Kordoba – co zobaczyć w jeden dzień?

przez Ada
Calleja de las flores Kordoba

Kordoba to miasto leżące w regionie Andaluzji w południowej Hiszpanii. Jest to miejsce niezwykłe, ponieważ łączy w sobie wiele światów, kultur i religii. Dawniej miasto zamieszkiwali Chrześcijanie, Żydzi oraz Muzułmanie. Do dziś to połączenie kultur jest bardzo łatwo widoczne w architekturze miasta. Mimo tak dużego pomieszania stylów, wszystko wydaje się spójne i harmonijne. Może wynika to z faktu, że wszystkie te kultury żyły tutaj ze sobą w zgodzie, rzadko spotykanej w innych częściach świata.

Współistnienie w pokoju trzech największych potęg kulturowych doprowadziło do znacznego rozwoju miasta. Swego czasu było to najpotężniejsze, najbardziej zurbanizowane europejskie miasto! Nic dziwnego, skoro zamiast na walkę, poświęcali się współpracy na rzecz tworzenia coraz to lepszego miejsca do życia. Sami moglibyśmy się dziś wiele nauczyć od dawnych mieszkańców tego niezwykle tolerancyjnego miasta 😉

Kordoba – co zobaczyć w jeden dzień?

Kordoba

Most Rzymski

Składający się z kilkunastu łuków starożytny most pochodzi z I wieku p.n.e. i przecina rzekę Gwadalkiwir. Przez dwa tysiące lat był to jedyny most w Kordobie, łączący obie części miasta. Od razu skierowaliśmy się w jego stronę, właśnie po to, aby dostać się do zabytkowej części Kordoby. Most jest świetnym miejscem na zdjęcia, ze względu na starówkę miasta która wyłania się w tle.

Kordoba - Most Rzymski
Rzeka Gwadalkiwir Kordoba
Most Rzymski Kordoba
Widok na meczet z mostu

Meczet - La Mezquita

La Mezquita, czyli Wielki Meczet w Kordobie, to jedyny zachowany do dziś meczet w Andaluzji. Jest to pozostałość po kulturze arabskiej, równie ważna co pałac Alhambra w Grenadzie. Jedynym powodem, dla którego meczet nie został zniszczony, było przejęcie go przez chrześcijan i przerobienie na katedrę. Do dziś meczet funkcjonuje jako katedra, co nie podoba się mniejszości muzułmańskiej zamieszkującej miasto.

My nie zdecydowaliśmy się na zwiedzanie wnętrz, ale słynną salę kolumnową mogliśmy podejrzeć przez drzwi. Darmowe jest także zwiedzanie ogrodów przy meczecie. Wokół meczetu możemy podziwiać także inne budynki ze zdobieniami charakterystycznymi dla kultury arabskiej.

https://tiqets.tp.st/n2kenRoH

Kod zniżkowy 5% na wszystkie atrakcje – specjalnie dla Ciebie!
JOURNEYCHASERS5
Wystarczy, że przejdziesz na stronę Tiqets przez link z naszego bloga i wpiszesz kod podczas zakupu. Ciesz się korzystając z atrakcji podczas twojej następnej podróży w promocyjnej cenie i bez stania w kolejce!

Meczet Kordoba
Meczet w Kordobie
Architektura arabska w Kordobie
Kordoba

Calleja de las Flores - kwiatowa ulica

Zdecydowanie najbardziej instagramowe miejsce w całej Kordobie 😉 Piękna, wąska uliczka, ozdobiona wiszącymi doniczkami z kwiatami. Na końcu znajduje się także malowniczy dziedziniec. Mieliśmy małego pecha, bo trafiliśmy akurat na prace remontowe i droga była nieco rozkopana, ale mimo wszystko udało się zrobić kilka ładnych zdjęć. Mieliśmy nieco problemów, aby trafić w to miejsce, ponieważ Google Maps wariowało i nie wiedziało gdzie się znajdujemy w tym labiryncie uliczek. Ale zabłądzić w takim miejscu to sama przyjemność!

Kordoba jest pełna klimatycznych uliczek, pełnych kwiatów, dlatego jeżeli zostajecie tutaj na dłużej, niż tylko przejazdem tak jak my, to zdecydowanie warto pospacerować bez celu po mieście!

