XÁTIVA – jednodniowa wycieczka z Walencji

przez Ada
Xátiva zamek 5

Dziś przychodzimy z pomysłem na jednodniową wycieczkę z Walencji. Niecałą godzinę od miasta znajduje się niewielka miejscowość Xátiva, znana z najciekawszego zamku Wspólnoty Walencji. Taki krótki wyjazd będzie idealny, aby spędzić dzień w zupełnie innej części regionu i zobaczyć, jak wygląda życie z dala od wybrzeża.

Xátiva - co warto zobaczyć?

Główną atrakcją miasteczka jest malowniczy zamek, położony na wzgórzu. Widzieliśmy w regionie Walencji mnóstwo tego typu atrakcji i jeśli mielibyśmy wybrać jeden zamek, który zrobił na nas największe wrażenie, byłby to właśnie zamek w Xátiva. 

Tak jak pisaliśmy, zamek znajduje się na wzgórzu, na które oczywiście trzeba się wspiąć. Spacer pod górę jest jednak bardzo przyjemny – idzie się utwardzaną drogą. Spacer od dworca pod zamek zajmuje około pół godziny. Do pokonania są niecałe trzy kilometry, w tym wzgórze o wysokości 300 m. n.p.m. Można też oczywiście podjechać autem – pod zamkiem znajduje się parking.

Xátiva
Xátiva 2
Xátiva 4
Xativa mural
Xátiva droga
Xátiva widok
Xátiva droga 2
Xátiva zamek

Sam obiekt jest rozbudowany i rozciągnięty po wzgórzu. Składają się na niego tak naprawdę dwa zamki, jeden zbudowany za czasów panowania Rzymian, a drugi podczas panowania arabskiego. Oprócz tego można zobaczyć aż 30 wież, komnaty, dawne lochy oraz ogrody. Z biletem wstępu otrzymujemy mapkę i ulotkę z informacjami o zamku. Co rzadko spotykane, można nawet poprosić o informator w języku angielskim. Na terenie zamku znajdują się także miejsca do odpoczynku (drewniane ławki i stoliki), na których można sobie urządzić piknik.

My zwiedzaliśmy zamek podczas bardzo pogodnego, słonecznego dnia. Nie zrażajcie się jednak, jeżeli dzień jest pochmurny! Podobno zamek wygląda niezwykle klimatycznie, gdy pogoda jest nieco bardziej kapryśna. Sami chętnie zobaczylibyśmy go w bardziej mrocznej odsłonie.

Xátiva zamek 3
Ogrody zamkowe
Xátiva zamek 7
Xátiva zamek 2
Xátiva mury
Widok z zamku

Samo miasteczko nie wyróżnia się niczym szczególnym. Co nie znaczy wcale, że nie jest warte spaceru. Xátiva to po prostu klasyczne, hiszpańskie miasteczko, które cierpi na odpływ ludności. Jest to typowe dla wszystkich miejscowości, które nie znajdują się nad morzem. Mimo wszystko uliczki są ładne i klimatyczne, więc chętnie pospacerowaliśmy po tym sennym miasteczku. Na zamku spotkaliśmy nieco turystów, natomiast na dole nie widzieliśmy prawie nikogo. Warto udać się w kierunku głównego placu, mijając po drodze okazałą bazylikę.

Xátiva miasto
Xátiva bazylika
Xátiva miasto 2
Xátiva miasto 3

Informacje praktyczne – dojazd do Xátivy, koszty

Do Xátivy dojedziecie pociągiem – linią C2 w kierunku Moixen, bezpośrednio z Walencji. Jest to pociąg regionalny, krótkodystansowy (Renfe Cercanías). Odjeżdża z dworca Valencia Nord dwa razy na godzinę, a w weekendy raz na godzinę. Podróż trwa dokładnie 49 minut w jedną stronę. Za bilet zapłaciliśmy 4,35€. Bilety na pociągi regionalne są wielokrotnego użytku, więc jeśli jeszcze nie korzystaliście z tej formy transportu, to trzeba doliczyć 50 centów za wydrukowanie biletu. Pamiętajcie, żeby go nie wyrzucać – może się przydać na kolejne wypady!

Rozkład jazdy pociągów regionalnych we Wspólnocie Walencji możecie sprawdzić TUTAJ.

Wejście na ruiny zamku to koszt 2,40€. Zdecydowanie warto kupić wejściówkę! Tak naprawdę bez tego nie ma sensu tu przyjeżdżać, ponieważ wszystkie najlepsze punkty widokowe są w płatnej strefie wzgórza. Zamek otwarty jest od wtorku do niedzieli, w godzinach 10-18 w miesiącach zimowych (październik-marzec) oraz 10-19 w miesiącach letnich (kwiecień-wrzesień).

Xátiva zamek 4
Xátiva zamek 5

Mamy nadzieję, że podobała Wam się nasza propozycja na jednodniową wycieczkę. Więcej inspiracji na spędzenie ciekawego dnia w regionie Walencji znajdziecie we wpisie TOP 5 miejsc w regionie Walencja. Zachęcamy do zaglądania na bloga, ponieważ szykujemy jeszcze kilka tego typu wpisów! Jeżeli chcecie zobaczyć jeszcze więcej pomysłów na to, jak spędzić czas we Wspólnocie Walencji, zapraszamy również na naszego Instagrama.

Do usłyszenia!

MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zostaw komentarz!

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie Zgoda Czytaj więcej