Jazda samochodem po Hiszpanii – Przepisy i jak tanio wynająć auto

przez Łukasz
Droga i góry w Hiszpanii

Hiszpania skrywa wiele wspaniałych miejsc i nic dziwnego, że przyciąga tak wiele turystów. Coraz popularniejsze jest zwiedzanie jej samochodem, ze względu na elastyczność i wygodę, którą oferuje własny środek transportu. My już od kilku lat preferujemy właśnie taką formę podróżowania, która otwiera zupełnie nowe możliwości poznawania kraju. W samej Hiszpanii zdarzyło nam się wynająć auto już kilka razy – odwiedzając zakamarki Regionu Walencja oraz eksplorując najbardziej słoneczną część Półwyspu Iberyjskiego podczas 4 dniowego roadtripu po Andaluzji.

Niezależnie czy planujecie przyjechać tutaj swoim samochodem, czy wynająć już na miejscu, znajdziecie tu coś dla siebie. Chcielibyśmy się z Wami podzielić zarówno tym, jakie są nasze doświadczenia i porady w kwestii wynajmowania samochodu w Hiszpanii, jak i podstawowymi różnicami w prawie drogowym. Jazda samochodem po Hiszpanii jest bardzo przyjemna, ale kultura jazdy znacznie odbiega od tej, którą znamy z Polski.

Jazda samochodem po Hiszpanii

Potrzebne dokumenty

Do poruszania się samochodem w Hiszpanii nie potrzebujesz żadnych dodatkowych dokumentów – tak jak i Polska, Hiszpania jest w Strefie Schengen i Unii Europejskiej. Wystarczy polski dowód osobisty, prawo jazdy, dowód rejestracyjny pojazdu oraz OC. W dalszej części wpisu opisaliśmy szczegółowo jakie dodatkowe wymagania (dotyczące wieku, doświadczenia czy dokumentów) mogą mieć poszczególne wypożyczalnie, jeżeli planujesz wynająć samochód na miejscu.

Autem za kierownicą

Podstawowe przepisy drogowe w Hiszpanii

  • Włączenie świateł mijania jest obowiązkowe dopiero w nocy oraz podczas złych warunków atmosferycznych i w tunelach
  • Ograniczenie prędkości w Hiszpanii nie różni się na autostradach i drogach ekspresowych, gdzie wynosi 120km/h. Poza terenem zabudowanym 90km/h, w terenie zabudowanym jest to tylko 30km/h(!), w przypadku dróg z jednym pasem ruchu w każdą stronę i 50km/h na drogach dwupasmowych.
  • Dozwolona ilość alkoholu we krwi za kierownicą wynosi aż 0,5 promila
  • Obowiązkowe zapinanie pasów dla kierowcy i wszystkich pasażerów
  • W wyposażeniu samochodu obowiązkowo musi się znaleźć trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa i koło zapasowe

Jak uniknąć opłat drogowych w Hiszpanii

W Hiszpanii jest bardzo dobrze rozwinięta sieć autostrad (AP – autopista), ale większość z nich jest płatna. Znając polskie warunki można pomyśleć, że jest to dobry wybór, jeżeli zależy wam na czasie i szybkim dotarciu do celu. W Hiszpanii jednak, infrastruktura dróg alternatywnych jest na bardzo wysokim poziomie. Praktycznie każda autostrada jako alternatywę posiada drogę ekspresową (A – autovía), na której ograniczenie prędkości również wynosi 120km/h. Nawet jeśli jest to tylko droga krajowa, to nie będziecie żałować, bo wspaniałe widoki Wam wynagrodzą wam trochę dłuższą podróż. Warto też pamiętać, że odcinki autostrad (AP) pełniące funkcję obwodnic miast są bezpłatne. Google Maps radzi sobie świetnie i ani razu nas nie wprowadził w błąd. W sumie przejechaliśmy tutaj ponad 3000km i ani razu nie musieliśmy korzystać z dróg płatnych!

Parkingi w Hiszpanii

W dużych miastach zwykle jest problem ze znalezieniem jakiegokolwiek miejsca parkingowego. Dobrze jest znaleźć sobie z wyprzedzeniem potencjalne miejsca na zaparkowanie auta. Co Was może zaskoczyć i jest bardzo istotne, to kolory linii wzdłuż miejsc postojowych w Hiszpanii:

  • Białe linie – parking darmowy
  • Niebieskie linie – parking płatny (~2 euro/h)
  • Zielone linie – parking tylko dla mieszkańców
  • Żółte linie – zakaz parkowania

Nie zdziwcie się, jeżeli przytrafi wam się, że ktoś zastawi wasze zaparkowane auto. Hiszpanie bardzo lubią to robić, bo „tylko idą kupić przekąskę z rana w piekarni” lub skorzystać z bankomatu. Często widywaliśmy, jak zostawiali auto po prostu na środku skrzyżowania na światłach, idąc do lokalnego sklepu obok.

