Walencja zimą. Co warto zobaczyć poza sezonem?

przez Ada
Walencja co zobaczyć zimą

W dzisiejszym wpisie chcemy pokazać Wam, co warto zobaczyć i zrobić w Walencji odwiedzając ją zimą, poza sezonem turystycznym. Walencja jest często wybierana jako cel wymiany studenckiej Erasmus i sami byliśmy na takiej wymianie podczas semestru zimowego, więc mamy nadzieję, że wpis będzie przydatny dla osób w podobnej sytuacji.

Walencja słynie z tego, że przez większość roku niebo jest bezchmurne, a temperatury są przyjemne i można nawet trafić na upał w styczniu (sami to przeżyliśmy!). Mimo wszystko nie ma gwarancji, że jadąc zimą do Walencji, nie trafimy na pochmurny, deszczowy dzień, dlatego warto mieć w zanadrzu kilka ciekawych zajęć. Oczywiście nie ma przeszkód, aby skorzystać z poniższych rekomendacji w upalny, letni dzień 😉

Dorzuciliśmy również miejsca, które warto odwiedzić podczas sezonu świątecznego! Hiszpania może nie jest pierwszym, co przyjdzie nam do głowy w kontekście wielkich jarmarków bożonarodzeniowych, ale nie zmienia to faktu, że ulice są pięknie udekorowane i zdecydowanie można poczuć klimat świąt.

Najciekawsze muzea w Walencji

Muzeum Ceramiki

Narodowe Muzeum Ceramiki mieści się w jednym z najpiękniejszych budynków w całym mieście, dlatego warto zaplanować sobie to miejsce nawet jeśli nie ma się w planach wchodzić do muzeum. Budynek obecnego muzeum to dawny pałac, co widać zarówno na zewnątrz, jak i w środku. Wszystkie sale są bardzo bogato zdobione – parter oraz pierwsze piętro są poświęcone w całości dekoracjom i zabytkowym meblom. Dopiero drugie piętro zawiera tytułowe, liczne kolekcje ceramiki. W muzeum są także organizowane wystawy czasowe – my trafiliśmy na wystawę poświęconą twórczości Antonio Gaudi (twórca Sagrady Familli czy Parku Guell w Barcelonie).

Wejście do Muzeum Ceramiki to koszt 3€ dla osoby dorosłej lub 1,5€ dla osób poniżej 18 roku życia. W sobotę wieczorem oraz w niedziele wejście jest darmowe.

Muzeum Ceramiki Walencja
Muzeum Ceramiki Walencja
Muzeum Ceramiki Walencja
Muzeum Ceramiki Walencja

Muzeum Las Fallas

Walencja, oprócz nowoczesnych budowli kompleksu Miasto Sztuki i Nauki, kojarzy się przede wszystkim z niezwykłym festiwalem ognia Las Fallas. Podczas obchodów na ulicach miasta wystawione są niezwykłe figury, utworzone z łatwopalnych materiałów. Figury najczęściej nawiązują do aktualnych wydarzeń na świecie czy w polityce, często mają satyryczny wydźwięk. Są one duże, kolorowe i przede wszystkim bardzo dopracowane. Dopiero przyglądając się im uważnie, zauważamy wiele detali i nawiązań. W ostatni dzień festiwalu figury są palone, z wyjątkiem jednej – tej, którą uczestnicy festiwalu wskażą jako najlepszą. Ocalona figura trafia do pozostałych zwycięskich figur, które umieszczone są właśnie w Muzeum Las Fallas.

Kolekcja figur jest naprawdę imponująca, ponieważ zaczyna się już od 1934 roku! Dodatkowo, na ekspozycje muzealną składają się przyrządy używane dawniej do wytwarzania figur, a także coroczne plakaty promujące festiwal oraz zdjęcia z festiwalu z minionych lat.

PS Podobne muzeum znajdziecie również w Alicante, ponieważ miasto poszło w ślady Walencji i również jest tam organizowane takie samo wydarzenie. Przyznam, że muzeum w Alicante było dla mnie równie ciekawe co te w Walencji, więc również je Wam rekomenduję 😉

Walencja Muzeum Las Fallas
Walencja Muzeum Las Fallas
Walencja Muzeum Las Fallas
Walencja Muzeum Las Fallas

Carme Contemporary Culture Centre

Centrum Kultury El Carmen to miejsce, które spodoba się fanom sztuki, a przede wszystkim sztuki współczesnej. Zarówno obrazy, rzeźby jak i instalacje artystyczne były bardzo oryginalne, jak przystało na sztukę współczesną, ale jednocześnie przyjemne dla oka i estetyczne. I chociaż my przez większość czasu nie do końca wiemy, co autor miał na myśli, to nie przeszkadzało nam to w tym, aby się dobrze bawić 😉 Wystawa jest tutaj zmieniana co jakiś czas, więc prawdopodobnie nie zobaczycie konkretnie tych eksponatów, które widać na zdjęciach poniżej.

