Gruzja – informacje praktyczne. Co warto wiedzieć przed wyjazdem?

przez Ada
Gruzja Sighnaghi

Gruzja pojawiła się u nas na blogu już kilka razy, więc najwyższy czas podzielić się z Wami informacjami praktycznymi, które pomogą Wam przygotować się do wyjazdu. Jeżeli więc zadajecie sobie pytanie, co warto wiedzieć przed podróżą do Gruzji – ten wpis jest dla Was. Znajdziecie tu informacje na temat warunków wjazdu i sposobów na przemieszczanie się po kraju. Dowiecie się także, czy Gruzja jest według nas krajem bezpiecznym i czy jest nadal taki tani, jak zwykło się o nim mówić.

Loty, czyli jak dostać się do Gruzji?

Do Gruzji można dostać się z wielu polskich miast, także tanimi liniami lotniczymi. Linia WizzAir obsługuje połączenia lotnicze do Kutaisi z takich miast jak Warszawa (Chopin), Kraków, Wrocław, Poznań, Gdańsk i Katowice. LOT-em dolecimy natomiast z Warszawy do Tbilisi.

Ceny za loty są bardzo różne. Da się upolować bilety w dwie strony za stówkę, ale standardowo kosztują one więcej, szczególnie w sezonie. Jeśli nie macie elastycznego terminu lub chcecie wyjechać latem (tak jak my) to trzeba przygotować się na wydatek między 400-700 zł w dwie strony. We wrześniu i październiku 2021 ceny biletów nagle poszybowały w górę i trzeba było za nie zapłacić między 1500 a 2000 zł! Dlatego jeśli znajdziecie tanie bilety na datę, która Wam odpowiada, to myślę, że nie ma na co czekać 😉

Wjazd do Gruzji: paszport czy dowód osobisty? Czy potrzebna jest wiza?

Aby wjechać do Gruzji potrzebny jest jedynie dowód osobisty. Mimo tego rekomendowane jest posiadanie ze sobą paszportu, ponieważ jedynie taki dokument uznawany jest przez gruzińskie urzędy czy punkty usługowe. W razie jakichkolwiek problemów czy nieprzewidzianych sytuacji lepiej być zabezpieczonym i posiadać odpowiedni dokument. Jako Polacy nie potrzebujemy wizy aby wjechać do Gruzji i możemy legalnie przebywać na terenie tego kraju do 365 dni.

Cminda Sameba

Gruzja: obecne ograniczenia wjazdowe (stan na 11.2021)

Wjazd drogą lotniczą: po przyjęciu pełnego cyklu szczepień wjazd jest możliwy po okazaniu paszportu covidowego lub po okazaniu statusu ozdrowieńca z ostatnich 100 dni + zaświadczenia o przyjęciu pierwszej dawki szczepienia. W przypadku osób niezaszczepionych, konieczne jest wypełnienie elektronicznego formularza oraz wykonanie testu PCR najwcześniej 72h przed podróżą. Dodatkowo, obowiązkowo należy wykonać na własny koszt test PCR trzeciego dnia pobytu w Gruzji. W czasie pomiędzy wjazdem a drugim testem można się swobodnie przemieszczać po kraju.

W przypadku wjazdu drogą lądową lub morską test wymagany jest również od osób w pełni zaszczepionych, ale bez obowiązku wykonywania kolejnego testu po trzech dniach. Dla osób niezaszczepionych zasady pozostają takie same jak w przypadku drogi lotniczej.

Wynajem samochodu i stan dróg w Gruzji

Auto wynajęliśmy od Martyny z Gruzji. Martyna ma mnóstwo aut do wyboru, w kategorii off-road albo lekki off-road, w zależności od tego, gdzie się wybieracie. Nasz plan podróży nie zakładał jazdy w bardzo trudne tereny, więc skorzystaliśmy z tej drugiej kategorii samochodów i wynajęliśmy Subaru Forester. Nie wyobrażam sobie wypożyczyć w Gruzji auta bez napędu 4×4 i wysokiego podwozia, ponieważ nam przydało się to w bardzo nieoczekiwanych okolicznościach.

W Gruzji również jest możliwość wynajęcia auta z wypożyczalnią Localrent, z której korzystaliśmy już w innych krajach i polecaliśmy ją wam w Hiszpanii i Czarnogórze, ponieważ mają bardzo szeroki wybór samochodów i elastyczne warunki wynajmu auta.  

Generalnie drogi, którymi mieliśmy okazję jeździć, były w dobrym stanie, szczególnie pozytywnie zaskoczyła nas cała Gruzińska Droga Wojenna. Brak asfaltu spotkał nas oczywiście w Dolinie Truso i nieoczekiwanie na trasie z Ananuri do Telavi. Nie tylko my byliśmy zaskoczeni – widzieliśmy po drodze samochody z niskim podwoziem, które jechały kilka km/h, hacząc cały czas o ziemię.