Auto parking Hiszpania

Ronda w Hiszpanii

Ilość rond w tym kraju może być dla Was dużym zaskoczeniem – są one wszędzie, aż czasem można zapomnieć, jak wygląda standardowe skrzyżowanie. Króluje w tej kategorii Walencja i to nie tylko pod względem ich ilości. Znajdziecie tu ogromne ronda nie na kilka, a nawet i 13 pasów ruchu (najwięcej, ile się doliczyłem). I weź tu wybierz, na którym chcesz się ustawić! To co na nich się dzieje to szaleństwo i za pierwszym razem może być trochę przerażające. Z doświadczenia powiemy, że nie ma na nich jednoznacznej reguły i z wewnętrznych pasów korzystają chyba tylko najbardziej doświadczeni. Dobrym nawykiem jest po prostu trzymać się prawej połowy. Jak jest 10 pasów ruchu, to korzystajcie z zewnętrznych 5 i trzymajcie za siebie kciuki, żeby udało się zjechać. Sami Hiszpanie nie wyglądają jakby czuli się na nich pewnie i jest to jedyne miejsce w miastach, gdzie jeżdżą oni wyjątkowo powoli i ostrożnie.

Stacje benzynowe

Najpopularniejszą siecią, na której najczęściej zdarzało mi się tankować, jest hiszpańska Repsol. Z innych bardziej znanych jest Cepsa, oraz Shell. Same stacje pod względem standardu i wyposażenia nie różnią się znacząco od naszych.

Osobiście zaskoczyło mnie, jak bardzo są niezdecydowani w kwestii sposobu tankowania i metody płatności. Pierwsze kilka razy na stacji bardzo standardowe – tankowałem sam i następnie udawałem się zapłacić do kasy w budynku, lub witała mnie na wjeździe obsługa, która kulturalnie wyręcza nas w tym procesie. Pewnego razu podjeżdżam do dystrybutora – nic. Pomyślałem, nieczynny, ok.. podjeżdżam do kolejnego – nic. Trochę spanikowany, już przyzwyczajony do tego co poznałem, nie wiem o co chodzi, a do tego jakaś Pani zaczyna krzyczeć na kogoś z głośników na stacji. Oczywiście okazało się, że to na mnie! A była to Pani kasjerka.. która wytłumaczyła mi, że na niektórych stacjach w Hiszpanii najpierw trzeba podejść do kasy, powiedzieć za ile się zatankuje i zapłacić, a dopiero wtedy odblokowują nam dystrybutor. Taka o ciekawostka.

Promenada w Hiszpanii

Wynajem samochodu w Hiszpanii

Myśląc o wynajmie samochodu na pewno wiecie już, jakie daje to możliwości pod względem komfortu i elastyczności. W samej Hiszpanii jest ogrom wspaniałych miejsc, w każdym zakątku kraju, do których ciężko dostać się inaczej. Dodatkowo sama komunikacja zbiorowa nie należy do najtańszych, co również przemawia za zdecydowaniem się na roadtrip i przemierzanie kraju autem.

Jest jednak kilka rzeczy, o których warto wiedzieć przed wynajmem samochodu, aby uniknąć niepotrzebnego stresu i niespodziewanych dodatkowych kosztów. Chcielibyśmy przedstawić nam nasze doświadczenie i szybkie porady jak sprawić, aby obyło się bez niespodzianek i co najważniejsze, jak tanio wynająć samochód w Hiszpanii.

Jak tanio wynająć auto w Hiszpanii

W Hiszpanii znajdziecie wiele dużych międzynarodowych wypożyczalni aut. Zwykle szukając w Internecie natkniecie się na nie poprzez porównywarki cenowe typu DiscoverCars. W przypadku korzystania z takich wyszukiwarek duży wybór pozwala łatwo znaleźć korzystne cenowo oferty, ale polecamy uważnie przeczytać warunki najmu wybranej wypożyczalni, ponieważ potrafią się one znacznie różnić między sobą.

Przez ostatnie lata zdarzało nam się wynajmować auta w wielu krajach i z czystym sumieniem możemy polecić dwie wypożyczalnie, z których każda ma swoje zalety, w zależności od waszych potrzeb. Localrent (wcześniej Myrentalcar) oraz Centauro. Przy każdym wynajmie u nich, wszystko przebiegało szybko i bezproblemowo.

Rezerwacje samochodu warto dokonać z dużym wyprzedzeniem, aby mieć dostęp do szerszego wyboru klas samochodów. Zwykle jest to również bardziej atrakcyjne cenowo, szczególnie w sezonie wakacyjnym.

Wypożyczalnie samochodów w Hiszpanii

Localrent (wcześniej Myrentacar)

Localrent jest to serwis z zupełnie innym podejściem niż inne. Wynajmując u nich auto tak naprawdę wspierasz i korzystasz z małych lokalnych wypożyczalni, z którymi współpracują. Naszym zdaniem dużą zaletą tutaj jest to, że dzięki temu ceny i ogólne zasady wynajmu nie są aż tak sztywno ustalone i zdarza się znaleźć tutaj wyjątkowo korzystne oferty. Warto skorzystać z pełnego ubezpieczenia, bo zwykle dzięki temu nie będzie konieczności wpłacać depozytu.