Ponadto, CCCC to kolejne muzeum, które warto odwiedzić również dla budynku, w którym się znajduje! Centrum Kultury otwarto w dawnym klasztorze, a największe wrażenie robi przestronny krużganek. Wstęp jest darmowy, dlatego zdecydowanie warto tutaj zajrzeć podczas spaceru w historycznej dzielnicy El Carmen.

Carme Contemporary Culture Centre
Carme Contemporary Culture Centre
Carme Contemporary Culture Centre

Katedra w Walencji

Odwiedzanie kościołów nie jest zwykle dla nas punktem obowiązkowym podczas zwiedzania miast. Jednak zawsze chętnie odwiedzamy sporych rozmiarów katedry i ciekawe architektonicznie budowle sakralne, dlatego Katedra w Walencji była od początku na naszej liście do zobaczenia. Mieliśmy to szczęście, że w tamtym czasie w Walencji nie było w ogóle turystów, więc byliśmy jedynymi zwiedzającymi. Być może to fakt, że było tam tak spokojnie i cicho wpłynął na to, że byliśmy pod ogromnym wrażeniem katedry!

Wzrok przyciąga przede wszystkim ołtarz główny, wykonany z marmuru i bogato zdobiony. Obchodząc wnętrza katedry, trafiliśmy też na.. fragment ludzkiego ciała! Byliśmy mocno zdziwieni, bo szukając informacji o katedrze nie natknęłam się wcześniej na informacje o tego typu reliktach. Okazuje się, że ręka, którą widzieliśmy należała do św. Wincentego Męczennika.

Zobaczenie makabrycznych eksponatów nie jest jednak głównym celem turystów odwiedzających to miejsce. Katedra skrywa bowiem coś jeszcze bardziej niezwykłego – legendarny kielich Święty Graal! To właśnie on był używany przez Jezusa podczas Ostatniej Wieczerzy. Kielich znajduje się w bocznej kapliczce katedry już od 1437 roku! Oczywiście nigdy nie dowiemy się, czy kielich znajdujący się w Walencji jest faktycznie tym prawdziwym, ale badania wykazały, że rzeczywiście pochodzi on z I wieku p.n.e.

Za wstęp do katedry zapłaciliśmy 5,5€ ze zniżką studencką. Bez zniżek bilet kosztuje 8€. W cenie mamy także wizytę w niewielkim muzeum, znajdującym się na terenie katedry.

Katedra w Walencji
Święty Graal Walencja
Katedra w Walencji

Mercado Central (Hala Targowa)

Fajnym sposobem na spędzenie czasu w Walencji jest wizyta w zabytkowej hali targowej. Mercado Central to bardzo duży obiekt, o powierzchni 8 tys. m2. Jest jedną z największych w Europie! Projekt dachu w kształcie kopuły został wyłoniony w specjalnym konkursie i od początku XX wieku zdobi główną hale targową Walencji. Hala została zbudowana z różnych materiałów – są tu elementy z żelaza, szkła, ceramiki czy cegły. Oprócz samej budowli, wzrok przyciągają przede wszystkim stoiska z artykułami spożywczymi – świeże warzywa, ryby i uwielbiane przez Hiszpanów wszechobecne mięso.

Mercado Central
Hala Targowa Walencja

Więcej ciekawych miejsc do odwiedzenia znajdziecie tutaj:

Walencja – co warto zobaczyć? Przewodnik po mieście

Vintage shopping

Idealnym pomysłem na spędzenie zimowego dnia w Walencji będą zakupy w vintage shopach. Znajdziemy ich w tym mieście naprawdę sporo – szczególnie w dzielnicy Ruzafa i El Carmen. Byłam bardzo pozytywnie zaskoczona zarówno dużym wyborem, jak i bardzo dobrą jakością ubrań. Wiele z nich oferowało nie tylko wyselekcjonowane ciuchy vinatge, ale także już przerobione tak, aby wpasowały się w obecne trendy. Przykładowo sweterki często były przycięte, koszule zawiązane, a katanki miały różne kolorowe nadruki z tyłu. Jeżeli lubicie zakupy w tego typu miejscach to pamiętajcie, żeby do Walencji przyjechać z walizką pustą chociaż w połowie!

Poniżej przedstawiam Wam dwa moje ulubione vintage shopy, które odwiedzałam najczęściej podczas pobytu na Erasmusie w Walencji 😉

Aiecle Vintage Store

Adres: Carrer del Dr. Serrano 21

Mój absolutny faworyt! Znajdziecie tutaj przede wszystkim mnóstwo jeansowych katan z ponaszywanymi obrazkami z bajek Disneya, flanelowe koszule w kratę, sweterki w norweskie wzorki i kolorowe koszule we wzory. Są tam również fajnie poprzycinane sweterki takich marek jak Ralph Lauren. Ceny nie są wygórowane i wahają się między 10-20€.

