Erasmus w Hiszpanii. Koszty utrzymania w Walencji

przez Łukasz
Erasmus w Walencji koszty utrzymania

Przed wyjazdem na Erasmusa wiele osób zadaje sobie pytania, ile pieniędzy kosztuje utrzymanie w danym państwie i jaką część wydatków pokryje stypendium. My jesteśmy już po Erasmusie, a dzięki temu, że przez cały wyjazd prowadziliśmy arkusz z wydatkami, jesteśmy w stanie dokładnie powiedzieć Wam, ile to wszystko kosztowało. Oczywiście każdy ma inne potrzeby i nie da się zagwarantować, że wasze wydatki będą takie same, ale mamy nadzieję, że chociaż przybliżymy Wam koszty i będziecie mogli pojechać na zagraniczne studia odpowiednio przygotowani. 

Koszty utrzymania w Hiszpanii

Walencja jest bardzo dobrym wyborem na Erasmusa w Hiszpanii – są tutaj wszystkie korzyści z mieszkania w dużym mieście i sporo się dzieje, natomiast ceny są znacznie niższe, niż w Barcelonie czy Madrycie. Porównując koszty wynajmu mieszkania, Barcelona jest około 30% droższa niż Walencja, a Madryt nawet 40% droższy! Nie oznacza to oczywiście, że Walencja jest miastem tanim. Przewiduje się, że ceny będą rosły, ponieważ miasto zyskuje na popularności i przyciąga wielu nowych mieszkańców, którzy chętnie przenoszą się tutaj na przykład z Barcelony (niższe koszty życia, ale także mniej turystów i mniej kradzieży).

Teoretycznie taniej byłoby wybrać się na Erasmusa do małej miejscowości, natomiast warto to dobrze sprawdzić. Może się okazać, że mała, malownicza miejscowość nad morzem będzie miała ceny porównywalne lub nawet wyższe od dużego miasta w okolicy.

Wynajem mieszkania w Walencji

Mieszkanie w Walencji wynajęliśmy przez portal spotahome.com. Jeżeli szukacie tylko pokoju, warto zajrzeć na erasmusowe grupy na facebooku lub skorzystać z pomocy lokalnego ESN.

Podając przy rezerwacji na spotahome.com nasz kod polecający

ADRI-50bf7-T

otrzymacie dodatkowo 50 €/£ zniżki.

Udało nam się wynająć mieszkanie w bardzo korzystanej lokalizacji, w modnej dzielnicy Ruzafa, 10 minut pieszo od Placu Ratuszowego i dworca Valencia Nord.  

Nasze mieszkanie składało się z salonu połączonego z kuchnią oraz z osobnej sypialni. Miesięczny czynsz (z wyliczonymi wszystkimi opłatami, łącznie z Internetem) wynosił 650€. Do pełnych kosztów wynajęcia mieszkania musieliśmy doliczyć jednorazowo 105€ prowizji dla portalu spotahome. Kaucja zwrotna wynosiła 325€, natomiast standardowo jest to równowartość jedno lub dwumiesięcznego czynszu. 

Jak i gdzie szukać mieszkania na wynajem w Walencji:

Wynajem mieszkania na Erasmusa w Walencji

Podane wyżej ceny były aktualne w czasie naszego wyjazdu, czyli w semestrze zimowym 2020/2021, dlatego na rok 2022 można już spokojnie doliczyć do nich jakieś 10-15%. 

Erasmus mieszkanie w Walencji
Koszty wynajmu mieszkania w Walencji

Ceny jedzenia w hiszpańskich sklepach i restauracjach

Ceny jedzenia w sklepach są w naszym odczuciu porównywalne do tych w Polsce. Niektóre produkty są oczywiście droższe, natomiast sporo oszczędzaliśmy na warzywach, których ceny zimą nie skaczą tak jak w Polsce. Największą różnicę da się odczuć w cenach jedzenia na mieście – tutaj minimalny wydatek to 10€ na osobę. Średnio na jedno wyjście wydawaliśmy około 15€/os. Ze względu na ceny gotowaliśmy głównie w domu, a na mieście jedliśmy raz, maksymalnie dwa razy w tygodniu. 

Według nas najbardziej opłaca się robić zakupy w Lidlu – warto pobrać sobie aplikację, w której promocje i kupony są o wiele korzystniejsze niż te polskie! Nie ma tam kuponów wymagających zakupu wielosztuk, za to często za wydane pieniądze otrzymuje się bony na zakupy lub można odebrać jakiś produkt gratis. Według lidlowej aplikacji zaoszczędziliśmy dzięki niej aż 37€! Drugim tanim marketem jest Mercadona, która ma znacznie większy wybór produktów niż Lidl, natomiast nie ma tam aż takich fajnych promocji. 