Calleja de Las Flores
Uliczka Kordoba
Patio w Kordobie
Uliczka w Kordobie
Uliczki w Kordobie
Uliczka Kordoba
Uliczka Kordoba
Kordoba

Casa Arabe

Trafiliśmy w to miejsce przypadkiem, nie mając go wcześniej w planie. Nazwa zapowiadała ładne, ozdobne wnętrza. Okazało się, że w środku odbywała się wystawa i mogliśmy pooglądać ciekawe obrazy i fotografie. Najładniejszy punkt samego domu to patio z ozdobną studnią. Wejście jest darmowe, więc szkoda nie zajrzeć przy okazji spaceru po zabytkowej części Kordoby.

Casa Arabe
Patio Casa Arabe
Casa Arabe wystawa
Wystawa Casa Arabe

Plaza de la Corredera - główny plac Kordoby

Centralny plac w Kordobie, o układzie prostokąta – jedyny tego typu plac w Andaluzji. Układ oraz czerwony kolor kamienic otaczających plac do złudzenia przypomina Plaza Mayor w Madrycie. Skojarzenie przyszło na myśl jeszcze przed wizytą w Madrycie, ale będąc już teraz po, tym bardziej widzę ogromne podobieństwo. Dawniej na placu odbywały się walki, egzekucje czy zgromadzenia, a obecnie znajdziemy tu mnóstwo restauracji i stoisk z pamiątkami.

Plaza de la Corredera
Kordoba Plaza de la Corredera

Templo Romano - pozostałości rzymskiej świątyni

Rzymska świątynię, a właściwie pozostałości, możemy zobaczyć idąc w stronę Plaza de la Corredera. Powstała ona ponad 2000 lat temu! Jest to kolejny symbol bogatej historii i wielokulturowości Kordoby. Do obecnych czasów przetrwało kilka kolumn, które obecnie znajdują się obok ratusza. 

Kordoba Templo Romano

Puerta de Almodovar

Warto przespacerować się także do dawnej bramy miejskiej Puerta de Almodovar. Gdy wyszliśmy przez nią poza mury obronne miasta, naszym oczom ukazało się sporo zieleni. Polecamy więc krótki spacer wzdłuż fortyfikacji na koniec intensywnego dnia w Kordobie.

Puerta de Almodóvar
Kordoba mury miejskie
Kordoba mury miejskie

Kordoba – informacje praktyczne

Nocowaliśmy w Hotelu Oasis (Avenida de Cádiz, 78). Za pokój z balkonem zapłaciliśmy niecałe 40€. Warto mieć na uwadze, że hotel znajduje się po drugiej stronie rzeki i nie jest położony w zabytkowej części miasta. Ułatwia to jednak znacznie kwestię parkowania, tym bardziej, że hotel dysponuje swoim parkingiem. Sam pokój był czysty i przyjemny. Po balkonie biegało kilka małych gekonów, co chyba nie jest tu wielkim zaskoczeniem, ponieważ często widywaliśmy wizerunek właśnie tych małych gadów jako pamiątkowy magnes na lodówkę 😉

Nie mamy do polecenia żadnej restauracji, ponieważ jedliśmy już w trasie powrotnej do Walencji. Wstąpiliśmy jedynie na kawę i tosta do Cafe Viena. Kawiarnia położona jest w samym sercu starego miasta, na klimatycznym placu.

Jeżeli planujecie pobyt w Kordobie na dłużej niż kilka godzin, koniecznie wybierzcie się na pokaz flamenco! My bardzo żałujemy, że nie mieliśmy już na to czasu, ponieważ z każdej strony wołały do nas plakaty zachęcające do udziału w wieczornym pokazie.

O wypożyczaniu samochodu i jak poruszać się po hiszpańskich drogach:

Jazda samochodem po Hiszpanii – Przepisy i jak tanio wynająć auto

Restauracja w Kordobie
Patio Kordoba

Więcej o naszym roadtripie po Andaluzji i podsumowanie kosztów znajdziecie tutaj:

Andaluzja – co zobaczyć? Plan wyjazdu i kosztorys

Mamy nadzieję, że wpis okaże się przydatny w trakcie planowania wycieczki do Kordoby! Zachęcamy również do obserwowania naszego profilu na Instagramie, aby być na bieżąco z kolejnymi podróżami.

Do usłyszenia!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Napijmy się razem kawy!
Cieszymy się, że możemy pomóc Ci w zaplanowaniu twoich przygód! Docenić naszą pracę możesz poprzez postawienie nam symbolicznej kawy. Dzięki!

MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zostaw komentarz!

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie Zgoda Czytaj więcej