Na drodze należy bardzo uważać na zwierzęta. Krowy spacerują sobie po wszystkich drogach, często środkiem ulicy i samochody nie są im w ogóle straszne. Ponadto trzeba zwracać uwagę na bezdomne psy.

Dolina Truso Gruzińska Droga Wojenna
Krowy w Stepancminda

Komunikacja publiczna – Gerogian Bus, marszrutki i pociągi

Jeżeli nie decydujemy się na wynajęcie samochodu na cały pobyt w Gruzji z odbiorem na lotnisku, to pierwszą kwestią, z jaką przyjdzie się nam zmierzyć, będzie dojazd z lotniska do wybranego miejsca. My skorzystaliśmy z usług firmy Georgian Bus. Bilety kupiliśmy będąc jeszcze w Polsce, przez ich stronę internetową. Duży plus jest taki, że godziny odjazdów są synchronizowane z godzinami przylotów i odlotów samolotów. Kupując bilet na stronie wystarczy wybrać swój lot i automatycznie dostaniemy bilet na autobus, który odjeżdża około godziny po wylądowaniu samolotu. W przypadku gdy samolot będzie miał jakiekolwiek opóźnienie, bus na pewno na nas poczeka. Z lotniska w Kutaisi można dojechać Georgian Busem do centrum Kutaisi, do Tbilisi oraz do Batumi. My prosto z lotniska jechaliśmy do Tbilisi (czas przejazdu 4h, koszt 20 lari), a z powrotem na lotnisko jechaliśmy z Batumi (czas przejazdu 2h, koszt 15 lari).

Gruzja słynie z  popularnego i taniego środka transportu jakim są marszrutki, czyli niewielkie busy. Marszrutki najczęściej nie mają z góry ustalonego rozkładu jazdy, a jedynie stałe miejsca, w jakich można je spotkać. Odjeżdżają dopiero wtedy, kiedy uzbiera się odpowiednia liczba pasażerów. Na szybie oznaczony jest cel trasy. W Tbilisi marszrutki można złapać na placu Didube.

Korzystaliśmy w Gruzji także z pociągu, a konkretniej z przejazdu na trasie Tbilisi – Batumi. Bilet kosztował 25 lari, a przejazd trwał ponad 5 godzin. Pociągi nie odbiegały standardem od naszych. W sezonie polecamy kupić bilety wcześniej, przez oficjalną stronę Georgian Railway – my kupowaliśmy z dużym wyprzedzeniem, a i tak nie dostaliśmy już miejsc obok siebie. Na kilka dni przed bilety były już całkowicie wyprzedane.

Waluta w Gruzji. Czy można płacić kartą?

Gruzja ma swoją własną walutę – lari gruziński (GEL). 1 zł to w przybliżeniu 1,2 lari. Ciężko jest wymienić złotówki na gruzińską walutę, zarówno w Polsce, jak i w Gruzji. Najlepszym rozwiązaniem jest zabrać do Gruzji euro lub dolary i tam wymienić je na lari. My wymienialiśmy euro na lotnisku w Kutaisi. Kurs był całkiem dobry, ale dało się wymienić trochę taniej w niektórych kantorach w centrum Tbilisi. Naszym zdaniem jednak nie warto tracić czasu, bo różnica nie jest duża.

W niektórych miejscach można płacić kartą, ale dobrze jest mieć ze sobą gotówkę, szczególnie w małych miejscowościach. Revolut oficjalnie nie posiada gruzińskiego lari jako dostępnej waluty, ale bez problemu można zapłacić kartą. Podczas transakcji nastąpi automatyczne przewalutowanie po korzystnym kursie obowiązującym w danym dniu, bez dodatkowych opłat.

Ceny w Gruzji. Czy nadal jest tanio?

Ceny w Gruzji nadal są dla nas stosukowo niskie. Za noclegi o dobrym standardzie płaciliśmy około 100 zł za noc, ale pokój dało się wynająć już za 30 zł za noc! Za obiad z winem płaciliśmy zwykle około 25 zł za osobę, ale zdarzało się nam zapłacić połowę tej kwoty. Wszystko zależy więc od tego, jakiego standardu oczekujecie.

Inne przykładowe ceny (1 lari ~ 1,2 zł):

Chinkali (szt) – 1 lari

Chaczapuri w lokalnej piekarni – 5 lari

Zakupy w markecie na śniadanie – 10 lari

Degustacja sześciu win z poczęstunkiem dla dwóch osób – 38 lari

Autobus Kutaisi lotnisko – Tbilisi – 20 lari

Paliwo – 3,5 lari

Bilety Georgian Bus
Wino Gruzja

Bezpieczeństwo w Gruzji - czy Gruzja jest bezpiecznym krajem?

Gruzja jest krajem bardzo przyjaznym i bezpiecznym dla turystów. Jak wszędzie, trzeba zachować ostrożność i pilnować swoich rzeczy, aby nie paść ofiarą kieszonkowców.