  • Wystarczy karta debetowa
  • Brak depozytu przy wykupieniu pełnego ubezpieczenia
  • Minimalny wiek 22 lata i 2 lata doświadczenia
  • Możliwość przekroczenia granicy za dodatkową opłatą
  • Możliwa anulacja rezerwacji do 7 dni przed wynajmem – zwrot kosztów bez 6% opłaty serwisowej

Centauro

Centauro to już większa wypożyczalnia, która przypadła nam do gustu, gdy zaczynaliśmy naszą przygodę z podróżowaniem samochodami.  Jest jedną z lepszych opcji dla młodych kierowców ze względu na bardzo niski wymagany minimalny wiek kierowcy i tylko rok posiadania prawa jazdy. Nie kojarzę innej wypożyczalni w Hiszpanii, która pozwala na wynajem już w wieku 19 lat, zwykle jest to 22+!

Oferta Centauro jest dostępna w porównywarce DiscoverCars, na której przy okazji możecie ją porównać z ofertą wielu innych dobrze ocenianych międzynarodowych wypożyczalni, a może któraś okaże się dla was lepszym wyborem. Pamiętajcie, żeby przy wyborze innej sprawdzić warunki najmu i zakres szkód obejmowany przez wykupienie pełnego pakietu ubezpieczenia, które osobiście zalecamy zawsze wykupić.

  • Wystarczy karta debetowa
  • Brak depozytu przy wykupieniu pełnego ubezpieczenia
  • Minimalny wiek 19 lat i 1 rok doświadczenia
  • Możliwość przekroczenia granicy za dodatkową opłatą
  • Pełen zwrot kosztów przy anulacji rezerwacji
Zachód słońca Hiszpania

Rezerwacja samochodu

  • My zawsze wykupujemy pełne ubezpieczenie i wam również polecamy, dla własnego spokoju i komfortowego urlopu
  • Nawet dodatkowo wykupione ubezpieczenie zwykle nie pokrywa uszkodzeń kół, szyb i wnętrza
  • W przypadku nieszczęśliwego zajścia, należy niezwłocznie skontaktować się z wypożyczalnią, w przeciwnym razie ubezpieczalnia może nie pokryć szkód

Odbiór samochodu w wypożyczalni

Będąc już w wypożyczalni należy podpisać umowę i dokonać ewentualnych pozostałych wymaganych opłat. Najważniejszym następnym krokiem są dokładne oględziny auta! Przed podpisaniem protokołu odbioru pojazdu, dokonajcie oględzin razem z pracownikiem wypożyczalni. Zaznaczcie ewentualne uszkodzenia samochodu na protokole. Niezależnie czy wykupiliście ubezpieczenie czy nie, i tak dla własnego spokoju nagrajcie stan całego auta obchodząc go dookoła i zróbcie zdjęcia widocznym uszkodzeniom. Nigdy jeszcze nie mieliśmy potrzeby wykorzystać takiej dokumentacji, ale kto wie.. W Hiszpanii warto też dopytać o politykę zapełnienia baku przy zwrocie. Nawet jeśli w umowie było napisanie full-full, niekoniecznie się tego tam trzymają. Na koniec sprawdźcie stan licznika, upewnijcie się, że wiecie jakie paliwo tankować i miłej podróży!

Życzymy szerokich dróg i bezproblemowego wynajmu! Mamy nadzieję, że nasze porady okażą się przydatne w Waszym planowaniu podróży po Hiszpanii. Zapraszamy po inspiracje do wpisów opisujące nasze przygody w trakcie roadtipu po słonecznej Andaluzji oraz odkrywania zakamarów Regionu Walencja.

Nasze podróże relacjonujemy na bieżąco naszym Instagramie i tam również Was zapraszamy. Do usłyszenia!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Napijmy się razem kawy!
Cieszymy się, że możemy pomóc Ci w zaplanowaniu twoich przygód! Docenić naszą pracę możesz poprzez postawienie nam symbolicznej kawy. Dzięki!

MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zostaw komentarz!

4 komentarze

Krzysztof 13/08/2023 - 15:58

Odnosnie limitu prędkości, to od maja 2021r. limit prędkości na obszarze zabudowanym wynosi do 30 km/h (a nie 50 km/h jak jest napisane w artykule) w przypadku dróg dwukierunkowych o jednym pasie ruchu w każdą stronę oraz jednokierunkowych, przy których chodnik jest wyniesiony ponad poziom jezdni.

Odpowiedz
Łukasz 17/09/2023 - 17:39

Zgadza się, sprawdziłem i rzeczywiście prawo w Hiszpanii zostało zaostrzone! Zaktualizowałem artykuł do aktualnych informacji. Dziękuję za czujność! 🙂

Odpowiedz
Agata 19/02/2023 - 16:42

Bardzo dobry wpis. Rewelacja. Rzetelne podejście do tematu.

Odpowiedz
Łukasz 20/02/2023 - 00:05

Dzięki!

Odpowiedz

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie Zgoda Czytaj więcej