Jordania – informacje praktyczne. Co warto wiedzieć przed wyjazdem?

przez Łukasz
Morze Martwe Jordania

Relacje z naszej tygodniowej podróży do Jordanii pojawiły się już na blogu i mieliście okazję doświadczyć tego pełnego atrakcji kraju. W tym wpisie chciałbym się z Wami podzielić informacjami praktycznymi, które pomogą Wam przygotować się na to niezapomniane doświadczenie i odpowiedzą na wasze pytanie, co warto wiedzieć przed wyjazdem do Jordanii. Znajdziecie tu informacje co przygotować przed wyjazdem, jak rozplanować przemieszczanie się po kraju, czy Jordania jest bezpiecznym krajem i podsumowanie kosztów wycieczki. 

Loty – jak dolecieć do Jordanii?

Do Jordanii znajdziecie wiele lotów bezpośrednich z Polski, również tanich linii lotniczych. Sam przelot trwa około 4 godziny i nie jest problemem znalezienie lotów w okolicach 200-300 zł. Ważną kwestią jest miasto docelowe, bo to znacząco definiuje plan wyjazdu oraz wysokość opłaty wstępu na teren kraju. 

Akaba to jedyne portowe miasto na położone na południu kraju, często odwiedzane w celu podziwiania rafy koralowej. Ważną kwestią dla osób przylatujących do kraju, jest bezpłatna wiza turystyczna, którą otrzymuje każdy turysta lądujący w Akabie, pod warunkiem, że spędzimy w Jordanii przynajmniej dwie noce. Dostaniecie się tu bezpośrednim lotem z Warszawy. 

Drugą opcją jest stolica Amman, do której dolecicie z Warszawy, Poznania i Krakowa. Jest częściej wybieraną opcją, pewnie ze względu na znacznie większy wybór lotów z wielu miast w Polsce, ale również bliskość do wielu atrakcji w kraju. Lądując tutaj niestety trzeba się liczyć z opłatą za wizę turystyczną, ale jeżeli planujecie wykupić wstęp do Petry, wcale nie okaże się to tak kosztowne. Więcej na ten temat przeczytacie w dalszej części wpisu.

Lot do Jordanii
Cytadela Amman

Sezon turystyczny – kiedy najlepiej polecieć do Jordanii?

Najlepszym okresem na odwiedzenie Jordanii jest późna wiosna (kwiecień-maj) oraz jesień (wrzesień-październik), kiedy temperatury są łagodne. Unikajcie gorących miesięcy letnich, gdzie temperatura może przekraczać 40°C, szczególnie w regionie pustyni Wadi Rum. Pamiętajcie jednak, że w zimie, zwłaszcza w górach i na pustyni, noce są bardzo zimne, a dzień jest znacznie krótszy i trzeba to uwzględnić przy planowaniu takich atrakcji jak Petra. 

Wiza do Jordanii

Do otrzymania wizy potrzebny jest paszport, ważny co najmniej 6 miesięcy od daty planowanego wyjazdu. Sama 30-dniowa wiza jednokrotnego wjazdu kupiona na lotnisku kosztuje 40 JOD, co wydaje się całkiem sporą sumą, dlatego polecamy tak jak my wykupić ją razem z Jordan Passem lub lądować w Akabie i zgłosić się po bezpłatną wizę w biurze wizowym ASEZA. 

Jordan Pass – jak taniej poznać Jordanię?

Jordan Pass jest przepustką dającą Wam wiele możliwości i raczej okaże się niezbędna, każdemu kto przyjeżdża tu w celach turystycznych. Kupując go nie musicie się już martwić o wizę, ponieważ jest ona zawarta w cenie biletu. Podstawowy Jordan Pass, zawierający wstęp do Petry na jeden dzień, kosztuje 70 JOD, a za każdy dodatkowy dzień dopłacamy kolejne 5 JOD. A to nie wszystko, bo otrzymujecie również możliwość wstępu do ponad 40 atrakcji turystycznych tego pięknego kraju, takich jak pustynia Wadi Rum, czy wielu zabytków Ammanu. 