Nasze tygodniowe wydatki na zakupy spożywcze wynosiły około 20-23€ na osobę. Warto przy tym wspomnieć, że nie kupowaliśmy mięsa zwierząt lądowych, ale za to nie żałowaliśmy sobie takich zamienników jak Next Level Burger, a także ryb i owoców morza. 

Orientacyjne ceny w sklepach: 

 • Chleb – 0,8–1,2
 • Woda 1.5l–0,5 
 • Banany – 1/kg 
 • Pomidory – 1,5/kg 
 • Mleko – 1/litr 
 • Hummus – 1,2 
 • (Vege) Next Level Burger – 2,5 (2 szt.)
 • Wino – od 1 do 5
 • Mocne alkohole – trochę drożej niż w Polsce 

Przeciętne ceny w restauracjach: 

 • Obiad w restauracji – 10€+, zazwyczaj 12–15 
 • Tapas – 4–10
 • Paella – 10–12/os. 
 • Pizza – 7–12
 • Kawa – 1,2–2 
 • Piwo – 2–2,5 
 • Wino – 1,5–3
 • Duża kawa w Starbucks – 4–5
 • Zestaw Big Mac w McDonald’s – 6,8

W Hiszpanii nie kupicie takich produktów jak twaróg, kasza, buraki czy produkty kiszone, natomiast gdyby komuś bardzo ich brakowało, warto odwiedzić w Walencji polski sklep Żubr, albo zajrzeć do restauracji U Polek. 

Koszty jedzenia w Walencji
Aqua de Valencia

Transport publiczny w Walencji

Po Walencji można podróżować na wiele sposobów. Dostępne jest metro, autobusy, tramwaje i bardzo popularne rowery miejskie (Valenbisi). Polecamy zakupić kartę miejską (EMT Mobilis Card), która obsługuje wszystkie te środki transportu. Koszt wydania karty to jednorazowo 2€, a później wystarczy ją doładowywać poprzez aplikację na telefon (EMT Valencia) lub w kioskach Tabacos.  

W Walencji jest dużo ścieżek rowerowych, dlatego znaczna część mieszkańców przemieszcza się tu rowerami i hulajnogami. Korzystając z rowerów miejskich należy pamiętać, że tylko przejazdy do 30 minut są darmowe, później naliczana jest dodatkowa opłata. 

EMT Mobilis Card Cennik 

 • Bilet jednorazowy – 1,5 (bez konieczności zakupy karty Mobilis) 
 • Pakiet 10x 1h autobusem – 8,5
 • Rowery miejskie (Valenbisi) na tydzień – 13,3
 • Rowery miejskie (Valenbisi) na rok! – 29

Bilety na pociągi długodystansowe warto kupić z wyprzedzeniem, ponieważ są wtedy znacznie tańsze. Dodatkowo, opłacalne jest wyrobienie międzynarodowej legitymacji studenckiej ISIC – my bez problemu na jej podstawie mogliśmy korzystać ze zniżek studenckich. W przypadku pociągów krótkodystansowych nie ma niestety żadnych zniżek. 

 • Pociągi krótkodystansowe – 3–4€, np. do Cullery lub Xativy.
 • Barcelona w jedną stronę, pociąg regionalny – 16
 • Barcelona w jedną stronę, pociąg pospieszny – 25–30
 • Alicante w jedną stronę – 20 
 • Madryt (super szybki pociąg 300km/h) – 25 w jedną stronę
Koszty utrzymania erasmus
Transport publiczny Walencja

Koszty podróży po Hiszpanii podczas Erasmusa

Udało nam się dobrze wykorzystać czas na Erasmusie pod względem podróży. Wyjeżdżaliśmy na krótsze wyjazdy mniej więcej w co drugi weekend, a raz na miesiąc na dłuższy, kilkudniowy wyjazd. Dwa razy uczestniczyliśmy też w zorganizowanym wyjeździe przez lokalne organizacje studenckie.

Koszty naszych wyjazdów: 

Przed wybraniem się w roadtrip po okolicy zapraszamy do wpisu:

Jazda samochodem po Hiszpanii – Przepisy i jak tanio wynająć auto

Będąc w Walencji warto rozważyć podróż na Majorkę, Wyspy Kanaryjskie oraz do Maroko. Bilety da się bez problemu kupić za kilka euro! My również mieliśmy takie wyjazdy w planach, niestety nie doszły one do skutku przez wprowadzony zakaz przemieszczania się pomiędzy regionami w Hiszpanii. Z tego względu anulowano nasz lot na Majorkę, za który udało nam się uzyskać 250 odszkodowania. Wpis o tym, jak walczyć o odszkodowanie za odwołany lot, przeczytacie tutaj.

