Toruń – najlepsze atrakcje i restauracje. Co zobaczyć w Toruniu?

przez Ada
Panorama Torunia

Toruń to miasto idealne na weekendowy wypad – jest pełne różnorodnych atrakcji, świetnych restauracji czy klimatycznych kawiarni. Toruń to także miejsce jedyne w swoim rodzaju, dzięki wieloletniej tradycji wypiekania pysznych pierników, a także za sprawą najsłynniejszego mieszkańca miasta – Mikołaja Kopernika.

Nieczęsto można przeczytać na naszym blogu o polskich miastach, natomiast Toruń jest jednym z moich ulubionych, dlatego postanowiłam podzielić się z Wami listą miejsc, do których lubię zaglądać będąc w tym mieście.

Atrakcje w Toruniu - 10 miejsc, które warto odwiedzić

1. Stare Miasto w Toruniu

Zwiedzanie Torunia skupia się przede wszystkim na Starym Mieście, ponieważ to właśnie w obrębie starówki znajdziecie większość atrakcji, muzeów czy restauracji. Stare Miasto w Toruniu to bardzo dobrze zachowane, średniowieczne centrum miasta, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Zwiedzając Stare Miasto natkniecie się na mnóstwo zabytkowych kamienic, urokliwych uliczek, a także na pozostałości po średniowiecznej zabudowie, takich jak baszty, bramy czy mury obronne. Na centralnym placu znajduje się ratusz, a tuż przed nim ogromny pomnik słynnego astronoma – Mikołaja Kopernika.

Spacerując po Starym Mieście w Toruniu warto wypatrywać także ciekawych, zwierzęcych pomników. Przy ulicy Chełmińskiej znajdziemy pomnik psa Filusia, którego pogłaskanie ma gwarantować spełnienie marzeń. Na ulicy Przedzamcze możemy spotkać natomiast toruńskiego smoka! Według zeznań świadków, dwumetrowy smok miał przelatywać nad Toruniem kilkukrotnie latem 1746 roku. Ostatni pomnik znajdziecie przy ulicy Szerokiej – rzeźba osiołka nawiązuje do stojącej niegdyś w tym miejscu figury osła, której zaostrzony grzbiet używało się to wymierzania kar toruńskim żołnierzom.

Stare Miasto w Toruniu
Toruń pamiątki
Toruń Mikołaj Kopernik
Toruń Mikołaj Kopernik
Stare Miasto w Toruniu
Stare Miasto w Toruniu

2. Wieża Ratuszowa w Toruniu

W Toruniu nie znajdziecie wieżowców z tarasami widokowymi, natomiast panoramę miasta można podziwiać z Wieży Ratuszowej. Aby wejść na szczyt trzeba pokonać 175 schodów, ale widoki są tego warte. Na wieży znajdują się dwa zabytkowe dzwony.

Wieża Ratuszowa jest otwarta codziennie (listopad-marzec 10:00-16:00, kwiecień i październik 10:00-18:00, maj-wrzesień 10:00-20:00). Cena biletu to 22,50zł.

Wieża Ratuszowa w Toruniu widok
Wieża Ratuszowa w Toruniu widok
Panorama widokowa Torunia
Panorama widokowa Torunia

3. Żywe Muzeum Piernika - toruńskie pierniki

Będąc w Toruniu warto zajrzeć do muzeum poświęconego toruńskim piernikom. Do wyboru mamy dwa obiekty: Żywe Muzeum Piernika oraz Muzeum Toruńskiego Piernika. My zdecydowaliśmy się na wizytę w tym pierwszym, gdzie mieliśmy okazję wziąć udział w wypiekaniu pierników, które później mogliśmy zabrać ze sobą na pamiątkę. W Muzeum Żywego Piernika możemy przez chwilę poczuć się niczym w średniowiecznym Toruniu. Chociaż warsztaty skierowane są przede wszystkim do dzieci, my również bawiliśmy się bardzo dobrze 😉

Żywe Muzeum Piernika czynne jest codziennie w godzinach 10:00-18:00 (wejścia co godzinę, ostatnie o 17:00, kasy otwierane są na 15 minut przed pokazem). Cena biletu dla osoby dorosłej to 36 zł. Bilety można zakupić w kasie lub online.

Poza wizytą w muzeum, polecamy także zajrzeć do sklepów z toruńskimi piernikami. Świetne połączenie sklepu z kawiarnią znajdziecie przy ulicy Mikołaja Kopernika 39, gdzie można spróbować także piernikowego piwa!

Żywe Muzeum Piernika
Żywe Muzeum Piernika
Pierniki Kopernika Toruń
Pierniki toruńskie

4. Ruiny zamku krzyżackiego

Ruiny zamku krzyżackiego to jedna z najstarszych budowli w mieście, której fragmenty zachowały się do dziś. Zwiedzić możemy zamkowy dziedziniec, pozostałości dawnych pomieszczeń oraz podziemia. Na terenie ruin zamku działa także muzeum.

Ruiny zamku krzyżackiego można zwiedzać codziennie w godzinach 10:00-18:00. Bilet normalny kosztuje 25 zł.

