Sri Lanka: informacje praktyczne. Co warto wiedzieć przed wyjazdem?

przez Ada
Sri Lanka informacje praktyczne

Loty na Sri Lanke - jak dostać się na Sri Lankę?

Na Sri Lankę najłatwiej jest dolecieć z co najmniej jedną przesiadką. Popularną opcją jest przesiadka w Dubaju (linie Emirates) lub w Stambule (linia Turkish Airlines). W Turkish Airlines co jakiś czas pojawiają się promocje, podczas których loty można kupić za około 2200 zł. My zdecydowaliśmy się na podróż właśnie tą linią lotniczą, a bilety kupiliśmy za 2800 zł. W cenie mieliśmy jeden bagaż rejestrowany, bagaż podręczny oraz posiłki podczas obu lotów. Z naszych obserwacji wynika, że „dobra cena” za lot na Sri Lankę z jedną przesiadką to poniżej 3000 zł.

Do 2021 roku linia lotnicza LOT oferowała bezpośrednie połączenia z Warszawy do Colombo samolotem typu Dreamliner, jednak połączenie to zostało zawieszone (stan na styczeń 2024). Co jakiś czas pojawiają się doniesienia o możliwym przywróceniu trasy, dlatego warto zerkać na stronę LOT-u.

Na Sri Lankę dolecicie także bezpośrednio lotem czarterowym z biura podróży TUI lub Rainbow. Podróż odbywa się niewielkim samolotem linii Enterair (bez posiłków w cenie!), a po drodze przewidziane jest jedno międzylądowanie na dotankowanie samolotu. Niedawno bezpośrednie loty czarterowe Dreamlinerem uruchomiła także ITAKA. W przypadku lotów czarterowych najkorzystniejsze ceny pojawiają się na kilka dni przed wylotem.

Lot na Sri Lankę
Lot na Sri Lankę

Przesiadka w Stambule – Turkish Airlines

Jeżeli zdecydujecie się na lot linią Turkish Airlines, warto skorzystać z opcji darmowego zwiedzania Stambułu lub darmowego noclegu podczas przesiadki (nie można skorzystać z obu benefitów jednocześnie).

Touristanbul - darmowe zwiedzanie Stambułu

Aby skorzystać z darmowego zwiedzania miasta z przewodnikiem, Wasza przesiadka musi trwać pomiędzy 6 a 24 godziny. Do wyboru jest mnóstwo różnych wycieczek: zwiedzanie całodniowe, półdniowe, wieczorne, rejs lub wycieczka zakupowa. Plan zwiedzania różni się w zależności od dnia tygodnia. W cenie wycieczki jest transport z lotniska oraz transport powrotny, anglojęzyczny przewodnik, opłaty wstępu, śniadania i/lub lunch. Szczegóły znajdziecie na stronie Turkish Airlines.

Darmowy nocleg podczas przesiadki w Stambule

My zdecydowaliśmy się na samodzielne zwiedzanie miasta, dzięki czemu mogliśmy skorzystać z drugiej opcji – darmowego noclegu w Stambule. Aby załapać się na darmowy nocleg, czas przesiadki musi wynosić minimum 12 godzin dla klasy ekonomicznej lub 9 godzin dla klasy business. Uwaga: istnieje w tym wszystkim pewien haczyk – jeżeli podczas rezerwacji mieliście do wyboru krótszy czas przesiadki (ale przykładowo był to droższy bilet), wtedy nie możecie skorzystać z darmowego zakwaterowania. Hotel jest przydzielany przez pracowników TurkishAirlines na lotnisku. My trafiliśmy do pięciogwiazdkowego hotelu Tuyap Palace. W cenie mieliśmy śniadanie oraz lunch, a także transfer powrotny na lotnisko. Warto wziąć pod uwagę, że hotele najczęściej znajdują się daleko od centrum Stambułu.

Powyższych udogodnień nie można zarezerwować z wyprzedzeniem. Po przylocie do Stambułu należy przejść przez kontrolę paszportową, a następnie udać się do strefy przylotów, gdzie znajdują się stanowiska HotelDesk oraz Touristanbul. Jeżeli chcecie wziąć udział w zwiedzaniu, należy podejść do stanowiska Touristanbul pół godziny przed rozpoczęciem wycieczki. Do HotelDesk można podejść od razu po przylocie – my czekaliśmy na transfer do hotelu około pół godziny.