Nasza dwudniowa wędrówka po tym wyjątkowym miejscu:

Petra w dwa dni – szlaki i punkty widokowe. Przewodnik po Petrze

Pamiętajcie, że Jordan Pass należy zakupić już przed wyjazdem do Jordanii, aby okazać go kontroli granicznej po przylocie. Opłatę należy dokonać na oficjalnej stronie Jordan Pass w jordańskiej walucie (JOD). Tutaj przydatne okazało się posiadanie konta Revolut. W samej aplikacji nie znajdziecie dinara jordańskiego, ale nie musicie martwić się dodatkowymi prowizjami, ponieważ gwarantują przewalutowanie po aktualnym kursie. Przy tak dużej kwocie (w 2022 roku 75 JOD za osobę to ~500 zł) zdecydowanie pozwoliło nam to trochę zaoszczędzić. Jeżeli jeszcze nie posiadacie konta zachęcam do zarejestrowania się przez nasz link poniżej. 

Jordania informacje praktyczne

Waluta i płatności w Jordanii

Narodową walutą Jordanii jest dinar jordański (JOD), którego kurs do dolara amerykańskiego jest stały 1 JOD ~ 1,41 USD. 

Jaką walutę zabrać ze sobą do Jordanii?

Nastawcie się na to, że w większości miejsc akceptowana jest tylko gotówka. Przyda się ona zwłaszcza podczas podróży do mniejszych miejscowości, na bazarach oraz na opłacenie atrakcji turystycznych, takich jak pustynia Wadi Rum, gdzie nie przyjmowano gotówki ani za nocleg, ani za wycieczkę jeepami. 

Najlepiej zabrać ze sobą tylko dolary amerykańskie (USD) do wymiany w kantorze. Dolary są chętnie przyjmowane, ze względu na wyżej wymieniony stały kurs wymiany. Na lotnisku szukajcie oddziału Arab Bank, który ma najkorzystniejszy kurs wymiany, praktycznie bez prowizji. Jest również kilka kantorów, wszystkie w przypadku USD są niewiele gorsze. Dla EUR i innych walut prowizja za przewalutowanie robi się już spora.  

Płatności kartą w Jordanii

Zdarzało nam się płacić kartą w sklepach, restauracjach czy stacjach benzynowych, więc dobrze mieć przy sobie również taką formę płatności. Polskie banki nie obsługują dinara jordańskiego, dlatego warto przed wyjazdem zaopatrzyć się w jedną z kart wielowalutowych. Jak wspomniałem wyżej, nam sprawdziła się karta Revolut. Praktycznie bezkosztowo po oficjalnym kursie dinara jordańskiego pobierało nam dowolną walutę, którą akurat mieliśmy na karcie.  

Jak poruszać się po Jordanii?

Wypożyczenie samochodu w Jordanii

Dla pełnej swobody przemieszczając się po Jordanii zdecydowaliśmy się na wynajem samochodu na 4 dni i zdecydowanie zachęcamy do tego samego. Drogi są stosunkowo dobrze utrzymane, szczególnie między największymi miastami oraz trasy prowadzące do głównych punktów turystycznych. Nam nie zdarzyły się żadne problemy. Najważniejsze o czym należy pamiętać to ostrożność – jordańscy kierowcy jeżdżą stosunkowo bezpiecznie, ale mają zupełnie inne zwyczaje i mogą Was nie raz zaskoczyć. Pasy namalowane na drodze nie mają tu żadnego znaczenia, na dwupasmowej drodze czasem robiły się i cztery. Jeepy wyskakujące z pobocza prosto na drogę lub podjechanie kawałek pod prąd, to też codzienność. 

Samochód wypożyczyliśmy w lokalnej wypożyczalni AutoNation, bezproblemowo i zdecydowanie możemy ją polecić. Standardowo wykupiliśmy pełne ubezpieczenie, aby bez stresu móc się w pełni cieszyć spędzanym czasem. Wynajem kosztował nas 230$ za 4 dni.