Niedaleko zamku warto odwiedzić jeszcze dwa miejsca: oryginalny budenk Teatru „Baj Pomorski”, który przypomina ogromną księgę oraz ukryty wodospad, który znajdziecie na Google Maps pod nazwą „Wodospad przy Młynie”.

Ruiny zamku krzyżackiego
Teatr Toruń

5. Krzywa Wieża w Toruniu

Krzywa Wieża to pochylona średniowieczna baszta obronna, która została wniesiona w XIV wieku. Jest kilka teorii wyjaśniających, dlaczego wieża jest pochylona. Dawniej wierzono, że skrzywienie wieży było swego rodzaju znakiem, karą od Boga, któremu nie podobały się kontrowersyjne teorie Mikołaja Kopernika. Legenda głosi natomiast, że wieża została wzniesiona jako pokuta przez toruńskiego krzyżaka, który złamał zasady zakonu i zakochał się w bogatej córce kupca. Wieża miała zatem symbolizować odchylenie od stylu życia i reguł panujących w zakonie.

Aby przetestować swoją (lub czyjąś!) uczciwość, należy oprzeć się plecami o więżę, dosunąć do niej pięty i wyciągnąć ręce przed siebie. Jeżeli uda Wam się wytrzymać w tej pozycji kilka sekund, to znak, że macie czyste sumienie. Pod wieżą na pewno traficie na mnóstwo turystów oblewających ten test 😉

Krzywa Wieża w Toruniu
Krzywa Wieża w Toruniu

6. Promenada nad Wisłą - Bulwar Filadelfijski

Gdy już zwiedzicie uliczki Starego Miasta, koniecznie wybierzcie się na spacer wzdłuż Wisły Bulwarem Filadelfijskim. Znajdziecie tutaj między innymi „Dawny most na Wiśle”, czyli pozostałość po moście zbudowanym w całości z drewna, który dawniej łączył oba brzegi Wisły. Obecnie została po nim platforma widokowa, na której zakochani wieszają kłódki. Latem można także trafić na statek pełniący funkcję baru, gdzie napijecie się zimnego piwa czy lemoniady.

Bulwar Filadelfijski to także miejsce, z którego odpływają rejsy wycieczkowe po Wiśle, podczas których można podziwiać panoramę starówki i dowiedzieć się nieco więcej o historii Torunia. Cena takiego rejsu to ~60 zł/os.

Bulwar Filadelfijski Toruń
Toruń latem
Bulwar Filadelfijski Toruń
Toruń latem

7. Platforma widokowa – Panorama Torunia

Po drugiej stronie Wisły, niedaleko dworca kolejowego Toruń Główny, znajduje się platforma widokowa, z pięknym widokiem na panoramę miasta. Jeżeli planujecie się wybrać tutaj ze starówki, można wybrać się na spacer stalowym mostem im. Józefa Piłsudzkiego, a następnie ścieżką brzegiem rzeki.

Panorama Torunia
Most Piłsudzkiego Toruń
Panorama Torunia

8. Fontanna Cosmopolis / Park Dolina Marzeń

Fontanna Cosmopolis to świetna atrakcja do odwiedzenia w ciągu dnia oraz wieczorem, podczas pokazów świetlnych, które odbywają się po zachodzie słońca. Co prawda my jeszcze nie mieliśmy okazji zobaczyć fontanny wieczorową porą, a jedynie w ciągu (upalnego) dnia. Jest to idealne miejsce na schłodzenie się 😉

Niedaleko fontanny znajduje się niewielki park o uroczej nazwie Dolina Marzeń. Polecamy wizytę w tym miejscu szczególnie w upalne dni i w poszukiwaniu wytchnienia od gwarnej, zatłoczonej starówki.

Fontanna Cosmopolis Toruń
Dolina Marzeń Toruń

9. Znaki Czasu. Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu

Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” to miejsce warte odwiedzenia, jeżeli jesteście fanami sztuki współczesnej. Muzeum może pochwalić się licznymi wystawami czasowymi, dzięki czemu można tu wracać podczas każdej wizyty w mieście i za każdym razem odrywać coś nowego. My wybraliśmy się na wystawę „Centrum Żywe”, która prezentowała zbiór wybranych instalacji artystycznych z poprzednich wystaw, z okazji 15-lecia istnienia Centrum Sztuki Współczesnej.

Ceny biletów różnią się w zależności od wystawy (około 15-25 zł). Można także wykupić bilet na wszystkie wystawy w cenie 35 zł.

Znaki Czasu Muzeum Współczesne
Znaki Czasu Muzeum Współczesne

10. Kawiarnia z serialu przyjaciele – Central Coffee Perks

Jeżeli jesteście fanami serialu przyjaciele, koniecznie odwiedźcie kawiarnie Central Coffee Perks. Wystrój inspirowany jest kawiarnią Central Perks, w której bohaterowie serialu lubili przesiadywać. Oprócz samego wystroju znajdziecie tutaj gry nawiązujące do serialu czy maskotkę Hugsy, z którą musiałam zrobić sobie zdjęcie 😉

Dużym plusem kawiarni jest to, że nie bazuje ona jedynie na popularności serialu, ponieważ kawy i ciasta są tutaj naprawdę przepyszne. Smakowe latte zostały nazwane w menu imionami bohaterów – my mieliśmy okazję spróbować Rachel (waniliowa) i Joey’ego (z maliną i białą czekoladą). Do kawy warto zamówić pyszny sernik czy czekoladowe wypieki. Polecamy to miejsce wszystkim, nie tylko fanom Przyjaciół!