Stambuł Turkish Airlines
Stambuł Turkish Airlines

Wiza na Sri Lankę

Aby wjechać na terytorium Sri Lanki potrzebna jest wiza turystyczna, wydawana na 30 dni pobytu. Istnieją dwa sposoby na uzyskanie wizy: przed wylotem za pośrednictwem strony internetowej lub na lotnisku po przylocie. Koszt wizy zakupionej online to 50$ + około 2$ opłaty serwisowej, natomiast wiza na lotnisku kosztuje 60$.

W przypadku wykupienia wizy online, na adres email dostajemy jedynie informację o pozytywnym przyznaniu wizy. W naszym przypadku trwało to zaledwie kilka minut. Na końcu maila znajduje się link, który przenosi do Online Arrival Card, którą trzeba wypełnić przed wylotem. Informacja o ważnej wizie jest widoczna w systemie podczas kontroli na lotnisku, zatem nie trzeba okazywać nic oprócz paszportów.

Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu na Sri Lankę.

Transport na Sri Lance - jak poruszać się po wyspie?

Komunikacja publiczna na Sri Lance jest bardzo dobrze rozwinięta. Do każdego miasta na wyspie dojedziecie autobusem lub pociągiem. Podróż zwykle trwa dość długo ze względu na stan dróg, ruch na drodze i liczne przystanki. Aby zwiedzić wyspę komunikacją należy uzbroić się w cierpliwość i przygotować na niejedną przygodę 😉 

Autobusy na Sri Lance - jak kupić bilet i gdzie sprawdzić rozkład jazdy?

Bilet na autobus kupicie u biletera, który sam do Was podejdzie w czasie jazdy. Po wejściu do autobusu zajmijcie po prostu miejsce (o ile przy odrobinie szczęścia nie traficie na zatłoczony kurs) i czekajcie na pojawienie się biletera. Bilety kosztują zazwyczaj kilka złotych, nawet na długich trasach międzymiastowych. Nie zdarzyło się nam, aby ktokolwiek próbował wymusić na nas zapłacenie wyżej ceny i za każdym razem otrzymywaliśmy paragon. Bileterzy zadbają też o to, abyście nie przegapili swojego przystanku.

Rozkład jazdy sprawdzaliśmy zazwyczaj na Google Maps i świetnie nam się to sprawdzało. Lokalizacja przystanków również jest bardzo dobrze oznaczona na mapach, czego nie można powiedzieć o lankijskich ulicach – często nie ma żadnego znaku informującego, że w danym miejscu zatrzymuje się autobus. O rozkład jazdy i przystanki warto także podpytać lokalsów. Unikajcie jednak osób kręcących się na głównych dworcach autobusowych, ponieważ od nich dowiecie się jedynie, że autobus na danej trasie nie jeździ lub przyjedzie za kilka godzin i najlepiej pojechać taksówką.

Komunikacja publiczna na Sri Lance
Autobusy na Sri Lance

Pociągi na Sri Lance - jak kupić bilet na pociąg i gdzie sprawdzić rozkład jazdy?

Sri Lanka słynie między innymi z jednej z najpiękniejszych tras kolejowych na świecie. Trasa z Kandy do Ella jest niezwykle malownicza, a podczas 7-godzinnej podróży można zobaczyć liczne pola herbaciane i wodospady. 

Więcej o wspomnianej trasie przeczytacie we wpisie:

Sri Lanka: pociąg Kandy-Ella. Co zobaczyć w Ella i okolicach?

Bilety na pociąg na Sri Lance można zakupić w kasie na dworcu przed podróżą lub na stronie internetowej kolei państwowych. Na stronie sprawdzicie również aktualny rozkład jazdy pociągów.

