościołów jest tutaj około 360, czyli prawie tyle, ile dni w roku! W dodatku oznacza to, że na 1 kilometr kwadratowy przypada jedna świątynia. Jedną z najważniejszych w kraju jest znajdująca się na Gozo Bazylika Mniejsza Ta’Pinu. Chociaż nie wchodziliśmy do kościoła, z zewnątrz zrobił na nas duże wrażenie.

Ta' Pinu Gozo
Ta' Pinu

Najdłuższy odciek, jaki pokonaliśmy pieszo na Gozo, to ten pomiędzy Wied-Il Mielah, a świątynią Ta’ Pinu. Droga zajęła nam około godziny, prowadząc po niewielkich wzgórzach, przez małe miasteczka i pustkowia. Roślinność dopiero budziła się do życia po zimie, więc napotykaliśmy głównie kaktusy i sukulenty.

Do Ta’ Pinu można dojechać komunikacją publiczną, więc i my tutaj wsiedliśmy w autobus w stronę promu powrotnego na Maltę.

Kaktusy Gozo
Miasteczko na Gozo

Pozostałe atrakcje Gozo

Gdybyśmy mieli więcej czasu, z pewnością poświęcilibyśmy na Gozo jeszcze jeden dzień. Ciekawe miejsca na Gozo, na które nie starczyło nam czasu to między innymi piękna plaża z intensywnie pomarańczowym piaskiem Ramla Bay. Myślę, że jest to obowiązkowy punkt, jeśli będziecie na Gozo latem. Tuż obok Ramla Bay znajduje się także bardzo fajny fotospot z widokiem na plażę – Jaskinia Tal-Mixta. Inne miejsca warte uwagi to klify Ta’ Cenc, klify Sanap, Inland Sea oraz Blue Hole.

Atrakcje na wyspie Gozo - mapka

Mamy nadzieję, że zachęciliśmy Was do wizyty na Gozo. Naprawdę warto spędzić tutaj dzień (a najlepiej dwa) i poczuć sielski klimat z dala od tłumów turystów. Zachęcamy Was do zajrzenia do naszego wpisu o tym, jak rozplanowaliśmy cały nasz czterodniowy pobyt na Malcie:

Zapraszamy również na nasz profil na Instagramie, gdzie na bieżąco relacjonujemy nasze podróże. Do usłyszenia!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Napijmy się razem kawy!
Cieszymy się, że możemy pomóc Ci w zaplanowaniu twoich przygód! Docenić naszą pracę możesz poprzez postawienie nam symbolicznej kawy. Dzięki!

MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zostaw komentarz!

1 Komentarzy

Michal 22/08/2022 - 15:45

Plaża na Gozo to Ramla, Rambla jest w Barcelonie 😀

Odpowiedz

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie Zgoda Czytaj więcej