Nie należy wjeżdżać do terenów spornych, czyli Abchazji i Osetii Południowej. Przekraczanie granic tych regionów jest nielegalne.

Szczególną ostrożność należy zachować podczas podróży w górskie regiony Gruzji – przede wszystkim w Swanetii oraz Tuszetii. Należy unikać jazdy w te tereny podczas zimy i złej pogody, ponieważ drogi albo są w złym stanie, albo nie ma ich wcale. Wielu turystów przepłaciło życiem wyprawy w tamte tereny bez odpowiedniego doświadczenia oraz samochodu, często spadając w przepaść razem z samochodem.

Jedyne zagrożenie, jakie ja czułam w Gruzji, dotyczyło ogromnej liczby bezpańskich psów. Co prawda nie zdarzyło się, żeby jakikolwiek pies był w stosunku do nas agresywny, jednak mimo wszystko czułam przez to dyskomfort. W dużych miastach, takich jak Tbilisi, psy są wyłapywane, a następnie kastrowane oraz szczepione i wypuszczane z powrotem na ulicę, więc teoretycznie nie powinny sprawiać zagrożenia.

Ubezpieczenie na wyjazd do Gruzji. Czy EKUZ działa w Gruzji?

Gruzja nie należy do Unii Europejskiej, więc karta EKUZ nie uprawnia do skorzystania z bezpłatnej opieki zdrowotnej, dlatego warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie na czas podróży do tego kraju. Wykupując ubezpieczenie warto zwrócić uwagę na takie kwestie jak: choroby przewlekłe, czy ubezpieczenie działa po spożyciu alkoholu, czy obejmuje zgubiony lub uszkodzony bagaż oraz czy wybrana polisa działa podczas uprawiania konkretnych sportów, które być może planujecie podczas swojego pobytu za granicą. Polecam także ubezpieczenie assistance, które zapewni pomoc tłumacza w razie nieprzewidzianych sytuacji. 

Najwygodniejszą opcją jest skorzystanie z kalkulatora ubezpieczeń turystycznych, gdzie możecie określić, jakie kwestie są dla Was istotne i wybrać ofertę dopasowaną do Waszych potrzeb.

Sighnaghi

Język w Gruzji. Czy dogadamy się po angielsku i rosyjsku?

Gruzini mają nie tylko swój własny język, ale i również swój własny alfabet! Literki w kształcie okrągłych szlaczków są dla nas nie do odczytania, a sam język nie jest podobny właściwie do żadnego innego. Większość Gruzinów posługuje się także językiem rosyjskim w stopniu komunikatywnym i zwykle słysząc język polski starali się zagadać do nas po rosyjsku. Po angielsku dogadamy się tylko w mocno turystycznych miejscach.

Internet w Gruzji

Internet można kupić na lotnisku w Kutaisi zaraz po wylądowaniu, naprzeciwko kantoru. Do wyboru jest kilka firm oferujących pakiet Internetu i rozmów w różnych cenach, w zależności od potrzeb. Przed wyjazdem orientowaliśmy się, że nie ma większej różnicy pomiędzy operatorami jeśli chodzi o zasięg. My zdecydowaliśmy się skorzystać z oferty tego, który najbardziej się nam opłacał i padło na Beeline. Kupiliśmy 10 GB samego Internetu, bez pakietu minut, za 17 lari.

Jedzenie w Gruzji. Co i gdzie warto zjeść?

Gruzińska kuchnia jest bardzo bogata i różnorodna. Na pytanie co warto zjeść w Gruzji odpowiadamy we wpisie podlinkowanym poniżej. Znajdziecie w nim również polecane przez nas restauracje w stolicy Gruzji, Tbilisi.

Jeżeli chodzi o inne regiony Gruzji, to bardzo polecamy restaurację The Good Food w Stepancmindzie, The Terrace w Sighnaghi oraz Tavaduri w Batumi.

Lobiani
Chinkali Racha Tbilisi

Plan wyjazdu - co zobaczyć w Gruzji?

Na ten temat przygotowaliśmy osobny wpis, do którego link zostawiam poniżej. Znajdziecie tam gotowy plan na ciekawe i przede wszystkim bardzo różnorodne spędzenie czasu w Gruzji przez tydzień. W siedem dni udało nam się zobaczyć stolicę Gruzji – Tbilisi, gruzińskie góry, region winiarski oraz Batumi, czyli kurort nad Morzem Czarnym.

Jeżeli macie jeszcze jakieś pytania odnośnie podróży do Gruzji, to zachęcamy do zadawania ich w komentarzach. Pełną relację z Gruzji możecie zobaczyć na naszym Instagramie w wyróżnionych instastory. Do usłyszenia!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Napijmy się razem kawy!
Cieszymy się, że możemy pomóc Ci w zaplanowaniu twoich przygód! Docenić naszą pracę możesz poprzez postawienie nam symbolicznej kawy. Dzięki!

MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zostaw komentarz!

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie Zgoda Czytaj więcej