Orientacyjne koszty biletów lotniczych: 

 • Majorka – 10–15 w dwie strony
 • Wyspy Kanaryjskie – 25–40 w dwie strony
Malaga Mirador Gibralfaro
Erasmus Barcelona koszty wyjazdu

Revolut a polskie banki – jaka karta walutowa w podróży?

Na tak długi wyjazd bardzo ważne jest zaplanowanie sobie jak będziemy płacić na miejscu. Aktualnie dostępnych jest wiele kart walutowych, dających możliwości płacenia w innych walutach oraz wypłat z bankomatów za granicą bez dodatkowych opłat za przewalutowanie. My będąc w Hiszpanii testowaliśmy cztery różne karty walutowe – Revolut, PKO BP, Santander oraz mBank. Nie ma karty idealnej, jednak Revolut spisywał się najlepiej, chociaż były sytuacje, w których bardziej opłacało się skorzystać z innych kart. 

Karta Revolut jest dopasowana pod potrzeby osób często podróżujących. Założenie konta oraz karta wirtualna jest darmowa i korzystać z niej można od razu po założeniu konta. Polecam jednak zamówić dodatkowo kartę fizyczną, która moim zdaniem jest niezbędna dla wygody w podróży. Sama aplikacja jest bardzo intuicyjna i oferuje szereg dodatkowych możliwości, takich jak ubezpieczenie podróżne czy cashback za zakupy. 

Zalety karty Revolut 

 • Prowadzenie konta jest darmowe.
 • Przelewy zagraniczne w strefie SEPA (UE, Wielka Brytania) darmowe – przydatne jak płacicie za wynajem mieszkania przelewem. 
 • Wymiana walut – najtańszy kurs wymiany walut bez prowizji – limit do 5000 zł/msc (później 0,5%). Uwaga, w weekendy naliczana prowizja 1,5%. 
 • Płacenie kartą w sklepach, zbliżeniowo, zakupy internetowe – bez prowizji.

Sytuacje w których korzystaliśmy z innych kart 

 • Wypłaty z bankomatów – Revolut, PKO BP dla młodych oraz mBank dla młodych pozwalają na darmowe wypłaty z bankomatów w całej Europie. Revolut natomiast ograniczył to do 800 zł/msc lub 5 transakcji (później naliczane jest 2% prowizji). W BKO BP oraz mBank nie ma górnego limitu. Dodatkowo, bankomaty w Hiszpanii pobierały drobną opłatę za używanie karty zagranicznej i była ona najniższa w bankomatach banku Bankia 1,5.  
 • Po przekroczeniu limitu przewalutowania 5000 zł/msc korzystaliśmy z kont walutowych w naszych polskich bankach. 

Podsumowując, większość czasu korzystaliśmy z Revoluta, na bieżąco przewalutowując sobie na karcie potrzebną nam ilość pieniędzy z PLN na EUR. Jedynie w przypadku dużych wypłat z bankomatu przewalutowywaliśmy PLN na EUR na Revolucie, następnie przelewaliśmy to na konta naszych polskich banków i wypłacaliśmy z nich w bankomacie. 

Aby założyć konto Revolut wystarczy zwetyfikować swoją tożsamość, doładować konto w aplikacji i zamówić kartę fizyczną (dodatkowy koszt 24,99 zł).  

Zarejestruj się przez nasz link afiliacyjny w Revolut. Jeśli zweryfikujesz konto, zamówisz kartę fizyczną i dokonasz 3 zakupów kartą (fizyczną lub wirtualną) za minimum 15 PLN każdy, to oboje otrzymamy benefity z programu polecającego!

Walencja Ciudad de las Artes

Stypendia – czy da się utrzymać z samego stypendium na Erasmusie?

To zdecydowanie moje ulubione pytanie, które ciągle przewija się na grupach erasmusowych. Mam z tym pytaniem dwa problemy. Po pierwsze, nikt nie jest w stanie na to odpowiedzieć nie znając Waszych oczekiwań i ulubionych form spędzania czasu. My byliśmy dalecy od zmieszczenia się w kwocie 500, natomiast zdecydowaliśmy się na wynajęcie kawalerki, podczas gdy znaczna część studentów wynajmuje dużo taniej pokój. Jedni lubią co weekend imprezować, inni wyjeżdżać na wycieczki. Dla każdej sytuacji odpowiedź będzie inna. 