Central Coffee Perks Toruń
Kawiarnia Friends Toruń
Kawiarnia Przyjaciele w Toruniu
Central Coffee Perks Toruń

Gdzie zjeść w Toruniu? Polecane restauracje

Manekin - słynna naleśnikarnia

Jeżeli lubicie zwiedzać duże polskie miasta, być może natknęliście się już na naleśnikarnię Manekin. To właśnie w Toruniu została założona pierwsza restauracja tej sieci! Obecnie w Toruniu znajdują się aż trzy lokale. Manekin słynie z długich kolejek, dlatego najlepiej unikać weekendów czy świąt. Mimo wszystko naleśniki są warte czekania – zarówno słodkie, pulchne pancake jak i klasyczne naleśniki (wytrwane lub słodkie) są naprawdę pyszne. Ceny także są stosunkowo niskie – za naleśnika zapłacimy w przedziale około 20-35 zł.

Adres: Wysoka 5, Toruń / Rynek Staromiejski 16, Toruń / Jurija Gagarina 152, Toruń

Naleśnikarnia Manekin
Naleśnikarnia Manekin

Szamanko - pizzeria z oryginalnym klimatem

Szamanko to stosunkowy nowy lokal w Toruniu, szybko zyskujący na popularności. Nic dziwnego, ponieważ lokal jest jedyny w swoim rodzaju – łączy w sobie pizzerię z południowoamerykańskim klimatem. Oprócz pysznej pizzy w menu znajdziemy chipsy z batatów, panouzzo, sałatki i makarony. Ode mnie największy plus dostają natomiast za pyszną sangrię!

Adres: Podmurna 83, Toruń
Szamanko - gdzie zjeść w Toruniu
Szamanko - gdzie zjeść w Toruniu

Baza Ramen Bar

Jeżeli macie ochotę na dobry ramen, to bardzo polecamy miejsce Baza Ramen Bar, znajdujący się na starówce. Wybór jest naprawdę spory – oprócz klasycznych ramenów, na ostro i łagodnie, polecam spróbować wersji wegetariańskich (są aż 3 do wyboru!). Ceny wahają się między 39 a 45 zł (stan na sierpień 2023).

Wystrój restauracji jest bardzo klimatyczny, nawiązujący do kultury japońskiej. Lokal nie jest duży, ale w sezonie letnim dysponuje również ogródkiem, więc w sobotę w godzinach popołudniowych bez problemu znaleźliśmy miejsce.

Adres: Szeroka 34, Toruń

BAZA Ramen Bar Toruń
BAZA Ramen Bar Toruń

Bułka - toruńska śniadaniownia

Prawdziwy city break nie może obyć się bez wizyty w śniadaniowni! Bułka to bardzo fajny, przytulny lokal ze śniadaniami na słono i słodko, który znajdziecie na toruńskiej starówce. My przetestowaliśmy śniadania w obu wersjach smakowych, ale faworytem zdecydowanie była szakszuka. Do tego pyszna kawa, miła i szybka obsługa – wszystko czego trzeba, aby w pełni sił ruszyć na zwiedzanie miasta!

Adres: Szewska 6, Toruń

Bułka Toruń
Bułka Toruń

Gdzie spać w Toruniu? Sprawdzony apartament

Jeżeli wybieracie się do Torunia na dłużej, możemy polecić Wam sprawdzony nocleg – Apartamenty Mieszczańskie u Gołębiewskich. W cenie nieco ponad 200 zł za noc dostaliśmy bardzo ładny, przestronny, klimatyczny pokój dwuosobowy. Apartamenty zalkalizowane są na starówce, zatem do wszystkich atrakcji Torunia bez problemu dostaniemy się pieszo.

Adres: Prosta 22, Toruń

Apartamenty Mieszczańskie Toruń
Apartamenty Mieszczańskie Toruń

Mapa atrakcji i restauracji w Toruniu

Mamy nadzieję, że powyższy wpis pomoże Wam w zaplanowaniu idealnego weekendu w Toruniu. Jeżeli znacie jakieś ciekawe miejsca, których zabrakło na naszej liście, koniecznie dajcie znać w komentarzach!

Jak zawsze zapraszamy również do śledzenia naszych podróży na bieżąco na naszym Instagramie.
Do usłyszenia!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Napijmy się razem kawy!
Cieszymy się, że możemy pomóc Ci w zaplanowaniu twoich przygód! Docenić naszą pracę możesz poprzez postawienie nam symbolicznej kawy. Dzięki!

MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zostaw komentarz!

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie Zgoda Czytaj więcej