Jeżeli preferujecie sprawdzone międzynarodowe wypożyczalnie polecamy sprawdzić ofertę w wyszukiwarce aut DiscoverCars, która pomoże wam znaleźć najtańsze możliwości wypożyczenia i oferuje bardzo szeroki wybór. Z naszego doświadczenia podpowiemy, że raczej każda klasa samochodów poradzi sobie na Jordańskich drogach. 

Transport publiczny w Jordanii

Istnieje rozbudowana sieć autobusowa, która łączy większe miasta i atrakcje turystyczne. Autobusy są zazwyczaj niedrogie, lecz niestety nie kursują zbyt często co wymaga podporządkowania planu zwiedzania pod rozkłady jazdy, który znajdziecie wraz z cennikiem na stronie przewoźnika JETT. 

Internet mobilny

Jeśli potrzebujecie stałego dostępu do internetu podczas podróży, możecie zakupić lokalną kartę SIM na lotnisku. Znajdziecie tu kilku dostawców z różnymi ofertami. My wybraliśmy pakiet samego internetu od Orange, który był najtańszą możliwą opcją i doładowanie 30 GB kosztowało nas 16 JOD. 

Gniazdka elektryczne w Jordanii

W Jordanii zazwyczaj spotkacie się z gniazdkami innego typu niż w Polsce. Standardem są tu gniazdka takie jak są używane w Wielkiej Brytanii, dlatego warto zaopatrzyć się w odpowiedni adapter. W naszym przypadku raczej większość hoteli posiadało dwa typy gniazdek lub można było poprosić obsługę o adapter. 

Jordania porady
Petra - Pustynia i Ad-Deir

Ceny w Jordanii

Na początek warto zaznaczyć, że nasza podróż do Jordanii odbyła się w listopadzie 2022 roku, gdzie kurs dolara był bardzo niekorzystny 1 USD ~ 4,7 PLN, a co za tym idzie dinar jordański również 1 JOD ~ 6,6 PLN. Z tego względu koszt naszej wycieczki w złotówkach może się wydawać trochę zawyżony, a ceny poniżej przedstawię w walucie lokalnej.

Noclegi w większości przez nas odwiedzonych miast wahały się w okolicy 15 JOD/noc. Oczywiście nie były to wysokiej jakości hotele, ale zawsze wybieramy dobrze oceniane, czyste miejsca i ze wszystkich byliśmy zadowoleni. W niektórych w tej cenie zostaliśmy również poczęstowani śniadaniem.

Czytając o Jordanii i planując zwiedzić wszystkie jej najważniejsze atrakcje turystyczne pewnie już wiecie, że jest to kosztowne. Najtańszy Jordan Pass to koszt 70 JOD z którym zwiedzicie Petrę. Na szczęście dzięki niemu nie musicie już płacić za zwiedzanie większości pozostałych zabytków w kraju. Zdecydowanie warto też spędzić noc na pustyni z beduinami i poznać ich kulturę, a kolejnego dnia wybrać się na wycieczkę jeepem po pustyni. Koszt takiego pakietu to około 60 JOD/os. My nie mogliśmy odpuścić naszej pierwszej okazji do nurkowania i podziwiania rafy koralowej za kolejne 35 JOD.

Ceny jedzenia są bardzo zależne od miejscowości i okoliczności. W bardzo turystycznych miejscach za obiad zapłacimy całkiem sporo, bo 8-13 JOD + kilka JOD za napój. Natomiast poza miejscami typowo turystycznymi ceny są znacznie niższe. Najlepszych tego przykładem jest jedna perełka w Ammanie. Mowa tu o  Hashem Restaurant, w której zjecie pyszne lokalne jedzenie za grosze, my za łącznie 5 JOD najedliśmy się w 5 osób. Nieraz będziecie tutaj też częstowani herbatą, której standardowa cena waha się 1-2 JOD, ale często natrafialiśmy na uprzejmych sprzedawców, którzy za darmo nalewali pysznej herbaty w zamian za rozmowę z nimi.

Co warto zobaczyć w Jordanii - na własną rękę czy z przewodnikiem?