Tuk-tuki na Sri Lance

Tuk-tuk to bardzo popularny środek transportu na Sri Lance. Korzystaliśmy z niego bardzo często, ale jedynie na krótkich trasach (do około 15km). Pamiętajcie, aby się targować, ponieważ początkowe ceny oferowane przez miejscowych bywają nieco zawyżone. Tuk-tuk standardowo mieści trzy osoby i trzy niezbyt duże plecaki. Podróżowanie z walizkami jest mocno utrudnione. Istnieje możliwość wynajęcia tuk-tuka i samodzielne poruszanie się nim po wyspie, jednak osobiście nie korzystaliśmy z takiej opcji.

Podróżowanie z prywatnym kierowcą na Sri Lance

Planując podróż po Sri Lance dołączyłam do kilku grup na facebooku, gdzie bardzo nachalnie wmawiane jest wszystkim, że jedyną bezpieczną i sensowną opcją zwiedzania Sri Lanki jest wynajęcie prywatnego kierowcy na cały pobyt. Kierowca jednak bardzo często narzuca swój plan zwiedzania, noclegi, czy zawodzi w miejsca, w których dostaje prowizję. My zdecydowanie odrzuciliśmy taką opcję zwiedzania i bardzo się z tego cieszymy. Jeżeli martwicie się o dojazd w trudniej dostępne miejsca, to uspokajamy – prywatny przejazd na wybranej trasie zawsze można umówić z dnia na dzień pytając jakiegokolwiek lokalsa na mieście.

Pociąg Kandy-Ella, Sri Lanka
Pociąg Sri Lanka

Środki transportu, z których korzystaliśmy na konkretnych trasach

 1. Negombo (lotnisko) – Sigiriya: taksówka (ok. 300 zł za 6 osób). Dojazd komunikacją publiczną jest możliwy z dwoma przesiadkami: w Kurunegala oraz Dambulli.
 2. Sigiriya – Dambulla: tuk-tuk (ok. 30 zł). Na tej trasie złapiecie także bez problemu autobus bezpośredni. Uwaga: świątynia znajduje się w sporej odległości od dworca autobusowego.
 3. Dambulla – Kandy: autobus (3,50zł).
 4. Kandy – Ella: pociąg (od 20 zł, w zależności od klasy wagonu, jeżeli złapiecie bilet u przewoźnika z miesięcznym wyprzedzeniem). U pośredników bilety kupicie online, gdzie dostępność jest duża, ale i ceny znacznie wyższe.
 5. Ella – Lipton’s Seat – Diyaluma Falls – Wellawaya: taksówka (ok. 250 zł za 6 osób).
 6. Wellawaya – Udawalawe: autobus (4 zł).
 7. Udawalawe – Tangalle: taksówka (ok. 150 zł za 6 osób).
 8. Tangalle – Mirrisa: autobus (2,60 zł).
 9. Mirrisa – Unawatuna: autobus (2 zł).
 10. Unawatuna – Negombo: taksówka (ok. 200 zł za 6 osób). Alternatywnie można dojechać autobusami z przesiadkami w Galle i Kolombo.

Łącznie wydaliśmy ok. 180 zł/os za przejazdy taksówkami i ok. 32 zł/os za przejazdy autobusami oraz pociągiem. Oprócz tego korzystaliśmy często z tuk tuków na krótkich trasach pomiędzy hotelami a plażą czy miastem, ale tych kosztów już nie notowaliśmy. Każdy taki przejazd kosztował zwykle kilka złotych za osobę.

Jak widać, pomiędzy autobusami a taksówkami jest ogromna przepaść cenowa, jednak warto rozważyć, czy bardziej zależy nam na oszczędności pieniędzy czy czasu. My wybieraliśmy taksówki tam, gdzie dojazd był utrudniony, wymagał kilku przesiadek i kosztowałby nas sporo zmarnowanego czasu.

Wynajem auta na Sri Lance

Wynajem samochodu na Sri Lance również jest możliwy. My na ten wyjazd nie braliśmy tego pod uwagę, ale jeżeli lubicie swobodę poruszania się i nie boicie się lokalnej kultury jazdy, to warto sprawdzić porównywarkę wypożyczalni samochodów DiscoverCars. Nie mamy doświadczenia ze Sri Lanki, ale polecaliśmy już ją w innych krajach. Jeżdżąc autem poza Europą polecamy sprawdzić warunki pakietu ubezpieczenia i przepisy ruchu drogowego.

