Studia za granicą Erasmus – Jak wybrać kraj i uczelnię?

przez Ada
Wschód słońca w Walencji

W dzisiejszym wpisie opowiemy Wam, jak wybrać kraj i uczelnię na wyjazd na studia za granicą w ramach programu Erasmus+. Wszystkie rady pokierowane są naszymi doświadczeniami oraz rozmowami z innymi osobami, które z programu korzystały.

Jak wiadomo obecna sytuacja związana z wirusem jest bardzo specyficzna i wymaga wzięcia pod uwagę jeszcze więcej czynników niż zwykle przy wyborze miejsca docelowego. Ten wpis będzie bardziej ogólny, ponieważ post jak przygotować się do wyjazdu w czasie pandemii oraz o naszych doświadczeniach z tym związanych już pojawił się na naszym blogu.

Uczelnie zagraniczne - sprawdzenie dostępnych opcji

Pierwsza rzecz, którą powinno się zrobić, to sprawdzenie listy uczelni partnerskich na swoim wydziale. Zwykle można ją znaleźć na stronie Biura Współpracy Międzynarodowej (nazwa może się różnić w zależności od uczelni). Znajdziecie tam informacje, z jakimi uczelniami Wasz wydział ma podpisaną umowę. Można również zaproponować uczelnię spoza listy, ale trzeba zająć się tym odpowiednio wcześniej i porozmawiać z koordynatorem, czy jest to możliwe. Ja w ramach rozeznania pytałam o to koordynatora na swoim wydziale. Powiedział mi, że w tym momencie jest na tyle dużo umów, że dziekan nie wyraża zgody na kolejne. Zatem podstawową bazą jest lista uczelni, z którymi ta umowa już została zawarta.

Zwykle w ramach danej umowy wyjechać mogą jednocześnie dwie osoby (zdarza się, że mniej lub więcej, ta informacja również powinna znaleźć się na liście). Czasami jednak można ten limit nagiąć, jeżeli uczelnia przyjmująca wyrazi zgodę. Ze względu na to ważne jest, aby wybrać więcej niż jedną uczelnię docelową – wtedy macie większą szansę na zakwalifikowanie się na wyjazd. W deklaracji możecie określić, na której uczelni zależy Wam najbardziej.

Gdy macie już listę uczelni, które Was interesują, warto przyjrzeć się ich ofercie. Przede wszystkim sprawdźcie, czy oferta zajęć chociaż mniej więcej pokrywa się z waszym planem studiów. To, jak bardzo zajęcia muszą się ze sobą pokrywać, zależy już od waszego wydziału. My akurat mieliśmy bardzo dużą swobodę w wyborze przedmiotów. Natomiast na kierunkach medycznych czy na prawie może już takiej swobody nie być. Kolejna kwestia, którą trzeba sprawdzić to w jakim języku prowadzone są zajęcia (więcej o języku w punkcie trzecim).

UPV

Stypendia i koszty życia za granicą

Nie ma co ukrywać – koszty życia w danym kraju to bardzo ważna kwestia, która czasami może nawet zadecydować o tym, gdzie pojedziemy. Jak pewnie wiecie, Erasmus oferuje stypendium dla osób wyjeżdżających. Stawki różnią się w zależności od kraju (między 450 a 550€, stan na rok 2021). W zależności od tego, jak dysponuje pieniędzmi Wasza uczelnia, przed wyjazdem dostaniecie około 80-90% kwoty całego stypendium. Resztę otrzymacie dopiero po powrocie.

Częste pytanie jakie pada to czy można się utrzymać z samego stypendium. Jest to możliwe przykładowo w Europie Wschodniej. Pamiętajcie jednak, że w założeniu stypendium nie ma Wam zafundować całego pobytu. Ma ono na celu wyrównanie kosztów życia, czyli powinno starczyć Wam stypendium + to, co wydalibyście normalnie w Polsce. Często słyszałam, że przykładowo w Skandynawii stypendium wystarcza jedynie na akademik. Opłaty, o których często się zapomina, to na przykład kaucja za mieszkanie – często jest to kwota miesięcznego czynszu.

Oszacowanie kosztów życia w danym kraju nie jest wcale takie proste. W Hiszpanii wiele zależy od regionu i konkretnego miejsca. Przykładowo Madryt i Barcelona są sporo droższe niż Walencja. Nie powinno się też z góry zakładać, że najdroższe są duże miasta. Czasami może okazać się, że jeszcze więcej zapłacimy w małym, turystycznym miasteczku nad morzem.

My podczas naszego wyjadu dokładnie notowaliśmy wszystkie wydatki i zapoznać się z nimi możecie w naszym podsumowaniu:

Erasmus w Hiszpanii. Koszty utrzymania w Walencji

Polecamy zajrzeć do porównywarki: numbeo.com, gdzie możecie wpisać przykładowo miasto zamieszkania i porównać je z miastem docelowym w kontekście cen. Strona tworzona jest przez użytkowników, więc nie zawsze wszystko dokładnie się zgadza, ale pozwoli Wam zobaczyć mniej więcej co Was czeka. My porównywaliśmy Wrocław z Walencją i rzeczywiście sporo się sprawdziło.