Jordanię zwiedziliśmy na własną rękę, wypożyczonym samochodem, korzystając jednocześnie z lokalnej zorganizowanej wycieczki po Wadi Rum. W moim odczuciu zwiedzanie Jordanii na własną rękę było bardzo proste – drogi są w dobrym stanie, nie ma problemu z parkingami, wybór noclegów na bookingu jest ogromny, a język angielski jest powszechny w każdym miejscu, które odwiedziliśmy.

Jordanię można zwiedzić także podczas wycieczki zorganizowanej z biurem podróży. Oferty wycieczek objazdowych znajdziecie w takich biurach podróży jak Itaka czy Rainbow, gdzie Jordania często łączona jest z Izraelem w jednej podróży. Z pewnością są to ciekawe wycieczki, pełne historycznych i kulturowych ciekawostek, natomiast w opiniach często można natknąć się na wrażenie, że czegoś tutaj zabrakło, aby naprawdę poczuć Jordanię – chociażby noclegu na pustyni Wadi Rum w beduińskich namiotach!

Jeżeli nie czujecie się na siłach, aby w pełni samodzielnie zorganizować pobyt w Jordanii, polecam Wam przemyśleć opcję pośrednią: wykupienie lotu do Ammanu i skorzystanie z wycieczek zorganizowanych, wyruszających właśnie ze stolicy Jordanii. Poniżej znajdziecie przykłady lokalnych, kilkudniowych wycieczek objazdowych.

Jedzenie w Jordanii

Fani bliskowschodniej kuchni, do których osobiście się zaliczam, na pewno będą zachwyceni jordańską kuchnią! Koniecznie spróbujcie dań i przystawek z ciecierzycą, czyli pysznych hummusów i falafeli. Tradycyjne danie kuchni jordańskiego to mansaf, czyli baraniana w sfermentowanym jogurcie, podawana z ryżem. My bardzo często zamawialiśmy także musakę, czyli danie pochodzące z kuchni greckiej. Musaka to zapiekanka, na którą składa się bakłażan, pomidory, mięso mielone (zwykle można mówić wersję wege) i sos beszamelowy.

Mimo tego, że kuchnia jordańska jest mocno skupiona na mięsie, nie miałam żadnych problemów ze znalezieniem wegetariańskiego jedzenia. Prawie każda restauracja, w której byliśmy, miała zaznaczone opcje bezmięsne w menu. Do każdego dania głównego w Jordanii podawana jest pita, czyli tradycyjne pieczywo na ciepło. Trudno było się oprzeć, aby nie zjeść od razu całej pity, gdy tylko została podana do stołu 😉

Warto także spróbować tradycyjnego beduińskiego dania, które przygotowuje się w wykopanym w ziemi dole! Więcej przeczytacie we wpisie poświęconym pustyni Wadi Rum.

Hashem Restaurant Amman
Petra gdzie zjeść

Bezpieczeństwo w Jordanii - czy Jordania jest bezpiecznym krajem?

W naszym subiektywnym odczuciu Jordania jest krajem bardzo bezpiecznym. Ludzie okazali się niezwykle przyjaźni i pomocni, czego prawdę mówiąc zupełnie się nie spodziewaliśmy. Zrażeni trudnymi doświadczeniami w Maroko, nastawialiśmy się na masę naciągaczy, ale.. nikogo takiego nie spotkaliśmy! Oczywiście Jordania to wciąż kraj arabski – spotkacie tu zatem entuzjastyczne zaproszenia do sklepów, targowanie się, czy oferty typu „best price for you”, natomiast wszystko utrzymane jest w pozytywnym tonie i nikt nie próbował nam niczego wcisnąć na siłę.

Oczywiście, tak jak w każdym miejscu na świecie, warto mieć oczy szeroko otwarte i uważać na kieszonkowców, szczególnie w zatłoczonych miejscach. Aby uniknąć zaczepek, warto zadbać także o odpowiedni ubiór – zakryte ramiona i kolana. W każdym miejscu, w którym byliśmy, wychodziliśmy z hotelu po zmroku i ani razu nie czuliśmy zagrożenia. Trzymaliśmy się jednak głównych, dobrze oświetlonych dróg.