Waluta i płatności na Sri Lance

Walutą obowiązującą na Sri Lance jest rupia lankijska (LKR). W niektórych miejscach akceptowane są również dolary amerykańskie (USD) (często ceny noclegów czy safari podawane były w dolarach), jednak w większości przypadków, gdy przychodziło do płatności, preferowaną walutą były rupie lankijskie.

Lecąc na Sri Lankę najlepiej zabrać ze sobą dolary i wymienić je na rupie w banku na lotnisku. Bank nie pobiera prowizji, ale rekomendujemy przeliczyć pieniądze przy okienku. Do wymiany waluty konieczne jest okazanie paszportu. Zachowajcie ze sobą otrzymane potwierdzenie aż do końca podróży – podczas końcowej wizyty na lotnisku wymiana pozostałych rupii będzie możliwa tylko za okazaniem potwierdzenia. Wymiana waluty poza lotniskiem jest możliwa u jubilerów.

Warto zabezpieczyć się dodatkową kwotą na karcie. Rupia lankijska nie jest obsługiwana przez polskie banki, dlatego warto przed wyjazdem zaopatrzyć się w jedną z kart wielowalutowych. Nam sprawdził się Revolut, na którym nie znajdziecie rupii (LKR), ale gwarantuje przewalutowanie po aktualnym kursie, bez prowizji. Płatności kartą na Sri Lance są możliwe w niektórych sklepach, restauracjach i hotelach. Koniecznie wyróbcie kartę fizyczną, ponieważ próby płatności telefonem zazwyczaj odrzucało. Nam udało się zapłacić kartą kilka razy w Elli oraz miejscowościach na wybrzeżu.

Rupie lankijskie Sri Lanka
Unawatuna zakupy

Internet mobliny na Sri Lance

Na lotnisku warto zapatrzyć się w kartę SIM, aby swobodnie korzystać z Internetu na Sri Lance. Najlepszą cenę (i najdłuższą kolejkę) oferuje operator Dialog. Ceny w listopadzie 2023 prezentowały się następująco:

 • Pakiet 20 GB – 1400 LKR (ok. 17 zł)
 • Pakiet 30 GB – 1800 LKR (ok. 22 zł)
 • Pakiet 50 GB – 2450 LKR (ok. 30 zł)

Jeżeli podróżujecie w większej grupie, można oczywiście kupić większy pakiet i korzystać z HotSpota. Nie mieliśmy problemów z zasięgiem praktycznie w żadnym miejscu na Sri Lance, z wyjątkiem okolic Sigiriya. Większość miejsc noclegowych na Sri Lance oferuje darmowe wifi.

Gniazdka elektryczne na Sri Lance

Na Sri Lance można spotkać się z dwoma rodzajami gniazdek: potrójne okrągłe oraz potrójne kwadratowe, czyli brytyjskie. Pierwszy typ nie wymaga przejściówki, do drugiego natomiast będzie ona konieczna. Na podstawie naszych 8 noclegów można powiedzieć, że spotkaliśmy się z obydwoma rodzajami gniazdek po równo, więc zdecydowanie warto mieć ze sobą przejściówkę.

Plaże Sri Lanka

Język na Sri Lance. Czy dogadamy się po angielsku?

Na Sri Lance obowiązuję dwa języki urzędowe: syngaleski oraz tamilski. Pomocniczym językiem jest język angielski, więc w tym języku porozumiewaliśmy się bez problemu. Prawie wszyscy napotkani przez nas Lankijczycy posługiwali się językiem angielskim w stopniu co najmniej podstawowym.

Bezpieczeństwo: czy na Sri Lance jest bezpiecznie?

Na Sri Lance generalnie czuliśmy się bardzo bezpiecznie. Napotkani ludzie byli bardzo sympatyczni, pomocni i bezinteresowni. Spotkaliśmy co  prawda kilku naciągaczy w okolicach lotniska oraz dworców autobusowych, ale nie wpłynęło to w żaden sposób na nasze poczucie bezpieczeństwa. Nasza odmowa nigdy nie spotkała się z agresywną reakcją ze strony miejscowych.