Vintage shops Walencja
Vintage shops Walencja

Santo Spirito Vintage

Adres: Carrer del Dalt 22

Santo Spirito Vintage również jest sklepem wartym odwiedzenia. Znajdziecie tu bardzo dużo jeansu – zarówno spodnie, katany jak i mnóstwo ogrodniczek, a także sporo t-shirtów z nadrukami z bajek oraz z motywem tie-dye. Ciuchy vintage stanowią w Santo Spirito zdecydowaną większość, ale kupimy tu także nowe ciuchy z nadrukami ich własnego projektu.

Vintage store Walencja
Vintage store Walencja

Święta w Walencji – co warto zobaczyć i gdzie szukać świątecznego klimatu?

Odwiedzając Walencję w grudniu, warto przejść się po mieście w poszukiwaniu świątecznych dekoracji. Pierwsze kroki zapewne skierujecie na Plac Ratuszowy, gdzie odbywa się jarmark. Nie wiem na ile jarmark był w 2020 roku ograniczony przez sytuację na świecie, ale trzeba przyznać, że był on bardzo skromny. Nie było w ogóle budek z jedzeniem, a jedynie kilka stoisk z rękodziełem. Na placu jest także sporych rozmiarów choinka świetlna.

Zdecydowanie lepszy jarmark odbywał się w kompleksie Miasto Sztuki i Nauki – to tam zjecie wiele tradycyjnych, hiszpańskich potraw, czy typowo świątecznych przekąsek. Oferta stoisk z rękodziełem także była znaczenie lepsza niż ta w centrum miasta. Jedyna wada tego jarmarku to fakt, że rozkładany jest dopiero w połowie grudnia! Ma na to wpływ oczywiście to, że w Hiszpanii najważniejszym świątecznym dniem jest Trzech Króli. Dlatego właśnie jarmark startuje nieco później, niż jesteśmy przyzwyczajeni w Polsce, ale za to trwa aż do drugiego tygodnia stycznia!

Nawiązując do Trzech Króli, bardzo fajną szopkę można zobaczyć na Plaza de la Reina. Znajduje się tam również choinka, umieszczona pomiędzy drzewkami z pomarańczami. Trzeba przyznać, że dzięki temu panuje tu znacznie lepszy klimat, niż na Placu Ratuszowym, gdzie w tle choinki mamy głównie palmy 😉 Świąteczny Plaza de la Reina warto zobaczyć także z góry, wspinając się na wieżę El Micalet.

Blisko Placu Ratuszowego, w okresie świątecznym można także zjeść churros w budce pod dworcem Valencia Nord. Poza tym polecamy przejść się pięknie oświetloną ulicą Calle de Sant Vincent Martir (znacznik na mapie na końcu wpisu) oraz Calle de La Paz. Po mieście rozstawione są także duże instalacje świetlne, więc warto wybrać się na spacer i ich poszukać!

Jarmark w Walencji
Szopka w Walencji
Walencja pomarańcze
Świąteczna Walencja
Churros Walencja
Walencja święta
Walencja święta

Gdzie zjeść w Walencji?

O tym, gdzie dobrze zjeść w Walencji, napisaliśmy osobny wpis, który podlinkuję poniżej. Na szczególną uwagę w okresie świątecznym zasługują przede wszystkim Restauracja Saona z kuchnią śródziemnomorską oraz kawiarnia Tirana Cafe – oba te miejsca najbardziej zapadły nam w pamięć pod kątem klimatycznego, świątecznego wystroju.

Szczegółowy wpis o restauracjach w Walencji:

Walencja – gdzie dobrze zjeść? Najlepsze restauracje

Mapka - polecane atrakcje w Walencji

Mamy nadzieję, że wpis był przydatny dla tych z Was, którzy spędzają zimę w Walencji (bardzo zazdrościmy!) oraz dla tych, którzy planują odwiedzić ją w chłodniejszą część roku.

Niezależnie od pory roku, Walencja jest pełna ciekawych miejsca na zdjęcia:

Walencja – instagramowy przewodnik. Najlepsze fotospoty

Jak zawsze chęcamy też do obserwowania nas na Instagramie, aby być na bieżąco ze wszystkimi wyjazdami. Do usłyszenia!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Napijmy się razem kawy!
Cieszymy się, że możemy pomóc Ci w zaplanowaniu twoich przygód! Docenić naszą pracę możesz poprzez postawienie nam symbolicznej kawy. Dzięki!

MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zostaw komentarz!

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie Zgoda Czytaj więcej