Drugi problem z tym pytaniem, a przede wszystkim z odpowiedziami, jakie przewijają się na grupach jest taki, że wiele opłat jest pomijanych. Mówię tu przede wszystkim o sporych wydatkach jakie czekają nas pierwszego miesiąca. Dajmy na to, że pokój kosztuje 250€ miesięcznie. Do tego dochodzi koszt kaucji (zwrotny, ale pieniądze wyłożyć trzeba), ewentualnej prowizji w pośrednictwie wynajmu i może zrobić się duża kwota na start. Doliczając koszt lotów (i dużego bagażu) może okazać się, że w ciągu pierwszego miesiąca pozbędziemy się prawie połowy przyznanego stypendium!  

Nasze stypendium wynosiło 500€ na miesiąc, natomiast kwoty są dostosowane do kraju docelowego i zmieniają się co roku, więc warto to zweryfikować. Należy pamiętać, że nie całą kwotę stypendium dostaje się od razu! U mnie było to 80%, więc z 500€ zrobiło się 400€. Oczywiście, reszta była wypłacana po powrocie, natomiast jeżeli ktoś nie ma żadnych oszczędności i planuje żyć tylko ze stypendium, musi o tym fakcie pamiętać. 

Nasza rada: warto poszukać, czy są jakieś inne stypendia, z których możemy skorzystać w ramach wyjazdu. Takich informacji można szukać w Internecie, ale także u koordynatorów wyjazdu. My załapaliśmy się na Stypendium Wrocławia dla studentów wyjeżdżających za granicę (500 zł miesięcznie, wypłacane co miesiąc). Warunkiem było przedstawienie w prezentacji swoich osiągnięć naukowych, ale spokojnie – Ada przedstawiła przede wszystkim swoją pracę licencjacką i stypendium również otrzymała 😉 

Walencja co warto zobaczyć

Podsumowanie kosztów życia w Walencji przez pół roku

Średnio miesięcznie na osobę wydaliśmy

 • Zakupy spożywcze – 105
 • Restauracje i wyjścia na miasto – 50
 • Komunikacja publiczna – 33
 • Wynajem mieszkania – 325
 • Podróże – 165
 • Reszta wydatków to między innymi bilety lotnicze z bagażem oraz transport (Ada dojeżdżała na studia 60 km)
 • SUMA bez podrózy ~ 635
 • SUMA z podróżami ~ 800

Na podstawowe potrzeby (mieszkanie, jedzenie, transport) zamykaliśmy się mniej więcej w kwocie stypendum, natomiast nikt raczej nie jedzie na Erasmusa po to, żeby siedzieć w domu, więc naszym zdaniem posiadanie własnych oszczędności jest niezbędne. Miesięcznie dostawaliśmy stypendia na około 615, więc 185 musieliśmy pokrywać z własnych funduszy. 

Jeżeli zastanawiacie się nad wyjazdem do tego wspaniałego miasta, to zachęcamy również do przejrzenia pozostałych wpisów na temat Erasmusa oraz naszego przewodnika po ciekawych zakątkach Walencji!

Na naszym Instagramie znajdziecie zapisane relacje z życia w Walencji i okolic, dlatego jeżeli jeszcze wahacie się, czy Walencja jest odpowiednim miejscem na Wasz wyjazd – zajrzyjcie tam, a na pewno rozwiejemy ostatecznie Wasze wątpliwości 😉 Do usłyszenia!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Napijmy się razem kawy!
Cieszymy się, że możemy pomóc Ci w zaplanowaniu twoich przygód! Docenić naszą pracę możesz poprzez postawienie nam symbolicznej kawy. Dzięki!

MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zostaw komentarz!

2 komentarze

Aga 15/05/2022 - 13:47

Hej! Chciałam podpytać jak wasze wrażenia z korzystania ze spotahome? Czy mieliście jakieś problemy np. ze zwrotem depozytu? Czy byliście zadowoleni ze swojego mieszkania? Widzę, że nadal jest dostępne na stronie, wiec może akurat udałoby mi się je wynająć 🙂

Odpowiedz
Łukasz 22/05/2022 - 16:42

Hej! Nie mieliśmy problemów z mieszkaniem, więc nie korzystaliśmy z żadnej pomocy Spotahome. Co do samego mieszkania byliśmy bardzo zadowoleni. Właściciel pomocny, depozyt zwrócił bez żadnych problemów. Udanego wyjazdu życzymy! 😉

Odpowiedz

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie Zgoda Czytaj więcej