W 2022 roku Sri Lanka przeżyła bardzo poważny kryzys gospodarczy, skutkujący brakiem paliwa, prądu oraz zamieszkami w Colombo. Obecnie po niepokojach społecznych nie ma już śladu, paliwo jest ogólnodostępne, a przerwy w dostawie prądu zdarzają się sporadycznie. 

W niektórych miejscach na Sri Lance (m.in. Sigiriya) można spotkać dzikie słonie, dlatego nie zaleca się pieszych wędrówek po ciemku. Nie warto lekceważyć ostrzeżeń miejscowych w tym temacie.  

Sri Lanka przewodnik

Ubezpieczenie zdrowotne na Sri Lance

Jadąc na Sri Lanke koniecznie pamiętajcie o dobrym ubezpieczeniu zdrowotnym. Warto wybrać opcję z wysokimi kosztami leczenia, transportu i ratownictwa. Osobiście mieliśmy okazję skorzystać z ubezpieczenia Axa – od zgłoszenia złego samopoczucia na infolinii do przyjazdu lekarza do hotelu minęło około 2h. 

Ubezpieczenie zawsze powinno być dostosowane do Waszych indywidualnych potrzeb, dlatego rekomendujemy skorzystanie z kalkulatora ubezpieczeń turystycznych. To pozwoli Wam znaleźć najlepszą ofertę, biorąc pod uwagę takie czynniki jak choroby przewlekłe czy rodzaj uprawianych sportów na wyjeździe. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na pakiet assistance (pomoc związana z organizacją wizyty lekarskiej, pomoc tłumacza, pakiet pomocowy w przypadku kradzieży),  szczególnie, jeżeli nie czujecie się pewnie w załatwieniu tego typu spraw za granicą. 

Ceny: czy na Sri Lance jest tanio?

Ceny na Sri Lance są dosyć niskie dla przeciętnego polskiego turysty. Noclegi zaczynają się już od kilkunastu złotych za dobę, a podróż autobusem międzymiastowym to koszt zaledwie kilku złotych. Tym, co może nieco nadszarpnąć nasz budżet, są bilety wstępu do atrakcji turystycznych. Przykładowo wejście na Lion Rock w Sigiriyi to koszt ok. 35$ (polecamy wejście na sąsiednią skałę – Pidurangala Rock za ok. 3$). Całkiem sporo zapłacimy także za safari w parkach narodowych. 

Cena posiłku w lokalnych knajpach waha się w granicach 12-20 zł, natomiast w bardziej turystycznych, „europejskich” miejscach trzeba zapłacić ok. 25-35 zł za posiłek. Porcje zazwyczaj są bardzo duże, a jedzenie pyszne. Warto spróbować świeżych owoców morza, curry, roti. Świeżo wyciskane soki to zwykle koszt ok. 2 zł. W większości restauracji do rachunku doliczana jest opłata za serwis w wysokości 10%.

Curry Sri Lanka
Unawatuna gdzie zjeść

Sri Lanka: co jeszcze warto wiedzieć przed podróżą?

 • Dużym nietaktem jest fotografowanie się stojąc tyłem do Buddy.
 • Zwiedzając świątynie buddyjskie należy zakryć ramiona, kolana oraz zdjąć buty.
 • Podczas święta Poja (pełnia księżyca) na całej wyspie obowiązuje zakaz spożywania alkoholu. Alkohol w tym dniu nie jest serwowany nawet w resortach typu all inclusive.
 • W okolicach Elli można natknąć się na pijawki (szczególnie w drodze do Nine Arches Bridge, przy wodospadach, a także na polach herbaty). Na wszelki wypadek warto mieć ze sobą sól – wystarczy posypać nią pijawkę, aby ta odczepiła się od naszej skóry.
Sri Lanka świątynie
Sri Lanka świątynie

Gdzie nocować na Sri Lance?

Poniżej znajdziecie listę noclegów, w których mieliśmy okazję zatrzymać się podczas naszej podróży.