Dodatkowym źródłem pieniędzy na Erasmusie mogą być także różne inne stypendia. Koniecznie przejrzyjcie czy istnieją tego typu dofinansowania w Waszym mieście wyjazdowym lub docelowym. My skorzystaliśmy ze stypendium dla studentów wyjeżdżających za granicę, finansowane przez prezydenta miasta Wrocław.

Naszym zdaniem, jeżeli zastanawiacie się nad wyjazdem, warto od razu zacząć odkładać pieniądze, jeżeli oczywiście jest taka możliwość. Dodatkowa gotówka przyda się, aby po prostu skorzystać z erasmusowego życia. Wyjścia ze znajomymi, weekendowa wycieczka, spróbowanie nowego dania w restauracji – to wszystko kosztuje. Dlatego warto złapać pracę dorywczą i odkładać, aby nie musieć żałować, że coś Was omija 😊

My przed wyjazdem na Erasmusa
Deptak miejski w Walencji

Język kraju docelowego i prowadzenia zajęć

Bardzo ważna sprawa to język. Panuje przekonanie, że do takich krajów jak Hiszpania czy Włochy nie ma co się pchać bez znajomości języka. Jest to zbyt duże uogólnienie, ponieważ (szczególnie w większych miastach) często da się ułożyć plan tylko z zajęciami po angielsku. Zależy to oczywiście od oferty danej uczelni. My mieliśmy w Walencji zajęcia po angielsku. Mimo tego wymagany był od nas certyfikat z hiszpańskiego na poziomie podstawowym (w zależności od wydziału poziom A1 lub A2). Jednak nawet jeśli zajęcia będziecie mieć po angielsku, warto nauczyć się podstaw języka kraju docelowego przed wyjazdem. W Hiszpanii znajomość języka angielskiego jest na niskim poziomie i z naszych doświadczeń wynika, że bez hiszpańskiego ciężko byłoby gdziekolwiek się dogadać. Oczywiście nie jest tu potrzebne biegłe posługiwanie się językiem, ale zwroty używane w życiu codziennym jak najbardziej będą przydatne oraz mile widziane przez miejscowych.

Jeżeli chcecie wyjechać do miejsca, gdzie możliwe jest posługiwanie się tylko językiem angielskim, to dobrym pomysłem może być Malta (angielski jest tam drugim językiem urzędowym) oraz Skandynawia, gdzie znajomość angielskiego jest powszechna w społeczeństwie.

Oczekiwania do wyjazdu na studia za granicę

Warto zadać sobie pytanie „czego oczekuję od wyjazdu?”. Jeżeli celem Erasmusa jest zwiększenie kompetencji, rozwój i nauka, raczej nie celujcie w kraje śródziemnomorskie (uogólniając oczywiście, na pewno zdarzają się wyjątki). Mają one zwykle niższy lub podobny poziom nauczenia do uczelni w Polsce. Lepszym wyborem będą dla Was Niemcy, Szwajcaria czy Kraje Beneluksu. Takim osobom polecamy sprawdzić Listę Szanghajską, czyli ranking najlepszych szkół na świecie. Uczelnia, którą my wybraliśmy w Hiszpanii, znajduje się w tym rankingu zdecydowanie wyżej niż jakakolwiek uczelnia w Polsce. Mimo tego egzaminy wydawały nam się tutaj zdecydowanie łatwiejsze. Ważniejsze dla nich były umiejętności praktyczne. Wymagało to o wiele więcej pracy w trakcie semestru nad wymagającymi projektami i prezentacjami.

Naszą główną motywacją była chęć sprawdzenia czy spodoba nam się życie w kraju innym niż Polska oraz planowaliśmy cały wolny czas przeznaczyć na podróżowanie. Hiszpania, jako kraj bardzo atrakcyjny turystycznie, w połączeniu ze znajomością języka hiszpańskiego, wydawała się zatem najlepszym wyborem.

Zapraszamy również do pozostałych wpisów opisujących nasze doświadczenia z Erasmusem!

Mamy nadzieję, że udało nam się nieco przybliżyć Wam nad czym powinniście pomyśleć, aby wybrać odpowiednie dla siebie miejsce. Wiemy, że tego typu decyzja może być przytłaczająca i nie wiadomo jak się do tego zabrać, dlatego też polecamy zastanowić się albo nawet rozpisać sobie wszystko według powyższych punktów i dzięki temu na pewno będziecie mieli jasny obraz sytuacji. Powodzenia! 😊

Jak zawsze zapraszamy również do śledzenia naszych podróży na bieżąco na naszym Instagramie.
Do usłyszenia!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Napijmy się razem kawy!
Cieszymy się, że możemy pomóc Ci w zaplanowaniu twoich przygód! Docenić naszą pracę możesz poprzez postawienie nam symbolicznej kawy. Dzięki!

MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zostaw komentarz!

3 komentarze

Anna 02/02/2022 - 14:57

Dzieki. Nic dodac nic ujac

Odpowiedz
Nicole 21/02/2021 - 11:28

Super wpis!

Odpowiedz
Agata 20/02/2021 - 17:38

Bardzo cenne wskazówki.

Odpowiedz

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie Zgoda Czytaj więcej