Na drodze wielokrotnie zdarzały się nam kontrole policji (na drogach często można natrafić na punkty kontrolne) jednak po krótkim pytaniu skąd jesteśmy zawsze puszczali nas dalej z uśmiechem, nie zerkając nawet na żadne dokumenty.

Podsumowanie kosztów wyjazdu do Jordanii

Poniżej przedstawiam dokładne podsumowanie kosztów naszej sześciodniowej wyprawy do Jordanii. Trzeba jednak uwzględnić, że wybraliśmy się tam w ekipie czteroosbowej i koszty wynajmu samochodu, paliwa, czy nawet noclegu w Waszym przypadku nie będą takie same po przeliczeniu na osobę. Zależy to również od Waszego stylu podróżowania, ale na pewno jest to dobry punkt odniesienia przed wyjazdem.

Podsumowanie Kosztów - 6 dni w Jordanii

Loty z Warszawy 480 zł/os
Jordan Pass 75 JOD/os
Wynajem auta (na 4 dni) 230$
Paliwo 67 JOD
Wadi Rum Sky - nocleg na pustyni + wycieczka Jeepami 60 JOD/os
Nocleg Aqaba Adventure Divers w Akabie 15 JOD/os
Nurkowanie z Aqaba Adventure Divers 35 JOD/os
Nocleg Rose City Inn w Wadi Musa (2 noce) 30 JOD/os
Nocleg Layaali Hostel w Ammanie 16 JOD/os
Jedzenie 55 JOD/os
Karta SIM 16 JOD
Inne 17 JOD/os

Końcowo za te 6 dni nowych, niepowtarzalnych doświadczeń w Jordanii, za osobę wyszło nas 319 JOD/os + 46$/os samochód + 480 zł loty. Po przeliczeniu na złotówki, po kursie podczas wyjazdu końcowo daje to ~2680 PLN/os.

W naszym przypadku ceny lotów podane są z postojem na Cyprze w drodze powrotnej. Postanowiliśmy połączyć aktywny tydzień zwiedzania Jordanii, z trochę bardziej relaksującymi 4 dniami spędzonymi na Cyprze i wyszło to świetnie!

O tym co udało nam się zwiedzić na Cyprze przeczytacie tutaj:

Cypr – atrakcje w okolicach Pafos. Subiektywny przewodnik

Plan wyjazdu do Jordanii na 6 dni - co warto zobaczyć w Jordanii?

Przygotowaliśmy dla Was osobny wpis, w którym opisujemy nasz plan wyjazdu do Jordanii dzień po dniu. Podczas zaledwie 6 dni zobaczyliśmy Cud Świata, czyli ruiny antycznego miasta Petra, jeździliśmy jeepem po niezwykłej pustyni Wadi Rum, nurkowaliśmy w Morzu Czerwonym w Akabie, obejrzeliśmy zachód słońca nad Morzem Martwym, a na koniec zwiedziliśmy stolicę kraju – Amman.

Wpis z planem wyjazdu dzień po dniu znajdziecie tutaj:

Jordania – plan wyjazdu na 6 dni. Przewodnik po Jordanii

Wadi Rum wielbłąd

Mam nadzieję, że podsumowanie naszych doświadczeń pomoże wam zaplanować Waszą wymarzoną podróż po Jordanii. Moim zdaniem jest to idealny kierunek podróży dla osób, które po raz pierwszy w życiu planują odwiedzić Bliski Wschód i poznać tamtejszą kulturę. 😉

Zapraszamy do wpisu o wizycie Wadi Run, noclegu i wycieczki jeepami na pustyni:

Wadi Rum – noc na pustyni w Jordanii. Zwiedzanie i informacje praktyczne

Jak zawsze zapraszamy również do śledzenia naszych podróży na bieżąco na naszym Instagramie.
Do usłyszenia!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Napijmy się razem kawy!
Cieszymy się, że możemy pomóc Ci w zaplanowaniu twoich przygód! Docenić naszą pracę możesz poprzez postawienie nam symbolicznej kawy. Dzięki!

MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zostaw komentarz!

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie Zgoda Czytaj więcej