 1. The Thick Forestnocleg w domku na drzewie. Bardzo fajne doświadczenie, jednak ze pewnymi minusami: brak ciepłej wody, mnóstwo komarów, brak zasięgu. Plusem za to było pyszne śniadanie, pomocny gospodarz i piękna okolica. Wybierając ten nocleg kierowaliśmy się między innymi odległością od skały Pidurangala, na którą wspinaliśmy się o wschodzie słońca. Mimo bliskiej odległości chodzenie po zmroku w tej okolicy jest mocno odradzane ze względu na dzikie słonie i najlepiej podjechać pod wejście na skałę tuk tukiem. Generalnie nocleg polecamy, natomiast nie wiem czy drugi raz zdecydowalibyśmy się takie warunki po długiej podróży 😉
 2. Pearl Houseprzyjemny nocleg na wzgórzu w Kandy, ładne pokoje z moskitierami przy łóżkach, bardzo mili właściciele (sami mieszkają na dole, a piętro udostępniają turystom). Tutaj znów kierowaliśmy się odległością od stacji kolejowej w Kandy, gdyż rano mieliśmy zaplanowany przejazd pociągiem na trasie Kandy-Ella. Podejście z ciężkimi plecakami jednak nie należało do łatwych, więc i tutaj wygodniej poruszać się tuk tukiem.
 3. Ella Mount View Guest Innnocleg z przepięknym widokiem na Ella Rock, Little Adam’s Peak oraz wodospad. Do dyspozycji mieliśmy duży balkon. Standard pokoju nieco lepszy niż przeciętny nocleg na Sri Lance, ale mimo wszystko w Elli trudno uniknąć różnego rodzaju insektów czy gadów, które zakradały nam się do pokoju.
Sigiriya nocleg na drzewie
Noclegi na Sri Lance
 1. Nature Lovers safari cottage – przystanek przed porannym safari w Udawalawe. Nocleg blisko centrum miasteczka, dobry standard, pyszne śniadanie. Polecamy!
 2. Ananthaya Beachnasz ulubiony nocleg z całej podróży! Cudowny basen typu infinity, dwupiętrowe domki rozstawione w ogrodzie, świetne jedzenie i przede wszystkim idealne miejsce na odpoczynek po intensywnym zwiedzaniu centrum wyspy. Hotel znajduje się w pobliżu plaży Rekawa Beach, a do centrum można dojechać tuk tukiem w około 20 minut.
 3. Mimoza Mirissa – nocleg o wysokim standardzie, z niewielkim basenem na dachu. Lokalizacja jest fantastyczna – kilka minut spacerem do głównej plaży, a także do Secret Beach oraz do portu, skąd wypływają rejsy z obserwowaniem wielorybów.
 4. Fantasea Villa – nocleg o skromnym standardzie, ale z niesamowitymi widokami. Taras wychodzi tuż na przepiękną plażę, na której oprócz nas nie było nikogo. Kilka minut spacerem oddalona jest słynna Turtle Beach, na której można zobaczyć żółwie olbrzymie.
 5. Negombo Boutique Villa – nocleg blisko centrum miasta, bardzo fajny wystrój. Basen chłodny ze względu na to, że znajduje się on w cieniu praktycznie przez cały dzień. W sam raz na krótki wypoczynek przed lotem powrotnym.
Ananthaya Beach Tangalle
Sri Lanka noclegi Negombo

Dajcie znać, jeżeli macie jeszcze jakieś pytania odnośnie podróży po Sri Lance! Zachęcamy też do sprawdzenia reszty naszych wpisów o tym niezwykłym kraju.

O wybrzeżu Sri Lanki przeczytacie poniżej:

Sri Lanka: najpiękniejsze plaże. Tangalle, Mirissa, Unawatuna

Jak zawsze zapraszamy również do śledzenia naszych podróży na bieżąco na naszym Instagramie.
Do usłyszenia!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Napijmy się razem kawy!
Cieszymy się, że możemy pomóc Ci w zaplanowaniu twoich przygód! Docenić naszą pracę możesz poprzez postawienie nam symbolicznej kawy. Dzięki!

MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zostaw komentarz!

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie Zgoda Czytaj więcej